fbpx
Таг: сопственици

таг: сопственици

Не е точно дека Заев и Филипче се новите сопственици на болницата „Ре-Медика“

Во сопственичката структура на приватната болница засега не се извршени никакви промени. Ова не значи дека можеби во иднина нема да се случат, но информацијата дека од 1 септември годинава сопственици на „Ре-Медика“ се поранешниот премиер Зоран Заев и ексминитерот за здравство Венко Филипче, не соодветствува со фактите. Според податоците од Централниот регистар, сопственик на општата болница „Ре-Медика“ е...

Националниот регистар на вистински сопственици, алатка во борбата против перењето пари и финансирањето тероризам

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски заедно со заменик-амбасадорот на Сојузна Република Германија, Ото Граф, директорката на Централниот регистар, Марија Бошковска Јанковски и директорот на Управата за финансиско разузнавање, Блажо Трендафилов, денеска го промовираа новиот Национален регистар за вистински сопственици. Регистарот како што истакна Николовски претставува најсовремено технолошко решение, со бројни...

Филипче се сретна со сопствениците на три приватни клиники пред прогласувањето кризна состојба

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево оствари работен состанок со сопствениците на приватните болници „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“, информираат од Министерство за здравство. „Разговорите беа конструктивни, а приватните болници изразија позитивен став во однос на користење на нивните ресурси од страна на државата за справување со пандемијата. Со оглед на тоа што за прв пат државата заедно со приватните...

Политичкото рекламирање во медиумите нотирано и во Извештајот на Европската Комисија

Во Извештајот на Европската Комисија за Северна Македонија, во делот за финансирање на медиумите, постои забелешка за политичкото рекламирање кое може да влијае врз независноста на уредувачката политика на медиумите. „Можноста политичките партии да користат државни средства за рекламирање во медиумите, предизвика загриженост кај медиумските здруженија за можно политичко влијание врз уредувачката политика“, се вели во Извештајот. Извршниот директор на Здружението...

Сопствениците на миленици бараат измени во полицискиот час

Мерките за ограничување на движењето за време на викендите, во период од 16 до 5 часот наредниот ден што ги опфаќа сите граѓани, предизвика бурни реакции кај Здруженијата за заштита на животните и сопствениците на миленици. Апелираат да се конкретизира мерката во однос на сопствениците на миленици кои што имаат потреби да ги извршуваат своите физиолошки потреби во природата. https://www.facebook.com/littleladyida/posts/10157092509528027 Од...

Авиокомпаниите задолжително ќе ги осигуруваат багажот и пратките

Авионските компании ќе бидат задолжени со закон да го осигураат багажот на патниците и стварите кои ги пренесуваат, информираат од Министерство за финансии. Од таму додаваат дека со измените на Законот за задолжително осигурување во сообраќајот, кои ги изготви Министерството за финансии, се утврдуваат права за надомест на штета на сопствениците на багажот и на пратките. „Законските измени уредуваат и обврска...

Малку жени се сопственици на големи и на средни компании во Македонија

Во 73 проценти  од македонските големи и средни компании сопствениците се мажи, а 67 проценти се генерални менаџери, додека жени менаџираат во 33 отсто од компаниите, а само 27 проценти се сопственички. Ова го покажуваат резултатите од истражувањето за родова застапеност на раководни позиции во Македонија, кое Институтот за комуникациски студии во соработка со Институтот „Изида Вита“ од Словенија го реализираше...

Анѓушев: Владата ќе направи се „Фени“ да продолжи да работи

Владата ќе направи се што е во нејзина моќ за да се најде решение за финансиските проблеми на комбинатот „Фени“, за да може компанијата да продолжи со работа, изјави вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев. Тој, како невистинити ги отфрли тврдењата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека „Фени“ е пред затворање порад негови бизнис-интереси. - Вистината е дека „Фени“ има финансиски потешкотии....

Со продажбата на „Слободен печат“ мнозинството македонски медиуми добија српски газди

Српската компанија „Адриа медиа груп“ објави дека го откупила контролниот удел во весникот „Слободен печат“. Преку оваа зделка белградската групација стана доминантен сопственик во новата издавачка компанија „Адриа медиа Балкан“, која од денеска го издава весникот „Слободен печат“ кој е критички медиум кон политиките што ги практикува сегашната власт. Со тоа српските компании, кои во огромен процент се застапени во медиумскиот простор...

Ќе заработат ли сопствениците на земјиште од експресниот пат Штип – Кочани?

На денешната јавна расправа во Штип за експресниот пат Штип – Кочани, сопствениците на имоти дознаа дека ќе останат без дел од нивите. И без оглед дали ќе се спогодат за цената што ќе им ја понуди државата, земјиштето им се одзема по сила на законот бидејќи се работи за проект од јавен интерес. Доколку не се договорат за цената...

Мачките во Русија ги плаќаат долговите на своите газди

Мачките во Русија, особено оние од скапите раси, стануваат заложници на своите презадолжени сопственици. Судски извршители во Новосибирск неодамна примениле драстична мерка, запленувајќи расна кратковлакнеста британска мачка и нејзините три мачиња бидејќи во студентскиот стан немало ништо друго вредно што би можело да го намири долгот од 198 евра на нејзината сопственичка, пишуваат весниците. „Бидејќи станува збор за расна мачка со...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...