fbpx
Таг: ракомет

таг: ракомет

Европското првенство за жени ќе се игра во Македонија, Црна Гора и Словенија од 4 до 20 ноември

Под слоганот #PLAYWITHHEARТ, Македонија, заедно со Словенија и Црна Гора, есенва ќе биде домаќин на Европското сениорско првенство во ракомет за жени. Првенството ќе се одржува од 4 - 20 ноември, а меѓу најдобрите 16 европски селекции, македонската женска ракометна репрезентација во прелиминарната фаза ќе настапи во рамки на групата Ц, заедно со Холандија, Романија и Франција, соопшти денес...

По 240 одиграни натпревари, познати победниците од средношколската лига на Град Скопје

Во спортската сала на СУГС „Кочо Рацин“ во скопската населба Ѓорче Петров вчера се одиграа финалните натпревари од завршниот градски ФАЈНЛ ФОР на средноучилишната лига на Град Скопје – скопски регион, за учебната 2021/2022 година, информираат од Град Скопје. Победниците во футсал, ракомет, кошарка и одбојка се избраа по над 240 одиграни натпревари во изминатиов период. Во машкото финале во...

Хелсиншки комитет за човекови права: Итно да се истражи и санкционира полициската бруталност врз навивач

Видео снимката на полициска бруталност врз припадник на навивачката група „Чкембари”, која пред неколку денови се прошири на социјалните мрежи и медиумите, покажува дека употребата на прекумерна физичка сила и средба за присилба продолжува да биде честа практика на полицијата, соопшти Хелсиншкиот комитет за човекови права. „Покрај бројните залагања на државата да ја елиминира тортурата и нехуманото постапување спрема граѓаните...

Ненадејно почина македонската ракометна репрезентативка Јулија Николиќ

Поранешната македонска ракометна репрезентативка Јулија Николиќ (Портјанко), ненадејно почина на 38-годишна возраст. Портјанко играше во „златните времиња“ за женскиот ракометен клуб Кометал Ѓорче Петров од 2003 до 2009 година, а потоа доби и македонско државјанство, при што играше и за македонската репрезентација. Последниот настап за репрезентацијата беше во 2012 година, а потоа кариерата ја продолжи во неколку клубови во странство. Во 2015...

„Вардар“ е европски првак во ракомет

Ракометниот клуб „Вардар“ ја освои Лигата на шампионите и стана европски првак во ракомет. Во финалето во Келн, „Вардар“ го победи „Веспрем“ со три гола разлика. Скопскиот плоштад синоќа беше исполнет со бројни навивачи и граѓани кои ја одбележаа победата на клубот. „Вардар“ иако се соочува со финансиски проблеми, и голем дел од играчите потпишаа договори за други клубови, сезоната ја...

Критики за потегот на Стојанче Стоилов што ја напуштил свеченоста поради албанскиот јазик

Користењето на албанскиот јазик на манифестацијата „Спортист на годината“ во организација на Агенцијата за млади и спорт вчеравечер го испровоцирало ракометниот репрезентативец Стојанче Стоилов демонстративно да си замине, пишува „Порталб.мк“. Неговиот потег го критикуваат спортисти и спортски работници, кои се прашуваат дали не треба да му се одземе наградата „Спортист на 2017 година“. Директорот на Македонската кошаркарска федерација, Владимир Темелковски,...

Заев и Мицкоски им честитаа на ракометарите за победата над Словенија

Преку своите профили, премиерот Зоран Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчеравечер им ја честитаа победата на македонските ракометни репрезентативци кои со победа над машката репрезентација над Словенија од 25:24 ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. „Одличен почеток на нашата репрезентација на Европското првенство во ракомет. Вие сте нашата гордост и заедно се радуваме...

Навивачите ќе може да се дружат со Лазаров и со другите ракометни репрезентативци

Во пресрет на клучниот натпревар против Чешка од квалификациите за пласман на Европското првенство што ќе се одржи во Хрватска во 2018 г., навивачите денеска ќе имаат можност да се дружат со машката ракометна репрезентација. Настанот во чии рамки селекторот Раул Гонзалес, капитенот Кире Лазаров и уште неколку репрезентативци ќе бидат на располагање за потпишување дресови, ќе се одржи од...

Червар не е повеќе селектор на македонската ракометна репрезентација – се откажал вчера

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) попладнево преку соопштение го објави крајот на соработката со селекторот на македонската машка ракометна репрезентација, Лино Червар. Федерацијата соопшти дека по истекот на рокот што му го дале, Червар вчера информирал дека сепак ја одбрал понудата да биде селектор на хрватската репрезентација. Договорот на РФМ со Червар истекуваше за три години. „По завршувањето на 25. машки ракометен...

Герила-акција на натпреварот Македонија – Чешка

„Шарената револуција“ вечерва изведе нова герила-акција на ракометниот натпревар на репрезентациите на Македонија и на Чешка. Демонстрантите, за време на натпреварот во салата „Борис Трајковски“, извадија транспарент на кој беше испишана пораката „Шутка не ти гине Никола“. Вечерва се одигрува реванш-мечот од квалификациите за Светското првенство во ракомет, кое треба да се одржи следната година во Франција.

