fbpx
Таг: солидарност

таг: солидарност

Креативен конкурс за млади на тема – Што значи безбедноста, солидарноста и соработката за вас?

Младите на возраст од 15 до 29 години кои создаваат дизајни и други креативни содржини на социјалните мрежи ќе имаат можност да учествуваат на конкурс на тема тема од областа на безбедноста, солидарноста и соработката. Мисијата на ОБСЕ во Скопје во соработка со Агенцијата за млади и спорт и Националниот младински совет на Македонија (НМСМ), распиша конкурс на кој младите...

РЕПОРТАЖА: Банките за храна во Португалија можат да прехранат до 4 отсто од целокупното население [фото]

Португалија има над 10 милиони жители и дури 21 банка за храна (food-banks), кои можат да прехранат до 4 отсто од целокупната популација на оваа земја-членка на ЕУ. Нивната главна цел е да се борат против фрлањето на разните видови на храна како отпад, а обезбедените вишоци од разни оператори на храна да ги насочат кон оние на кои...

Честитки од државниот врв по повод муслиманскиот празник Курбан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Курбан бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема хаџи хфз. Шаќир ефенди Фетаху и до сите граѓани од исламска вероисповед во Република Северна Македонија. „Пред се, Курбан бајрам е празник на солидарноста и негувањето на добрите навики на милосрдието, дарежливоста и човечноста кон ранливите кои имаат насушна потреба од...

ЦИВИЛ со солидарност, сочувство и добредојде за граѓанките и граѓаните од Авганистан

ЦИВИЛ - Центар за слобода соопшти дека им изразува целосна солидарност, сочувство и добредојде на граѓанките и граѓаните од Авганистан, вработени во граѓанскиот сектор, сојузничките мисии, медиумски и други организации и нивните семејства, кои пристигнаа во нашата земја. „Овие мирољубиви граѓанки и граѓани на Авганистан беа принудени да ја напуштат нивната татковина под сериозни закани по нивните животи од страна...

Првите дози од вакцините на „Фајзер/Бионтек“ обезбедени преку ЕУ ќе пристигнат во мај

Првите дози на вакцините од „Фајзер/Бионтек“ за земјите од Западен Балкан, обезбедени преку механизмот на ЕУ и Австрија, ќе пристигнат во текот на мај, а испораката на останатите количини ќе продолжи до август, соопшти Европската комисија. ЕК ја потврди информацијата објавена од Австрија дека до крајот на август ќе испорача 651.000 дози на вакцини. Северна Македонија преку овој механизам...

Новиот пакт за миграција и азил – можна ли е „флексибилна солидарност“?

Во септември 2020 година Европската комисија поднесе низа документи, со кои се предлага ревизија на политиката на ЕУ во областа на миграцијата и азилот. Покрај коминикето „Нов пакт за азил и миграција“, Комисијата предложи измени на сите главни директиви од оваа област, план за реализација, како и неколку препораки и насоки. Ревизијата го признава неуспехот на оваа политика од 2015...

„Напред, без да се заборави нашата солидарност и антифашизам“ – нов мурал во Прилеп

Со изработка на муралот насловен „Напред, без да се заборави нашата солидарност и антифашизам“ на фасадата на хотелот „Скопје” во центарот на Прилеп, продолжува програмата на јубилејното, 15-то издание на АКТО фестивалот за современи уметности, во продукција на организацијата Факултет за работи што не се учат(ФР~У). Автор на муралот е Ристо Аврамовски во соработка со Владимир Милиќ, Филип Јовановски и...

„Солидарност, мобилност, иднина“ – нов мурал во Велес

Продолжува програмата на јубилејното, 15-то издание на АКТО фестивалот за современи уметности, во продукција на организацијата Факултет за работи што не се учат (ФР~У) овој пат со изработка на мурал на бетонскиот ѕид на влезот на Велес, под Спомен-костурницата. Муралот чиј автор е младиот уметник Давор Кешкец, е изработен на 86 метри должина и 2,5 метри висина и е во...

„Солидарноста е темел на иднината“ – нов мурал во Ченто

Со изработка на мурал на фасадата на Домот на култура во населбата Ченто во Скопје продолжува програмата на јубилејното, 15-то издание на АКТО фестивалот за современи уметности, во продукција на организацијата Факултет за работи што не се учат (ФР~У). Автор на муралот „Солидарноста е темел на иднината“ е младиот уметник Владимир Милиќ, и е во продукција на ФР~У во...

Двете страни оптимисти за спорот, се чека разговорот помеѓу Заев и Ципрас

Премиерот Зоран Заев, министерот за надворешни работи Никола Димитров и целокупниот состав на Владата се на иста, единствена линија, цврсто определени и посветени на решавање спорови и јакнење на достоинството и идентитетот на граѓаните, вели портпаролот Миле Бошњаковски по повод шпекулациите кои се појавија викендов дека преговорите со Грција за името пропаднале. Исто така и портпаролот на грчката Влада и...

