fbpx
Таг: сојуз на средношколци

таг: сојуз на средношколци

Пендаровски на средба со претставници од Сојузот на средношколци

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници од Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија, кои информираа за досегашните и идни активности во рамки на иницијативата „Лидер(ка) на училиште, лидер(ка) во иднината“, која во соработка со Институтот за добро управување и евроатлантски политики е започната мината година. Претседателот беше запознаен со заложбите на средношколците за реформирање и подобрување на ученичкото организирање....

Лука Павиќевиќ: Академскиот тест ќе го олесни уписот на факултет

Наместо државна матура, учениците од средното стручно образование и оние од уметничките училишта, да полагаат влезен академски тест ако сакаат да го продолжат своето образование на факултет. Ова го предлага работна група составена од експерти, која веќе изготви нов концепт за државна матура, кој би се применувал најрано од 2025 година. Тестот е предвидено да биде замена за државната...

Сојузот на средношколци на средба со премиерот Ковачевски: Екстерните испити ќе го опфатат материјалот реализиран заклучно со март

Минатиот петок, на 13.05.2022 делегацијата на Сојузот на средношколци, сочинета од членови на Извршниот одбор, членови на Комисијата за надзор и младински амбасадори ширум земјата имаше средба со премиерот Димитар Ковачевски во Владата на Република Северна Македонија. Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија инфомрира дека во рамките на нивната претсавничка делегација, на средбата присутни биле и претставници на онлајн...

Говор на омраза и закани за Сојузот на средношколци по сатиричен напис со измислена содржина

Неодамна на веб поратлот „Кооперација.мк“ и во јавноста беше објавен сатиречен текст со наслов „САКАМ ДА СЕ УКИНАТ РАСПУСТИТЕ! САКАМЕ ДА УЧИМЕ !!!“, наводно напишан според изјава на средношколец и илустриран со фотографија од најскорешното гостување на претседателот на Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија (ССРСМ), ученикот Лука Павиќевиќ. Во текстот се вели дека изјавата е дадена од страна...

Дебата: Дигитализацијата во училиштата да се одвива чекор по чекор, сметаат средношколците

Постојано истражување и следење на навиките и потребите на средношколците, инклузивни и поефикасни дигитални решенија - се дел од заклучоците што беа изнесени на вториот од серијата настани на тема „Дигитална трансформација на образованието“, сега, со фокус на средното образование или „Дигитализацијата и средношколците“. Настанот во форма на онлајн дебата се одржа вчера во организација на Советот за дигитална...

„Шорткат“ во Планетариумот на МКЦ – проекција на чисто ноќно небо без светлосно загадување

Во новото издание на емисијата „Шорткат“ ве запознаваме со Планетариумот во МКЦ, кој претставува место за сите оние што сакаат да научат нешто повеќе за ѕвездите и планетите. По двегодишна пауза, Планетариумот почна со работа минатиот месец, а најголем интерес за посета и запознавање со ѕвездите има од страна на најмладите. За начинот на кој се одвиваат проекциите, но...

Сојуз на средношколци: Договор што побрзо да има, ќе се пробијат државните рокови за полагање за матурантите

Од непостигнувањето на договор меѓу владата и СОНК во врска со штрајкот во образованието, најмногу ќе страдаат средношколците. Од Сојузот на средношколци денеска побараа солидарност за учениците, особено за матурантите, бидејќи кај нив има голема шанса да се пробијат државните рокови, кои пак негативно ќе се одразат на амбициозните матуранти кои сакаат да студираат во странство. „На пример, рокот за...

Скопските средношколци денеска маршираа за мир во светот

Денеска во Скопје се одржа Мировен марш под мотото „ПОМИСЛЕТЕ НА НАС, ЗА ПРОМЕНА“, којшто беше организиран од скопските средношколци. Маршот започна со собир пред Собранието на Република Северна Македонија, и продолжи со мирно движење низ центарот на градот, се до Владата на Република Северна Македонија. На маршот доминираше белата боја – бојата на мирот, а учесниците носеа транспаренти со мировни...

Сојузот на средношколци од МОН и Данела Арсовска побараа бесплатен јавен превоз во сите општини

Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија (ССРСМ) денеска одржа прес-конференција пред зградата на Министерството за образование и наука, на која ги изрече новите реформски дејства на кои работеше изминатиов период: меѓународна соработка, бесплатен јавен превоз за сите средношколци и демократско средношколско организирање. Во однос на барањето за бесплатен јавен превоз кое треба да биде достапно за сите средношколци во...

Доделени три награди за „најГЛАСни“ ученички заедници од средните училиште во Македонија

Последните три дена од месец март за прв пат се одржа настан на кој ученички заедници составени од тројца ученици и еден наставник - ментор од средните училишта СУГСГ „Орце Николов„ - Скопје, СОУ „Коста Сусинов“ - Радовиш и ОСУ „Св.Климент Охридски„ - Охрид се здобија со наградите „најГЛАСни“ за своите училишни иницијативи. За време на тридневниот настан кој се...

