fbpx
Таг: Катар

таг: Катар

ФФМ повика на прослава: Се гледаме денеска на плоштад „Македонија“

Фудбалската федерација на Македонија преку Фејсбук денеска ги повика граѓаните повторно да се соберат на плоштадот „Македонија“ во центарот на Скопје. Прославата за дочекот на репрезентацијата на Македонија попладнево ќе започне во 18:30 часот. Според досегашните информации, фудбалската репрезентација на Македонија ќе пристигне околу 17:30 часот со летот од Палермо, по што фудбалерите ќе се упатат кон центарот на Скопје. Сепак,...

(Фото) Незаборавен триумф над Исланд на Македонската фудбалска репрезентација

Македонската фудбалска репрезентација вечерва во Скопје го победи Исланд со 3 – 1. Со овој резултат кој е еден од најуспешните мундијалски квалификации од осамостојувањето нашите момци се изборија за пласман во баражот за Светското првенство во 2022 година во Катар. Македонија поведе во седмата минута со голот на Езџан Алиоски. Исланд израмни во 54 минута со голот на Јон...

Дали може да им се верува на апликациите за ковид-19?

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот и во светот. Познатиот портал за проверка на фактите polygraph.info анализира едно тврдење на министерот...

Катар ги укина визите за Македонија – од денеска може да се престојува и до 30 дена

Катар денеска соопшти дека ги укинува визите за државјаните на 80 земји, меѓу кои и Македонија, за да ги стимулира туризмот и авиосообраќајот. Одлуката веднаш стапува на сила. Одлуката доаѓа неполн месец отако  македонскиот министер за транспорт и врски, Горан Сугаревски, соопшти дека Македонија е ставена на листата на земји со олеснат визен режим. Од денеска на граѓаните на Македонија, како...

Ердоган: Никому не му е во интерес продолжувањето на катарската криза

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, во Истанбул изјави дека „никому не му е во интерес“ да продолжи кризата во Персискиот Залив. Говорејќи пред почетокот на неговата дводневна поста на Катар и на Саудиска Арабија по повод дипломатската криза во регионот, Ердоган истакна дека веќе никој нема каков било интерес за пролонгирање на кризата. Претседателот на Турција ги обвини „непријателите“ дека се...

Од денеска ќе има редовни летови помеѓу Скопје и Доха

Од денеска ќе се воспостави редовна авиолинија помеѓу Скопје и Доха, а на скопскиот аеродром „Александар Велики“ се очекуваат да пристигнат првите патници од Доха, информираат од „ТАВ Македонија“. Во петокот на скопскиот аеродром се промовираа уште три нови авиолинии и тоа до Малта, Рим и до Ваксјо. Во првите шест месеци од годинава забележан е пораст од шест отсто на...

Египет, Саудиска Арабија, УАЕ и Бахреин одлучуваат за судбината на Катар

Министрите за надворешни работи на Египет, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати и на Бахреин во Каиро имаат состанок за катарската криза. На состанокот ќе разговараат за реакцијата на Катар на 13 барања што четирите заливски држави ѝ ги доставија на Доха. Саудиска Арабија. Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Египет на 5 јуни објавија дека ги прекинуваат односите со Катар, а потоа на...

Катар ги отфрли барањата на арапските земји, оценувајќи ги како максималистички

Катар ги отфли барањата на арапските земји, поставени како услов за деблокада на дипломатските односи, оценувајќи ги како максималистички и насочени против суверенитетот на земјата. Списокот со барања, меѓу кои се и затворање на телевизијата „Ал Џезеира“, прекин на односите со Иран и затворање на турската воена база во Катар, ѝ беше доставен на Доха на 22 јуни, со рок...

Путин разговарал со катарскиот емир за решавање на заливската криза

Рускиот претседател Владимир Путин денеска разговарал со катарскиот емир, Тамим бин Хамад ал Тани, околу решавањето на дипломатската криза во односите на Катар со заливиските земји, соопшти Кремљ. „Лидерите во текот на телефонскиот разговор долго зборуваа за кризата во односите на Катар со соседните земји. Путин го нагласи значењето на вложувањето дипломатски напори за решавање на кризата и за нормализација...

Арапските земји испратија листа со барања до Катар, вклучувајќи и затворање на „Ал Џезеира“

Четирите арапски држави кои воведоа санкции кон Катар поради наводна поддршка на тероризмот, ѝ испратиле на Доха 13 барања, вклучувајќи и затворање на телевизијата „Ал Џезеира“ и намалување на врските со Иран, изјавил официјален претставник на една од четирите држави. Листата со барањата, како што пренесуваат светските агенции, ја составиле Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Египет и Бахреин. Од Катар се...

