fbpx
Таг: ракомет

таг: ракомет

Македонија со победата над БИХ во осминафинале на СП во ракомет

Македонската ракометна репрезентација со победата над Босна и Херцеговина, со 25-22, обезбеди пласман во осминафиналето на Светското првенство во Катар. Најдобар играч на натпреварот беше Дејан Манасков, кој постигна шест гола, а по три постигнаа Гоце Георгиевски, Филип Миркуловски, Наумче Мојсовски, Немања Прибак и капитенот Кире Лазаров, кој сите погодоци ги постигна од пенал. Ова за македонската селекција беше трета победа...

Македонските ракометари подобри од Иран

Македонската машка ракометна репрезентација ја совлада селекцијата на Иран со 33:31, во својот втор натпревар на Светското првенство во Катар. Македонските ракометари имаа водство во поголемиот дел од натпреварот, а на полувреме заминаа со предност од два гола (19:17). Македонија има две победи во исто толку натпревари откако вчера ја совлада репрезантицијата на Тунис со 33:25. Наредниот меч од групата, македонските ракометари...

Македонските ракометари го совладаа Тунис со осум гола разлика

Македонија во добра игра ја победи ракометната репрезентација на Тунис со осум гола разлика. Натпреварот заврши 33:25. Ова е прв натпревар на Македонија на Светското првенство во Катар, кое почна вчера. Утре македонските ракометари играат со екипата на Иран, во 17 часот по македонско време.  

Иванов на отворањето на светското првенство во ракомет

Претседателот Ѓорге Иванов вчеравечер присуствуваше на свеченото отворање на 24. Светско првенство во ракомет, што од 15 јануари до 1 февруари се одржува во Катар.

Македонските репрезентативци со интензивни тренинзи во Катар

Македонската ракометна репрезентација ги продолжува трензите пред утрешниот прв настап на Светското првенство во Катар. Утре репрезентативците го играат првиот натпревар со репрезентацијата на Тунис. Фотографија од подготовките објави Филип Миркуловски на социјалната мрежа „Фејсбук“.  

Даниел Кајмакоски ќе ја пее химната за Светското ракометно првенство во Доха

На 15 јануари во спортската сала „Лусеил хол“ (Lusail Hall) во Доха, Даниел Кајмакоски, со уште 24 изведувачи од земјите-учеснички на Светското првенство во ракомет, ќе ја отпее химната „Live it“, создадена специјално за овој настан. Продуцентската куќа „Мелоди ворлд“ (The Melody World) од Лос Анџелес ја создаде оваа песна, а Даниел пред три месеци беше во Париз, каде што со дел...

Македонските ракометари се подготвуваат за Светското првенство во Катар

Македонските ракометни репрезентативци денеска продолжуваат со подготовките за Светското првенство, кое ќе се одигра во Катар, од 15 јануари. Тие во Скопје ќе тренираат до 7 јануари, а следниот ден ќе заминат на турнир во Нант, Франција, каде што ќе настапат и селекциите на домаќинот, Алжир и на Аргентина.  По завршувањето на овој турнир, македонскиот тим заминува во Доха и тоа...

Македонија пријателски го победи Израел

Уште една победа на пријателски натпревар со Израел извојува ракометната репрезентација на Македонија, откако вчера, на затворениот за јавност дуел, победи со 42:32. Дејан Манасков бил најефикасен во нашиот состав со седум погодоци, еден помалку имал Кире Лазаров, а Златко Мојсовски постигнал четири.  

Ракометарите во посета на СОС Детско село

Ракометарите од македонската репрезентација денеска, со раководството на Ракометната федерација, ќе го посетат СОС Детското село и ќе дружат со најмладите. Македонската ракометна репрезентација, со приклучувањето на капитенот Кире Лазаров, е во комплетен состав и ги продолжува подготовките за настап на Светското првенство во Катар.

(ВИДЕО) Снимка од тепачката на ракометарите на Загреб и на Брест

Екипите на „ППД Загреб“ и „Мешков Брест“ во вторникот го одиграа својот меѓусебен дуел во регионалната СЕХА-лига, на кој, за жал, резултатот остана во сенка на општата тепачка, во која учествуваа ракометари на двата тима, пренесе „Дерби“. Натпреварот беше прекинат во 42. минута, а главниот судија им додели црвени картони на Јосип Валчиќ и на Дмитри Никуленков, ракометари кои беа...

