fbpx
Таг: Софија

таг: Софија

Бугарското МНР го повикало македонскиот амбасадор да реагира за „неточни тврдења на политичари“

Бугарското министерство за надворешни работи (МНР) го повикало на средба македонскиот амбасадор во Софија, како што велат, „во врска со неодамнешните јавни коментари“ на овдешни политичари кои ширеле „неточни тврдења“, но не прецизираат за кого точно станува збор. Оттаму посочуваат дека постојано поддржуваат конструктивен тон и се воздржуваат од коментари. Тоа го прават, како што велат, „со разбирање дека е...

Дезинформациски круг на релација Софија-Белград-Скопје со типичен руски шмек

Познат е патот по кој течат руските дезинфо наративи – oд Русија преку Србија, па низ целиот Западен Балкан. Овојпат за промена, изворот е од соседна Бугарија. Лавината тргнува од емисијата „Не се плашете со Васил Василев“, потоа се проширува преку српските таблоиди, па пристигнува и на македонските профили на Фејсбук, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Во Софија почна отстранувањето на Споменикот на советската армија

Во главниот град на Бугарија денеска почна отстранувањето на Споменикот на советската армија. Уште малку треба да биде готово скелето, а потоа ќе почнe демонтажата на највисоките фигури, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Демонтираните фигури потоа ќе бидат однесени на складиштење. Накнадно треба да биде распишан тендер за нивна реставрација, по што ќе бидат изложени во Музејот на социјалистичката уметност. Се...

Бугарски бизнисмен со криптовалути убиен и распарчен во Софија поради долг од 2.000 лева и пропаднат бизнис

Долг од 2.000 евра и пропаднат бизнис-проект со криптовалути. Тоа се најверојатните причини за грозоморното убиство на 42-годишниот Кристијан Пеев кое се случило минатата седмица во Софија, известуваат бугарските медиуми. Убиецот, кој е во притвор, откако со тежок предмет го удрил по главата бизнисменот со криптовалути, го распарчил неговото тело и деловите ги фрлал во канализацијата. Според досегашните сознанија, убиецот...

Закани за бомби утрово во 50 училишта во Софија, заканувачи бараат исплата во биткоини

Дури 50 училишта во бугарскиот главен град Софија утрово добиле закани за поставени бомби, поради што учениците и наставниот кадар биле евакуирани. Само во две од нив наставата продолжила. Еден директор на софиско училиште го објави мејлот со закани што му стасал, јави Бугарското национално радио (БНР). Училишта во голем број населени места во Бугарија во последниве две седмици речиси...

И попладнево голем број дојави за бомби во училишта во Бугарија

Трендот на дојави за поставени бомби во основни и средни училишта во Бугарија, кои се покажуваат лажни продолжува и денеска во Бугарија, јави Бугарското национално радио (БНР). https://meta.mk/lazhni-dojavi-za-bombi-kako-zakana-za-izborniot-proces-vo-bugarija-mozhe-da-vlijaat-na-oddzivot-na-glasachite/ Слично како со лажните дојави за бомби во Македонија, и во Бугарија цел на овие закани и сеење паника не е само главниот град Софија, туку денеска дојави имаше и во приморскиот град...

Бугарија го врати својот амбасадор во Скопје

Бугарскиот амбасадор во Скопје, Ангел Ангелов, којшто беше повлечен во Софија по инцидентот со тепањето на охриѓанецот Христијан Пендиков, се вратил во Скопје вчера, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg повикувајќи се на бугарското МНР. Од министерството велат дека Ангелов бил дел од официјалната делегација на бугарскиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев вчера и потоа останал во Скопје. Демерџиев вчера имаше...

(Не)видливата „руска рака“ во последниот круг заострување меѓу Софија и Скопје

Иако постојат варијaции на темата каде е поголемо руското влијание при последната ескалација на односите меѓу Северна Македонија и Бугарија, сосема е извесно дека повеќе сериозни извори се согласни дека тоа постои. Несомнено се присутни и голем број информации и дезинформации околу ова прашање и тие се во функција на таа ескалација, со веројатно крајна цел да се држи...

Контраспин: Причините за блокадите се во Софија, а не во Скопје

Иако може да се дискутира за техниката на водењето на македонската политика во секојдневните односи со Бугарија, причините за новите блокади не се во Скопје, како што тврди ВМРО-ДПМНЕ. Бугарија има свои цели што сака да ги оствари во рамките на билатералните односи со РСМ, користејќи го притоа и евроинтеграцискиот процес и факт е дека во тие цели спаѓа...

Не е вистина дека пред еден месец Македонец бил убиен во Бугарија

Медиумската објава што се споделува е стара еден месец, кога повеќе портали објавија непотврдена информација дека македонски спортист бил убиен во Бугарија. Но, оттогаш помина еден месец, а за тоа време се дозна и вистинската причина за смртта на момчето. Неговото семејство потврди дека тој не бил убиен, туку дека починал од срцев удар, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот...

