Хрватската ракометна репрезентација ја совлада Германија на Светското првенство во Катар, во разигрувањето од 5 до 8 место со резултат 28:23.

Најефикасни стрелци беа Мануел Штрлек со осум и Иван Чупиќ со пет голови, додека за Германците, Уве Генсхајмер погоди седум.

Со тоа ракометарите на Хрватска обезбедија пласман на наредните Летни олимписки игри во Рио де Жанеиро во 2016 година.