fbpx
Таг: ракомет

таг: ракомет

Македонија на 17. место на најновата ранг-листа на ЕХФ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска ја објави најновата ранг-листа на селекции, на која Македонија го зазеде 17. место. При рангирањето, односно правењето на листата, предвид се земени резултатите на сениорските, јуниорските и на кадетските селекции, во машка и во женска конкуреција. Во машка конкуреција, каде се бодуваа резултатите од сениорското ЕП во Данска, јуниорското ЕП во Австрија и кадетското во Полска,...

Кире Лазаров останува во Барселона до 2017 година

Капитенот на македонската машка ракометна репрезентација, Кире Лазаров, останува да ги брани боите на Барселона, откако денеска потпишал нов двогодишен договор со каталонскиот клуб. Добрите игри и клучната улога во тимот, на Лазаров му донесоа понуда за продолжување на договорот со најуспешниот клуб во Шпанија и еден од најдобрите во Европа, каде настапува од 2013 година. Кире Лазаров во Шпанија игра...

Ракометарката Мечевска сè уште во критична состојба

Македонската репрезентативка Робертина Мечевска, која доби тешки повреди при пад од петтиот кат од зграда во скопски Аеродром, и понатаму дише со помош на апарати, јавува „Здравство24“. Од КАРИЛ велат дека добра околност е што нема дополнително влошување на состојбата. - Правиме напори таа да закрепне, но поради повредите на белите дробови, не може сама да дише и е приклучена на машина...

Македонскиот репрезентативец Вугринец заминува во Катар

Македонскиот репрезентативец Ренато Вугринец нема да остане до крајот на сезоната во редовите на шампионот Металург, туку ќе замине за Катар, каде ќе ги брани боите на Лахвија, пишува „Спортмедиа“. Десниот бек претходно потврди дека постои можност тој да остане во Автокоманда, но по финалните разговори со управата, тој сфатил дека клубот има нов план. - Сакав да останам во Металург...

Вардар ја совлада Војводина во СЕХА-лигата

Ракометарите на Вардар го победија тимот на Војводина со 30:26 во дуелот од 18. коло на регионалната лига СЕХА, кој се одигра во салата „Јане Сандански“. Најефикасен во редовите на Вардар беше Стефан Терзиќ, кој постигна пет гола, а Сергеј Горбок и Немања Шрибак постигнаа по четири погодоци. Кај Војводина, Милан Јовановиќ постигна шест гола. Следен натпревар за Вардар ќе биде...

Хрватска ја победи Германија и се пласираше на Летните олимписки игри

Хрватската ракометна репрезентација ја совлада Германија на Светското првенство во Катар, во разигрувањето од 5 до 8 место со резултат 28:23. Најефикасни стрелци беа Мануел Штрлек со осум и Иван Чупиќ со пет голови, додека за Германците, Уве Генсхајмер погоди седум. Со тоа ракометарите на Хрватска обезбедија пласман на наредните Летни олимписки игри во Рио де Жанеиро во 2016 година.

Спортската сала во Битола ќе го носи името на Боро Чурлевски

Советот на Општина Битола на 29 јануари ќе одлучува дали спорстаката сала „Младост“ ќе се преименува и ќе го носи името на ракометниот виртуоз Боро Чурлевски, кој почина пред еден месец. Иницијативата за преименување на спортската сала во Битола ја поднесе советничката Габриела Илиевска од ВМРО-НП. Во иницијативата пишува дека името на Чурлевски е синоним за младоста на ракометниот дух на...

Полска и Германија се новите четвртфиналисти на СП во Катар

Осминафиналните натпревари денеска завршија со победа на Германија и на Полска, кои ќе бидат новите четвртфиналисти на Светското ракометно првенство во Катар. Германија ја победи репрезентацијата на Египет со 23:16, а Полска славеше над Шведска со 24:20. Во тимот на Германија најефикасни беа Уве Генсхајмер, кој постигна шест гола, и Патрик Грецки, кој реализира пет погодоци. Во четвртфиналето Германија ќе игра портив домаќинот...

За влез во полуфиналето, секој ракометар на Катар ќе добие автомобил, стан и еден милион долари

Откако селекцијата на Катар ја совлада Австрија со 29:27 на Светското првенство во ракомет, властите на оваа земја им ветија на ракометарите дека ако се пласираат во полуфиналето, секој од нив ќе добие автомобил „масерати“, стан во најелитниот кварт Перл и еден милион долари. Селекцијата на Катар, во четвртфиналето ќе игра со подобриот од денешниот дуел меѓу Германија и Египет.

Македонските ракометари денеска се враќаат дома

Денеска, во 11 часот, македонските ракометари со лет преку Истанбул се враќаат во Македонија. Наредната средба на репрезентацијата е на 29 или 30 април, кога во Скопје ќе гостува европскиот првак Франција, во третиот квалификациски натпревар за Европското првенство во Полска во 2016 година.  

