Откако селекцијата на Катар ја совлада Австрија со 29:27 на Светското првенство во ракомет, властите на оваа земја им ветија на ракометарите дека ако се пласираат во полуфиналето, секој од нив ќе добие автомобил „масерати“, стан во најелитниот кварт Перл и еден милион долари.

Селекцијата на Катар, во четвртфиналето ќе игра со подобриот од денешниот дуел меѓу Германија и Египет.