Почна новото полугодие, останаа старите проблеми и дилеми

Од денеска учениците се вратија во училиштните клупи. Со почитување на протоколите кои беа на сила и во првото полугодие, започна и второто, но останаа дилемите - дали треба да се оди на училиште со физичко присуство, дали треба учениците и наставниците да носат маски, дали можеби треба да се размисли уште да се продолжи распустот со оглед на...

Образованието во 2021 година: нова концепција за основците, протести на средношколците

Новата концепција, заедно со најавата за воведување електронски учебници и сеопфатно сексуално образование, проследени со низа дезинформации, лажни вести, но и протести на родителите, ги одбележаа случувањата во основното образование изминатата 2021 година. Протестираа и средношколците, а тие бараа промена во моделот на полагање државна матура и враќање во училишните клупи, наместо неквалитетна онлајн настава, што веќе од септември...

Утрешните лидери и лидерки се градат денес, тие се во училиштата – панел дискусија за средношколско организирање

Подигањето на јавната свест за потребата од средношколско организирање, кое ќе биде ефикасно и функционално, но истовремено избрано во целосно демократска процедура, беше во фокусот на панел дискусијата „Какви новини се потребни во средношколското организирање“ која попладнево во „Europe House Skopje“ ја одржаа Сојузот на средношколци (ССРСМ) и Инситутот за добро управување и евро-атлантски перспективи (ИДУЕП). Панел дискусијата е само...

Сојузот на средношколци апелира учениците да ги почитуваат здравствените протоколи со почетокот на учебната година

Сојузот на средношколци ги повика сите ученици во средните училишта да ги почитуваат здравствените протоколи како единствен и најдобар начин да се заштитат, пред почетокот на новата учебна година која е предвидено да започне на 1 септември. Колку што е важен квалитетот на образовниот процес, толку е важно и здравјето на средношколците, велат од Сојузот. Со цел да се зголеми нивото...

Сојузот на средношколци ја поздрави одлуката за отворање на училиштата и настава со физичко присуство

Сојузот на средношколците денеска одржа состанок со министерката за образование и наука Мила Царовска, на кој ја поздравија одлуката на Владата за започнување на новата учебна година со физичко присуство. Тие го споделија заедничкиот став со министерството дека отворањето на училиштата под здравствени протоколи е најдобра опција за сите ученици. „Задоволни сме од донесената одлука, бидејќи ние и минатата учебна...

Павиќевиќ: Од септември секој ученик треба да бира дали ќе учи во училница или од дома

Гимназијалецот Лука Павиќевиќ пред околу еден месец беше избран за нов претседател на Сојузот на средношколци, на местото на Бленди Ходаи. За тоа кои се главните проблеми со кои се соочуваат средношколците и како тие да се решаваат, разговараме со Лука во ова интервју за Мета.мк. Од неодамна си прв човек на Сојузот. Што е она што ќе биде во...

Средношколците ги бараат и свидетелствата и парите за свидетелствата што биле наплатени од четири училишта

Сојузот на средношколците бара да им се издадат свидетелствата на средношколците, додека четирите средни училишта кои им зедоа пари на учениците за свидетелства под итно да им ги вратат назад. Новиот лидер на Сојузот на средношколците, Лука Павиќевиќ денеска одржа прес-конференција пред Министерството за образование и наука во врска со проблемите околу издавањето свидетелства. „Некои училишта прават бизнис од јавното...

МОН: Училиштата не смеат да наплаќаат за свидетелствата, тоа е спротивно на Уставот и Законите

Откако Сојузот на средношколци утринава реагираше дека некои средни училишта во земјава им наплаќаат на средношколците такса за издавање свидетелства, од Министерството за образование и наука (МОН) беше испратена реакција дека училиштата не смеат да наплаќаат такси на родителите и учениците за издавање на свидетелствата, за што од страна на Министерството за образование и наука им било укажано со...

Сојуз на средношколци: Некои средни училишта бараат пари од учениците за издавање свидетелства

Сојузот на средношколци испрати известување до Државниот просветен инспекторат, во кое ги информира дека во изминативе неколку денови добиле поплаки од средношколци од повеќе градови низ земјава дека некои средни училишта наплаќаат такси за издавањето свидетелства. Тие тврдат дека средното медицинско училиште во Тетово наплаќа меѓу 150 и 200 денари за свидетелство, додека средното економско училиште во Тетово бара износ...

Лука Павиќевиќ е нов претседател на Сојузот на средношколци

На Вториот конгрес на Сојузот на средношколци што се одржа викендов, Лука Павиќевиќ е избран за нов претседател на Сојузот на средношколци со освоени 69 отсто од сите претставници што учествуваа на физичкото и онлајн гласање. Противкандидатот Емира Хусовиќ на гласањето освои 31 отсто од гласовите. Како избран претседател на Сојузот на средношколци, Павиќевиќ должноста ќе ја преземе на...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...