fbpx

Borisov: Kriza politike të zgjidhet me rrugë demokratike

-

Maqedonia ka mbështetjen e Bullgarisë për hyrjen në BE dhe NATO, deklaroi kryeministri Bojko Borisov pas takimit me liderit opozitar, Zoran Zaev.

“Insistojmë që me rrugë demokratike të zgjidhet kriza politike jam kategorikisht kundër çfarëdo negociatave për federalizim të Maqedonisë- deklaroi ai.

Borisov shpjegoi se në takim kanë qenë prezent edhe ministri i jashtëm Daniel Mitov dhe Janaki Stoilov nga BSP-ja opozitare.

“Pushteti dhe opozita në Maqedoni duhet të gjejnë gjuhë të përbashkët, siç kërkon Evropa. Nuk përzihemi në çështjet e brendshme të vendit, por na pengon që atje ka krizë politike edhe atë në kufirin tonë, që është më afër Bullgarisë. E organizuam takimin edhe në prezencë të opozitës bullgare, që të tregojmë se në Bullgari nuk ndahemi në të majtë dhe të djathtë kur bëhet fjalë për probleme të tilla- deklaroi Borisov pas takimit me Zaevin.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.