fbpx
Таг: Соединети Американски Држави

таг: Соединети Американски Држави

Младата американска поетеса Аманда Горман „го украде шоуто“ на инаугурацијата на Џо Бајден

Помеѓу највпечатливите моменти од Денот на инаугурацијата на новиот американски претседател Џо Бајден беше изведбата на младата поетеса Аманда Горман, која изведувајќи ја својата поема со моќен и енергичен настап, повика на единство и заедништво. По нејзиниот настап Аманда стана инстант супер-ѕвезда во САД, но и ширум светот. Вели дека самата еден ден ќе стане Претседателка на САД. Таа во...

НЕД: Продолжува борбата против расната сегрегација и дискриминација во САД

Бруталното убиство на афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полициски службеник во Минеаполис предизвика гнев и без, какви што не се забележани во Соединетите американски држави повеќе од педесет години, уште од убиството на Мартин Лутер Кинг Џуниор, се вели во соопштението на Националниот фонд за демократија (НЕД) по повод последните случувања во САД. „Нашата демократија е ставена на тест...

Нова опрема за атомска, биолошка и хемиска одбрана за АРМ од САД

Европската команда на вооружените сили на Соединетите Американски Држави во рамките на програмата Три-три-три донирааа нова опрема за атомска, биолошка и хемиска одбрана за потребите на македонската армија. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во касарната „Ѓорче Петров“ изврши увид во туку што пристигнатата нова опрема, која што како донација ќе биде комплетирана во 2020 година. Како што информираат од...

Знамето на САД на половина копје до четврток на зајдисонце

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Барак Обама, денеска издаде наредба знамето на САД на Белата куќа, сите јавни згради, бродови на американската морнарица, амбасади и конзуларни преставништва во странство да бидат поставени на половина копје, во чест на жртвите од масакрот што се случи вчера во Орландо, а во кој животите ги загубија 50 лица. Знамињата, како што стои во наредбата...

МИМ го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“

Македонскиот институт за медиуми го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“ во кој ќе бидат доделени три годишни награди во категориите најдобра истражувачка сторија, најиновативен новинарски производ...