Шчербак: За националните интереси погубно е кога солидарноста се става над здравиот разум

Рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак денеска изјави дека секоја држава има сопствен избор за градење на националната безбедност, без разлика дали тоа е со членство во НАТО или воена неутралност.  Според него, секоја земја треба самостојно со референдум и почитување на волјата на мнозинството да одлучи за членство во сојузи. - Постојат успешни воено неутрални држави во Европа и...

Италија бара од европските партнери да ги отворат своите пристаништа за мигрантите

Италијанското министерство за внатрешни работи денеска побара од европските земји да ги отворат своите пристаништа за прием на бродови со мигранти, со што би се ублажил притисокот што го трпи Италија. Денеска во Париз се состанаа министрите за внатрешни работи на Италија, Франција и на Германија, Марко Минити, Жерар Коломб и Томас де Мезијер, кои ќе разговараат за приливот на...

Усвоена Римската декларација за иднината на ЕУ

Шефовите на државите и на владите на земјите членки на Европската Унија во Рим ја усвоија Декларацијата за иднината на Унијата во која се нагласува дека ЕУ ќе остане неподелена. Освен тоа, во Декларацијата се вели дека ЕУ ќе напредува со различни брзини и сили во ист правец и дека ќе биде отворена за оние европски земји што ги почитуваат и вложуваат...

Туск: Со национализамот и со популизамот во земјите членки, ЕУ нема да преживее

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, ги предупреди не само Полска туку и другите земји членки на Европската Унија дека демократијата е кревка работа и да не се играат со огнот на национализмот, авторитарноста и на популизмот, бидејќи со тоа ќе ја скршат ЕУ, јавуваат светските агенции. „Без добрата волја и недвосмислената солидарност на Полска, ЕУ не може да издржи....

„Црн понеделник“ и во Скопје против забраната за абортус во Полска

Десетина лица облечени во црно денеска протестираа пред Амбасадата на Полска во Македонија. Протестот, кој е наречен „Црн понеделник“ (Black Monday), е во знак на поддршка на Полјачките, кои денеска протестираат поради одлуката целосно да се забрани абортусот. Демонстрантите со себе носеа транспаренти на кои пишува „Мое тело, мој избор“, „Надвор од мојата матка“, „Солидарност“. Откако заврши протестот, демонстрантите ги закачија транспарентите...

Голем одзив на донаторската забава за помош на казнетите демонстранти

Голем број граѓани денеска доаѓаат во кафе-барот „Излет“ да донираат средства за помош на казнетите демонстанти, учесници на протестите на „Шарената револуција“. - Денеска се собравме за да изразиме солидарност со настраданите во процесот на ослободување на Македонија. Покажуваме дека сме еден за сите, сите за еден – изјави Александар Младеновски од „Шарената револуција“. Тој додаде дека најголем дел од средствата ќе бидат...

Папата испрати порака за солидарност со бегалците

Силна порака за солидарност со бегалците и за ставање крај на војните испрати папата Франциск денеска од грчкиот остров Лезбос. Папата во придружба на вселенскиот патријарх Вартоломеј и на грчкиот архиепископ Иеронимос, ги посети мигрантскиот центар Морија, во кој се наоѓаат повеќе од 4.000 бегалци, и пристаништето Митилена. Посетата на кампот беше полна со емоции. Илјадници бегалци од Сирија, Авганистан, Ирак,...

ССНМ: Ќе поднесеме кривична пријава за ЕБР за непознат сторител

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници е згрозен од однесувањето на полицијата за време на синоќешните протести во Скопје, во кои новинар и фоторепортер се повредени, а колегите биле влечени, туркани и кон нив се постапувало со непримерна сила и со ароганција. „Во ситуација кога десетици напади врз новинарски екипи не се расветлени, а сторителите не се пронајдени, синоќешните настани...

Протест на судската администрација: Да се повлечат лошите закони

Со барање да се повлечат лошите закони во администрацијата, вработените во судската администрација го почнаа протестот пред Собранието. Демонстрантите протестот го продолжија кон Министерството за информатичко општество и администрација и објектот на Владата. Организатори на протестот се Синдикатот на вработените во управата, правосудните органи и здруженија на граѓани, УПОЗ и Здружението на судска администрација. Судската администрација бара исплата на пет проценти ветени...

Левица – нова политичка партија во Македонија

На политичката сцена во Македонија ќе се формира нова партија, Левица, зад која стојат членови на левичарските движења „Ленка“ и „Солидарност“, Комунистичката партија на Македонија и од поединци левичари. Партијата ќе се залага за работнички права и за социјална правда, за демократизација на сите сфери на живеењето и ќе се бори против меѓуетничките бариери и национализмот. - Во ситуација на хронична сиромаштија и на...

Владата одлучи професионалните возачи побрзо да добијат пасоши

Министерот за транспорт и врски денеска по владината седница се пофали дека владата донесе одлука за воспоставување на брза лента за издавање на патни документи за сите професионални возачи. Како...