Македонија изигра нерешено со Норвешка

Македонската ракометна репрезентација изигра нерешено против репрезентацијата на Норвешка. Натпреварот од втората фаза на Европското првенство, кое се игра во Полска, заврши со резултат 31:31. На полувремето македонските ракометари водеа со четири поени разлика (17:13). Играч на натпреварот беше Кире Лазаров, кој постигна 11 гола. Пет гола даде Дејан Манасков, а три Филип Миркуловски. Борко Ристовски имаше 11 одбрани. Кај Норвешка, Кристијан Бјорнсен даде шест...

Македонија загуби од Франција на почетокот на Европското првенство во ракомет

Македонската ракометна репрезентација беше поразена од репрезентацијата на Франција (23-30) на Европското првенство во Полска. Македонија е во групата А, каде што се и репрезентациите на Полска и на Србија. Следен противник на нашата репрезентација е домаќинот Полска, а натпреварот треба да се игра на 17 јануари (недела), со почеток во 20.30 часот.

Меморијален ракометен турнир во чест на Тоше Проески во Прилеп

По повод осумгодишнината од загинувањето на македонската и балканска музичка ѕвезда, Тоше Проески, во Прилеп ќе се одржи меморијален ракометен турнир меѓу екипите на ракометните ветерани на Македонија и од Нова Градишка, Хрватска. По тој повод, во посета на Македонија и во Прилеп пристигна делегација предводена од заменик-градоначалникот на Нова Градишка, Лилјана Лукачевиќ. Таа се сретна со градоначалникот на Прилеп,...

Познати противниците на ЖРК Вардар во Лига на шампиони

Ракометарките на Вардар ќе играат во Ц-групата во Лигата на шампионите против дански Митјиланд, со Хипо од Австрија и, веројатно, со унгарски Ѓер. Македонскиот ракометен шампион го избегна европскиот шампион Будуќност во групната фаза од Лигата на Шампиони. Тимот на Вардар две сезони по ред го освојува третото место. Пласман во втората фаза ќе изборат најдобрите три тима од секоја група. Фазата...

Ивица Обрван останува селектор на ракометната репрезентација

Ивица Обрван останува селектор на ракометната репрезентација на Македонија и ќе продолжи да го води нашиот национален тим и на ЕП 2016 во Полска, пренесе „Макракомет“. На вчерашниот состанок со претседателот на РФМ, Живко Мукаетов, и со генералниот секретар Филип Милошевски, беше договорено неговиот ангажман да добие ново продолжение со траење до јуни 2016 година, меѓутоа со можност за продолжување. - Задоволни сме...

ЕП Полска: Македонија во третиот шешир

Македонија го продолжи трендот со настапи на големите натпреварување обезбедувајќи пласман на Европското првенство во Полска, а првите луѓе на ЕХФ не чекаа долго за да го објават изгледот на шеширите и распоредот според освоеното место во квалификациската група, пренесе „Дерби“. Првите два шешира ги сочинуваат селекции што завршија први во групата и плус домаќинот Полска, додека Македонија се најде во...

Вардар меѓу најдобрите осум екипи во Европа

Вардар не успеа да се пласира во финалната четворка во Келн, откако загуби од Киелце и во реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите со 33-31. Нијанси беа во прашање и на вториот натпревар меѓу двете екипи, македонскиот тим постојано им дишеше во врат на Полјаците, на мечот дури 11 пати беше нерешено, но онаа ситница која треба за завршниот...

Вардар изгуби од Киелце

Ракометарите на Вардар не успеаја да остварат победа на првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ загубија од полскиот шампион Киелце со 22:20. Киелце оваа сезона во Лигата на шампионите на седум натпревари на гости постигна седум победи. Првиот дел мина во изедначена игра. Ракометарите на Вардар неколкупати имаа два гола предност, а гостите...

Металург со втора победа во плеј-офот

Екипите на Металург и Тинекс Пролет забележаа победи на двата одиграни натпревари во рамките на 2. коло од разигрувањето за титулата во Супер ракометната лига на Македонија, пишува „Екипа“ „Металурзите“ стигнаа и до втората победа, овојпат славејќи на гостувањето против Прилеп со 18-24, додека Пролет Тинекс беше подобар од Радовиш совладувајќи го со 29-25. Натпреварот меѓу Вардар и Зомимак М е...

Одредени групите за четвртфиналната рунда во националниот ракометен куп

Во просториите на Ракометната федерација на Македонија, денеска со  ждреб беа одредени групите за четвртфиналната рунда во националниот ракометен Куп на Македонија. Домаќин на групата 1 ќе биде Вардар, а негов противник ќе биде Бореа. Во вториот меч ќе играат Прилеп – Охрид. И останатите три групи ќе се играат во Скопје. Група 2: Лозари – Металург 2, Пролет – Работнички (домаќин Пролет) Група...
Elden Ring- Elden Lord Armor Set and Set Greatsword скриншот од лична архива на Иван Стојановски

Експанзијата на „Елден Ринг“ ја губи публиката бидејќи е претешка за играње

Откако излезе експанзијата за Елден Ринг, „Shadow of the Erdtree", публиката почна масовно да се жали дека експанзијата е претешка за играње. Тоа и е причината што оваа експанзија...