fbpx
Таг: СОС

таг: СОС

13 112 е нов број за СОС-повици кон Планинската спасителна служба во Охридскиот регион

Воспоставувањето на телефонски број за СОС-повици (13 112), во случај на планинска несреќа е нов почеток за развојот на планинарството, како рекреативен спорт од една страна и развој на планинскиот и алтернативниот туризам како сериозна стопанска гранка од друга страна. Воведувањето на СОС-бројот е суштински дел од проектот „Регионот Охридско Езеро – безбедна дестинација за авантуристички туризам“, и покрива пет...

Европратениците Брок и Ковачев протестираат до Груевски поради нападите од СОС

Европратениците Елмар Брок и Андреј Ковачев, членови на групата на Европска народнa партија, на 15 февруари испратиле протестно писмо до претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во врска со нападите од „Стоп операција Сорос“ (СОС), за која иницијатива велат дека е блиска до владата на „поранешната југословенска Република Македонија“. Брок и Ковачев, пишувајќи како припадници на Унијата на европските федералисти, писмото...

СОС сака да го оцрни граѓанското општество со невистини и со манипулации

Јавно извинување и повлекување на сите лаги, клевети и дезинформации изнесени од „Стоп операција Сорос“ (СОС), побара 21 граѓанска организација денеска на прес-конференција. Доколку не добијат јавно извинување, тие велат дека ќе бидат принудени правдата да ја бараат на суд, односно ќе поднесат тужби за клевета и за навреда. - На СОС и на неговите налогодавци очигледно им пречат слободното и...

Хелсиншкиот комитет бара од медиумите и од СОС да ги повлечат статиите и да се извинат

ВМРО-ДПМНЕ врши директен атак врз кредибилитетот и врз угледот на Хелсиншкиот комитет и на бранителите на човекови права, реагира Хелсиншкиот комитет за човекови права во својот демант на тврдењата изнесени на прес-конференцијата во саботата од Цветин Чилиманов, Ненад Мирчевски и од Никола Србов. Комитетот побара од медиумите што објавиле статија под наслов „Организациите на Сорос со години наназад добивале милионски суми...

Фондација „Метаморфозис“: Тврдењата на СОС се тешки лаги и клевети

На тврдењата и оцрнувањата на голем број невладини организации што во саботата ги изнесоа Никола Србов, Цветин Чилиманов и Ненад Мирчевски, претставувајќи се како иницијатива „Стоп операција Сорос“, реагира и Фондацијата „Метаморфозис“. Во демантот се вели дека спротивно на принципите на дејствување на невладиниот сектор како непартиски коректив на која било власт, групата од тројца граѓани претставувана како невладина...

Што значи оригинално СОС: „Спасете ни ги душите“, „Спасете ни ја кожата“… од Сорос?

Вчера беше објавено формирањето на новото граѓанско движење „Стоп операција Сорос“, чија кратенка, односно акроним е идентичен со интернационалниот Морзеов сигнал за тревога и за помош при несреќа - СОС (три точки, три цртички и три точки). Целта на движењето, како што велат основачите, Цветин Чилиманов, Никола Србов и Ненад Мирчевски, е „да се иницира и да се даде придонес...

Не барајте помош: СОС-линијата за самоубиства е глува

Граѓаните кои имаат психички проблеми или, пак, имаат нагони за самоубиство, немаат СОС-телефон каде што би можеле да се обратат и да побараат помош. Бројот 02-3136-400 кој беше промовиран токму за таа цел, не функционира - односно се слуша сигнал на ѕвонење, но никој не одговара. „Мета“ вчера се обиде да добие некого на последната позната телефонската СОС-линија за кризни состојби...

Пливачите – маратонци апелираат за заштитата на Охридското Езеро

Во пресрет на утрешниот пливачки маратон, невладината асоцијација „Охрид – СОС“, укажа на потребата од поголема грижа за заштита на Охридското езеро, анимирајќи дел од професионалните пливачи да се јават со поддршка. Од „Охрид - СОС“, преку допис до медиумите, укажаа на опасноста што му се заканува на езерото и поширокиот еко-систем доколу се реализираат предложените измени на Урбанистичкиот план...

Охрид СОС: Палмата е неавтохтон вид за целото подрачје на Македонија

Здружението за активизам „Охрид СОС“, актуелизирајќи го случајот со садењето палми во Охрид, напоменува дека овој вид е неавтохтон за целото подрачје на Македонија. Од „Охрид СОС“ наведуваат дека анализирале студија за ефектите од воведување на неавтохтон вид налма врз заедницата на безрбетници во Јужна Калифорнија. – Направена е споредба со врба и неавтохтоната палма. Резултатите покажале дека во крошната на палмата живеат...

Биди креативен и помогни на СОС Детско село

„Биди креативен и помогни“ е пораката со која се повикуваат сите граѓани да го дадат својот придонес во мисијата за испраќање на децата од СОС Детско село на летен одмор во рамки на донаторска кампања „Од срце за срце“. Кампањата која почнува денеска е во организација на СОС Детско село, Шпаркасе банка и Медиа-принт Македонија.. Во јуни 100 креативни дела ќе...

Брод со 700 мигранти испрати СОС сигнал кај Крф

Патнички брод со 700 мигранти испрати СОС-сигнал во близина на грчкиот острав Крф поради сомнение дека на него се наоѓаат вооружени лица, јави грчката телевизија. Според грчкото министерство за поморски транспорт, постои сомнение дека на бродот кој плови под знамето на Молдавија, се наоѓаат илегални мигранти. Италијанската крајбрежна стража веднаш ги известила грчките служби. Два хеликоптера полетале од Крф и би требало...

Нема докази дека ковид вакцините се причина за зголемување на мозочните и срцевите удари

Наспроти тврдењето во постот нема докази дека вакцините против ковид-19 предизвикуваат какви било компликации кои би довеле до трипати зголемен број на срцеви удари или петкратно зголемување на мозочните...