Македонија елиминирана од Словенија на СП во Катар

Македонските ракометари загубија од репрезентацијата на Словенија со резултат 30:28 и не успеаја да се пласираат во четвртфиналето на Светското првенство во Катар. -  Не постои ниеден сомнеж дека сакавме и дадовме сè од себе. Ова беше натпревар да се биде или не и нема шанси за поравен испит. Не треба да се срамиме, главите горе. Нè победи една квалитетна репрезентација....

Македонија против Словенија за пласман во четвртфинале

Ракометната репрезентација на Македонија денеска, во 16.30 часот, ќе се сретне со репрезентацијата на Словенија во натпревар кој ќе одлучи која репрезентација ќе се пласира во четвртфиналето на Светското првенство во Катар. Двете селекции последен пат се сретнаа на Европското првенство во Србија, во 2012 година, кога Македонија ја совлада Словенија во дуелот за петто место, со 28:27. За македонските ракометари ова...

Македонија ја совлада Австрија, во осминафиналето ја пречекува Словенија

Репрезентацијата на Македонија ја совлада Австрија во петиот натпревар од Светското првенство во ракомет, кое се одржува во Катар, со резултат 36:31. Ова е четвртата победа што ја остварија македонските ракометари. Со овој натпревар завршува играњето по групи, а по два дена пауза, в недела, почнуваат осминафиналните битки. Македонија ќе се сретне со Словенија за пласман во четврт-финалето.

Тупурковски се сретна со претседателот на ИХФ, Мустафа, во Доха

Во Доха, Катар, претседателот на Македонсиот олипмиски комитет (МОК), Васил Тупурковски, се сретна со претседателот на Интернационалната ракометна федерација (ИХФ), Хасан Мустафа. На средбата, Мустафа изразил големо задоволство од досегашните активности на МОК, на финансиски и на логистички план, во насока на унапредување на ракометот во Македонија и достигнување на највисокото ниво на македонскиот ракомет, во глобални рамки. Тупурковски изразил благодарност за неговата...

Јоноски го повреди скочниот зглоб

Ацо Јоноски заработи незгодна повреда уште во првото полувреме од натпреварот со Хрватска, кога го повреди скочниот зглоб, пренесе „Екипа“. „Јоноски го доврши мечот против Хрватска, во текот на вечерта му беа ставани ладни облоги, но сепак на неговата нога има оток во пределот на скочниот зглоб. Врз него денеска ќе бидат извршени детални лекарски прегледи, Јоноски најверојатно ќе го пропушти...

Македонија поразена од Хрватска во Катар

Во тензичен и мачен натпревар, репрезентацијата на Македонија загуби од Хрватска на Светското првенство во Катар, со резултат 26:29. Во првото полувреме (14:15), македонските ракометари беа на нивото на задачата, но играта полека паѓаше со почетокот на второто полувреме. Македонија има обезбедено влез во осминафиналето, а од групното натпреварување преостанува в петок, во 17 часот, да се сретне со репрезентацијата на Австрија.    

Македонија во борба за првото место во групата, денеска игра против Хрватска

Попладнево, во 17 часот по македонско време, на Мундијалот во Катар ракометната репрезентацијата на Македонија игра со Хрватска во борба за првото место во групата. Поради труење од сладолед, пак, вчера во болница заврши Немања Прибак, а според доктор Никола Панчевски, по добиената инфузија неговата состојбата е стабилизирана. Денеска ќе се знае дали тој ќе настапи на денешниот натпревар. Против Хрватска,...

Обрван: Немам емоции за Хрватска

За утрешниот натпревар на македонската ракометна репрезентација, селекторот Ивица Обрван, иако доаѓа од Хрватска, вели дека размислува само за тоа како да одиграат добар меч против селекцијата со која се борат за првото место во групата и која се бори за едно од првите четири места на Светското ракометно првенство. - Горд сум на моите ракометари кои покажаа карактер и...

Голужа: Ова е балканско дерби, шансите се еднакви

Хрватска и Македонија со три победи по првите три кола утре ќе имаат меѓусебен дуел за првото место во групата. Селекторот на Хрватите, Славко Голужа, смета дека шансите се еднакви и на двете селекции. - За Македонија не треба многу да се трошат зборови. Тоа е збир на играчи кои во текот на целата година се заедно, момците доаѓаат од два...

Грчката ракометна федерација реагира за именувањето на Македонија во Катар

Реакциите за користењето на уставното име на Македонија на меѓународни спортски настани не изостанаа ни за Светското првенство во ракомет во Катар. Грчката ракометна федерација испрати писмо до Меѓународната ракометна федерација, во кое реагира за погрешно именување на Македонија на 24. Светско првенство за мажи во ракомет во Катар и бара да се коригира ваквото однесување на останатиот дел...

Пожарникари кои го гаснеа пожарот на Серта, спасија куче од огнената стихија

Работат по 12 часови во денот, борејќи се со пожарите кои ја зафатија планината Серта, а притоа успеваат и да направат хумани дела кои уште повеќе ја враќаат довербата...