Скопско ракометно дерби во „Борис Трајковски“

Македонското дерби во ракометната СЕХА-лига помеѓу екипите на Металург и Вардар ќе се одигра денеска во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје, со почеток од 20.15 часот. Вардар е на третата позиција со 21 бод од девет натпревари, додека Металург е на шестата од седум натревари со 11 бодови. Денеска од 20 часот играат и Борац (Босна и Херцеговина) и Мешков Брест (Белорусија).  

Кире Лазаров повторно прв на листата на стрелци

Македонскиот репрезентативец Кире Лазаров повторно е прв на листата на стрелци во Лигата на шампиони. На листата се наоѓа и Тимур Дибаро, кој игра во Вардар. Најдобрите 10 стрелци во Лигата на шампиони се: Кире Лазаров (Барселона) 57 Момир Илиќ (Веспрем) 53 Драган Гајиќ (Монпелје) 49 Тимур Дибиров (Вардар) 46 Золт Балог (Пик Сегед) 46 Микел Хансен (ПСЖ) 44 Деан Бомбач (Пик Сегед) 44 Томас Могенсен (Флензбург) 44 Александар Деревен (Чеховски...

Вечерва Вардар го пречекува Целје

На домашен терен, во СЦ „Јане Сандански“, вечерва ракометарите на Вардар ќе го играат натпреварот од седмото коло од Ц-групата во Лигата на шампионите против словенечкиот Целје. Во првото коло, на гости, екипа на Вардар против словенечкиот противник постигна победа од 27:26. Почетокот на натпреварот е во 19 часот. Металург, пак, кој е втор наш претставник во Лигата на шампиони, утре ќе...

Лазаров е втор стрелец на Лигата на шампиони

Mакедонскиот репрезентативец и член на Барселона, Кирил Лазаров, остана на втората позиција на листата на стрелци во Лигата на шампиони, зад Момир Илиќ од Веспрем ,откако постигна девет гола на натпреварот со Флензбург. Лазаров постигна 45, а Илиќ 47 гола. Тимур Дибиров од Вардар има постигнато 39 гола и го дели петото место, додека од Металург најдобар стрелец е Филип Миркуловски со 27 погодоци.

ЖРК Вардар поразен од Турингер во драматична завршница

Ракометарките на ЖРК Вардар се поразени на гостувањето во Германија, кај тимот на Турингер, во неизвесна завршница, во која решавачкиот гол домашниот тим го постигна на само неколку секунди пред крајот, за конечни 21-20. Најдобра поединка кај Турингер беше Надгорнаја, која постигна осум голови, додека во тимот на ЖРК Вардар, Пенезиќ го заврши натпреварот со шест погодоци. Ова е последно, шесто коло...

Лекиќ: Добро сум, ќе играм против Србија

Андреа Лекиќ, ракомтарка на ЖРК Вардар, се чувствува добро по синоќешната повреда што ја доби на дуелот со Будуќност. Таа вели дека ќе биде подготвена за настапот на Србија на Европското првенство на почетокот од следниот месец. Лекиќ, преку својот официјален профил на „Твитер“, денеска се заблагодари на поддршката најавуваќи дека се враќа за неколку седмици… „Ви благодарам на сите за поддршката. Ќе...

Обрван потпиша за Шамбери

Обрван и понатаму останува предводник на нашата машка ракометна селекција
Селекторот на македонската ракометна репрезентација, Ивица Обрван, потиша две и полгодишен договор со француски Шамбери. Обрван и понатаму останува предводник на нашата машка ракометна селекција, која од 15 јануари до 1 февруари 2015 година ќе настапи на Светското првенство во ракомет во Катар.

Вардар победи, Кастратовиќ незадоволна

Кастратовиќ: Јас сум задоволна што се враќање во Скопје со два бода, но не сум задоволна од начинот на кој што игравме
Екипата на ЖРК Вардар вчеравечер забележа нова победа во Лигата на шампионите, овојпат против тимот на Подравка, но без оглед на тоа, тренерот Индира Кастратовиќ е незадоволна. Таа смета дека нејзиниот тим, иако триумфираше во финишот на натпреварот, нешто мора да менува во иднина. - Јас сум задоволна што се враќаме во Скопје со два бода, но не сум задоволна од начинот на...

Македонските ракометари ја совладаа Швајцарија

Ракометарите во недела ќе им гостуваат на Чесите
Македонските ракометари во дуелот со Швајцарците успеаја да стигнат до посакуваната победа. Тие сега го очекуваат гостувањето во Злин и натпреварот со Чешка. Ако ракометарите успеат да победат, Македонија ќе биде на добар пат да се квалификува за учество на Европското првенство во 2016 година. Дуелот со Чешка се игра в недела, во 13.30 часот.

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...