fbpx
Tags Софија

Tag: Софија

Intelektualët maqedonas as në ëndërr nuk do t’i kërkonin Sofjes të vendosë kushte për Shkupin

„Македонски учени настояват София да постави условия на Скопие преди подкрепата за ЕС“ (“Intelektualët maqedonas po përpiqen Sofja të vendosë kushte për Shkupin para mbështetjes për në BE”) ishte titulli me të cilin faqja bullgare e lajmeve “actuelno.com” e postoi të martën në mbrëmje tekstin e lajmit të ditës në Bullgari – se “Instituti shkencor i Maqedonisë” nga Sofje...

Borisov: Kriza politike të zgjidhet me rrugë demokratike

Maqedonia ka mbështetjen e Bullgarisë për hyrjen në BE dhe NATO, deklaroi kryeministri Bojko Borisov pas takimit me liderit opozitar, Zoran Zaev. “Insistojmë që me rrugë demokratike të zgjidhet kriza politike jam kategorikisht kundër çfarëdo negociatave për federalizim të Maqedonisë- deklaroi ai. Borisov shpjegoi se në takim kanë qenë prezent edhe ministri i jashtëm Daniel Mitov dhe Janaki Stoilov nga BSP-ja...