fbpx
Таг: Сања Лукаревска

таг: Сања Лукаревска

Ако се знаеле грешките, тие требало да бидат исправени до изборите

Изјавата на потпретседателката на СДСМ, Сања Лукаревска, иако искрена и можеби вистинита за тоа каде се лоцирани грешките во СДСМ за лошиот резултат, сепак е недоследна. И од аспект што тоа се соопштува во текот на самата изборна кампања и помеѓу два круга, и од аспект што како потпретседателка на партијата можела да влијае тие грешки да се исправат...

Нафтени компании сакале да испумпаат 160 милиони денари државни пари, УЈП ги спречи

Управата за јавни приходи (УЈП) објави информации за начинот на кој нафтени компании со лажни фактури сакале да добијат поврат на ДДВ и исплати по основ на данок на личен доход. На брифинг со новинарите, денеска директорката Сања Лукаревска информираше дека спречена била измама вредна над 160 милиони денари по основа на ДДВ, а по основа на личен доход...

Надлежните се договорија, вработените во УЈП ќе добијат повисоки плати за 30 отсто

Постигнат е договор помеѓу Синдикатот на Управата за јавни приходи (УЈП) и институцијата, околу барањата на вработените да им се зголемат платите за 30 отсто и да се почитува општиот колективен договор. Ова денеска го соопшти директорката на УЈП, Сања Лукаревска во емисијата „Клик плус“ на ТВ21. Таа рече дека договорот бил постигнат во петокот, а зголемени плати вработените ќе добијат...

Вистиномер: Клик-бејт наслов дезинформира дека е објавена важна информација за оние кои скенираат фискални сметки

сања лукаревска
Не е вистина дека има каква било важна вест за оние што скенираат сметки, како што се тврди во овој пост на Фејсбук. Наведеното за „важната вест за оние кои скенираат сметки“ претставува претерување и е неточно, зашто во постот и во написот не се соопштува никаква важна вест, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме...

УЈП: 753 вработени не добиле плата за февруари или март, иако државата исплатила помош на работодавачите

Сања Лукаревска
За месец февруари државна помош за исплата на плати им е дадена на 11.694 работодавачи во износ од 851.157.045,00 денари за 53.348 вработени, а за март, парична поддршка добиле 11.197 работодавачи во износ од 808.322.501,00 денари, за 50.876 вработени. Но, од нив, заклучно со 31 мај годинава, 181 работодавач за  февруари или за март не им исплатил плата на...

Сања Лукаревска избрана за заменик-претседател на СДСМ, Заев ѝ се заблагодари на Шекеринска

Актуелната директорка на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска е избрана за нов заменик-претседател на СДСМ. Владејачките социјалдемократи денеска одржаа изборен конгрес, на кој Лукаревска со 682 гласа „за“ и 2 „против“ го зазеде местото на министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. Шекеринска веќе најави дека нема да се кандидира за оваа функција, ниту пак ќе прифати некоја друга партиска...

Лукаревска: Компаниите што добија финансиска поддршка од државата, ќе ја враќаат на три рати, без камата

сања лукаревска
Од сетот на економските мерки кои минатата година ги донесе Владата, со цел надминување на последиците од кризната ковид состојба, компаниите и самостојните вршители на дејност (СВД), кои добија субвенции за плати и за социјални придонеси за месеците април, мај, јуни, и за октомври, ноември и декември, имаат обврска примените средства да ги вратат во буџетот на државата, во...

УЈП и ДИТ најавија санкции за тие што зеле државна помош за плати, а не ги исплатиле

Управата за јавни приходи (УЈП) и Државниот инспекторат за труд (ДИТ) во заедничките контроли спроведени на 60 фирми, во јануари и лани во декември утврдиле кај 16 компании неправилности во врска со доделената државна помош за плати, а кај 41 работодавец незаконитости околу исплатата на плата и на минималната плата. Контроли се вршени кај фирми кои користеле финансиска помош...

Лукаревска: 992 вработени не добиле декемвриска плата, иако нивните работодавци зеле 265 илјади евра од државата за таа намена

На вкупно 992 вработени 306 работодавачи не им ја дале декемвриската плата, иако добиле финансиската поддршка од државата во износ од 16.305.020 денари или 265 илјади евра. А, според состојба од 2 февруари 2021 година, на вкупно 13.160 работодавачи им се исплатени 961.709.306 денари за исплата на декемвриска плата на 60.974 вработени. Ова го соопшти на денешната прес конференција...

УЈП: Казни за 179 работодавачи кои добиле над 85 илјади евра за исплата на плати, а не ја поделиле на 338 вработени

Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска, денеска информираше за искористеноста на мерката финансиска поддршка за исплата на плати за месец октомври 2020 година. Таа посочи дека во овој месец се поднесени  13.819 барања БФП-ИП/2, и на 12.598 работодавачи им се исплатени вкупно 961.613.984 денари, за вкупно 61.556 вработени. Вкупно 179 работодавачи, кои примиле финансиска поддршка за месец...