Османи од Софија: Ќе се погрижиме да име нула толеранција за насилството

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со својот бугарски колега, Николај Милков, денес во Софија заеднички го посетија повредениот македонски државјанин Христијан Пендиков, кој во четврток беше физички нападнат во Охрид. Османи на лице место се информираше за повредите на Пендиков, изразувајќи притоа длабоко жалење за инцидентот, и посакувајќи му брзо опоравување и закрепнување. Османи ја искористи посетата и да...

Македонски државјанин пронајден мртов во Софија

Македонски државјанин викендов бил пронајден мртов во Софија, објави „Слободен печат“, повикувајќи се на бугарското Министерство за внатрешни работи. Како што објави медиумот, станува збор за 26- годишниот Стојан Спасов од Виница кој бил пронајден починат во близина на шопинг молот „Парадајс“ во центарот на Софија. Од Министерство за надворешни работи (МНР) соопштија дека преку македонското МВР веќе е стапено во...

ЕУ ќе го финансира довршувањето на пругата Ѓуешево-Софија

Европската комисија ја одобри првата голема инфраструктурна програма за Бугарија за периодот 2021-2027 година. Официјален Брисел за програмата „Транспортно поврзување“ ќе ѝ додели на Бугарија 1,61 милијарда евра. Еден од најважните инфраструктурни проекти коишто треба да се градат е железничката пруга по коридорот Ориент/Источен Медитеран, односно Коридорот 8, пишува money.bg. Бугарија најдоцна до 2027 година ќе треба да ја изгради...

Енергетската криза и скрининг процесот во фокус на средбата на Пендаровски со Фон дер Лајен

Актуелната енергетска криза и текот на скрининг процесот биле во фокус на денешната средба во Софија меѓу претседател Стево Пендаровски и претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен. Како што соопштија од претседателскиот кабинет, на средбата се разговарало за енергетската криза, при што претседателот Пендаровски изразил очекување за помош од Европската Комисија во контекст на европската солдарност и справувањето...

Контраспин: Проблемот не е во Договорот со Бугарија, туку во промената на однесувањето на Софија од 2019 година

Доколку со или без референдум С. Македонија се повлече од Договорот за пријателство и соработка со Бугарија, преговарачкиот процес со ЕУ, кој сè уште е само формално започнат, ќе биде блокиран сè до постигнување на нов договор, кој, потоа, логично е да се претпостави, ќе доведе и до потреба за изменета преговарачка рамка со ЕУ. Не треба голема експертиза...

Блокирани 890.000 долари од Русија за руската амбасада во Софија

Применети се во практика санкциите на ЕУ против Русија и блокиран банкарски трансфер на 890.000 американски долари од Русија за руската амбасада во Бугарија, објави бугарскиот вицепремиер и министер за финансии Асен Василев, пренесува mediapoool.bg. Василев објасни дека станува збор за автоматска примена на санкциите од ЕУ, без посебни самостојни дејствија на Бугарија. Паричниот трансфер бил за платите на лицата...

Францускиот предлог пристигнал во Бугарија, бугарските политичари засега одбиваат да го кренат ветото

Предлогот на Француското претседателство со ЕУ за надминување на бугарското вето за почетокот на преговорите на Северна Македонија за членство во ЕУ стасал до Комисијата за надворешна политика на бугарскиот парламент и вчера се дискутирало за него во парламентарната Група за пријателство со Франција, јави Бугарското национално радио (БНР), повикувајќи се на два независни извора од парламентот. БНР поседува примероци...

Вархеји: Преговорите со Софија за кревање на бугарското вето се во ќорсокак

Еврокомесарот за проширувае Оливер Вархеји порача дека преговорите за кревање на бугарското вето за почеток на преговорите со Северна Македонија се во ќорсокак, пренесува Бугарското национално радио (БНР) од Брисел. „Тоа за што сум на јасно е дека во однос на Софија сме целосно влезени во ќорсокак. Тоа не ме прави многу среќен бидејќи го минував секој втор четврток во...

Пристигна првиот комерцијален лет Софија-Скопје-Софија

На Меѓународниот аеродром Скопје, утрово министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, ги пречека патниците кои пристигнаа со првиот комерцијален лет на релација Софија - Скопје. Со ова започнува да се реализира редовната авиолинија Софија-Скопје-Софија што произлезе од договорот меѓу мешовитите владини комисии на двете земји. Авиокомпанијата Гуливер ќе ги поврзува главните градови два пати во неделата, со идеја оваа линија...

Вистиномер: Во Бугарија веќе 17 години има македонски културно-информативен центар

Во Софија веќе постои културно-информативен центар на Република Северна Македонија, кој официјално е отворен на 27 април 2005 година. Истовремено, отворен е и културно-информативен центар на Бугарија во земјава, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Објавена е вест на веб-портал од информативен карактер, која содржи неточен и сензационалистички наслов, кој во време на затегнати односи на С.Македонија и Бугарија...

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...