Сања Лукаревска се враќа во УЈП, на денешната владина седница е именувана за в.д. директор

Владата на денешната седница донесе неколку одлуки за кадровски решенија во институциите кои се во нејзина надлежност. На предлог на Комисија за именување, Владата донесе одлука Бајрам Реџепи да го избере за член на Одборот на директори на Акционерско друштво за вршење на енергетски дејности Национални енергетски ресурси Скопје во државна сопственост. Со одлука на Владата, Фарук Омери денеска е разрешен...

Лукаревска: Во април и мај 708 работодавачи добиле државна помош, а не исплатиле плати на 1.706 работници

За месец април, на 19.780 работодавачи им се исплатени вкупно 1.793.207.603 денари државна помош за вкупно 128.315 вработени, но 281 работодавачи од нив, кои примиле финансиска поддршка во износ од 9.995.565 денари не ја исполниле обврската за исплата на плата за 722 вработени, изјави денеска на прес-конференција директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска. Финансиска поддршка за мај добиле...

Наплатата на даноците во јуни е помала за 6,7 проценти во однос на истиот месец лани

Управата за јавни приходи (УЈП) бележи намалување на наплатата на даноците од 6,7 проценти, а намалување има речиси кај сите даноци, освен кај данокот на личен доход, кај кој, има повисока наплата од 1,8 проценти споредено со јуни 2019 година, одговори на новинарско прашање, директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска. Намалување од 17,3 проценти има кај данокот...

Секторите погодени од кризата се ослободени од аконтации на данок на добивка и на личен доход

Владата донела Уредба со законска сила за ослободување од плаќање на износот на аконтациите на данокот на личен доход, како и Уредбата со која се предвидува ослободување од плаќање на износот на аконтациите на данок на добивка за месеците март, април и мај, информираше директорката на Управата за јавни проходи, Сања Лукаревска. „Ослободувањето од плаќање на аконтациите на данок на...

Започна исплатата на повратот на ДДВ за скенираните сметки од октомври до декември 2019

Управата за јавни приходи (УЈП) ја започна исплатата за скенираните фискални сметки од второто тримесечје во рамките на „Мој ДДВ“. Средства на трансакциските сметки ќе добијат оние граѓани кои скенирале сметки во периодот од октомври до декември 2019 година, информираше директорката на УЈП Сања Лукаревска. За второто тримесечје од „Мој ДДВ“ предвидено е на сметките на граѓаните да легнат 3.871.000...

Лукаревска: 8.000 фирми побараa субвенции за поголеми плати

Вкупно 8.000 фирми досега побарале субвенции од државата за зголемени плати на 45.000 вработени, соопшти денеска директорката на Управата за јавни приходи (УЈП), Сања Лукаревска на прес-конференцијата во Владата за повратот на персоналниот данок за земјоделците. Таа додаде дека 1.300 работодавачи за 47.000 вработени се уште не го оствариле ова право од технички причини. „Станува збор за технички грешки кои не...

Стартуваше субвенционирањето за раст на платите, компаниите ќе аплицираат во УЈП

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска денеска на прес - конференција го презентираа новиот Закон за субвенционирање на придонеси за раст на плати којшто стартуваше неодамна. Министерката Царовска ги повика компаниите да ја искористат оваа мерка, за која што рече дека директно ги поттикнува и поддржува работодавачите да...

Апликацијата „МојДДВ“ достапна и за „иос“

Директорката на Управата за јавни приходи УЈП, Сања Лукаревска на нејзиниот фејсбук-профил информираше дека апликацијата „МојДДВ“ е достапна и за корисниците на „иос“ на „Аpple store“. Лукаревска претходно објасни дека во мај, УЈП го контактирало претставништвото на „Епл стор“ за барање зодобрение за оваа апликација, но заради рестриктивните и строги правила на „Епл“, се одолговлекла оваа постапка.

Апликацијата „Мој ДДВ“ е достапна на веб-страницата на УЈП, за „андроид“, но не и за „иос“

Апликацијата „Мој ДДВ“ преку која граѓаните ќе може да ги скенираат фискалните сметки, со цел поврат на 15 проценти ДДВ е достапна за преземање од веб-страницата на Управата за јавни приходи, информираа денеска од таму. Корисниците на „епл“ телефоните во моментов не можат да ја користат, и таа ќе биде достапна за преземање за краток период. „Најавувањето за преземење на апликацијата...

Со законски измени ќе се ограничи времето на издавање на сторно-сметки

Со измените и дополнувањата на Законот за регистрирање на безготовинските плаќања, се пропишува законска обврска за приложување фискална сметка, кон сметката која се сторнира. Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска информираше дека ваквата обврска, иако досега била уредена со подзаконски акт, често не била почитувана од повеќето даночни обврзници, поради што и се пристапило кон овие измени. „Се пропишува...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...