Масовна тепачка меѓу арапски магнати пред кризата во Катар

Делегации од Катар и од Саудиска Арабија направиле тепачка на конференцијата на Унијата на работници од нафтената област што се одржуваше во Кувајт. Видеоснимката ја објави ирачкиот политичар Валид ел Азави. Според него, инцидентот се случил на 20 март оваа година, на маргините на настанот. Саудиските нафтени претставници почнале да ги навредуваат своите катарски колеги, кои на крајот го загубиле...

Путин и Салман разговараа за катарската криза

Претседателот на Русија, Владимир Путин, и владарот на Саудиска Арабија, кралот Салман, телефонски разговарале за катарска криза, соопшти Кремљ. „Дипломатскиот судири меѓу Катар и одредени арапски нации, вклучувајќи ја и Саудиска Арабија, не помагаат во напорите за пронаоѓање решение за ситуацијата во Сирија, ниту во борбата против тероризмот“, стои во соопштението на Кремљ. Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Бахреин и Египет...

Ердоган одобри закон за распоредување на турски војници во Катар

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска одобри закон со кој се овозможува распоредување турски сили во Катар, по што законот е објавен во Службен весник, јави Турската радио-телевизија. Парламентот на Турција на 7 јуни во рамки на Спогодбата меѓу Турцијаа и Катар усвои нацрт закон кој овозможува распоредување на турски сили во Катар. Инаку, спогодбата меѓу двете земји за распоредување...

Арапските земји воведоа санкции за организации и лица поврзани со Катар

Група арапски земји стави 12 организации и 59 поединци на листа на санкции поради наводната поддршка на тероризмот и поврзаноста со Катар. Одлуката за санкциите, која е соопштена утринава во Ријад, дополнително го изолира Катар, кој е обвинет за тероризам и врски со Иран, регионалниот ривал на Саудиска Арабија. Спорот со Катар го водат Бахреин, Египет, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски...

МНР: Граѓаните добро да се информираат пред да патуваат во Катар

Министерството за надворешни работи ги советува македонските граѓани, кои патуваат во Катар, добро да се информираат за можните промени и за начинот на нивното патување, поради дипломатската криза што настана помеѓу неколку арапски земји од регионот на Персискиот Залив и Катар. „Иако забраните и рестрикциите во патувањата не се однесуваат на граѓани на други земји кои патуваат во Катар, Министерството...

Јордан ги ограничува дипломатските односи со Катар

Портпаролот на јорданската влада, Мухамед Мумани, соопшти дека земјата ќе го ограничи своите дипломатски односи со Катар и ќе ги затвори локалните канцеларии на „Ал Џазира“ во оваа земја. Мумани соопшти дека одлуката е донесена за да се осигури регионална безбедност, за да се координира политиката на арапските земји и да се стави крај на кризата во регионот. Одлуката следи откако Саудиска...

Трамп се заложи за единство на земјите од Персискиот Залив

Американскиот претседател Доналд Трамп се заложи за единство на земјите членки на Советот за соработка во Персискиот Залив, во телефонскиот разговор со саудискиот крал Салман, соопшти Белата куќа. Во синоќешното соопштение се наведува дека Трамп му рекол на Салман дека единството на Персискиот Залив е „клучно за успешна борба против тероризмот и за промовирање на регионалната стабилност“. Оваа е промена на...

Катар ги повика арапските земји на дијалог

Шефот на катарската дипломатија, Мухамед бин Абдул Рахман, денеска ги повика на дијалог арапските земји кои ги прекинаа дипломатските односи со неговата земја, уверувајќи дека врските на Катар со Соединетите Американски Држави ќе останат цврсти, јавуваат светските агенции. Помалку од 24 часа од одлуката на Саудиска Арабија, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Јемен, Египет и на Либија да ги прекинат дипломатските...

Египет: Смртна казна за шпионажа во корист на Катар

Египетскиот суд денеска осуди на смрт шест поранешни функционери на забранетата група Муслимански браќа во Египет, кои беа обвинети за шпионажа во корист на Катар. Пред да станат правосилни, пресудите мора да добијат одобрение од високиот муфтија на Египет. Во меѓувреме, судот го одложи за 18 јуни објавувањето на пресудите против главниот обвинет во случајот - поранешниот претседател Мохамед Морси, и против...

Ѓоковиќ триумфираше на турнирот во Доха

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ја освои титулата на АТП-турнирот во Доха, Катар, откако во денешното финале го совлада вториот носител, шпанецот Рафаел Надал, со убедливи 2 - 0 во сетови. Српскиот тенисер двата сета ги доби убедливо, првиот со 6 - 1, а вториот со 6 - 2 во гемови. Со триумфот во Доха, Ѓоковиќ се наметнува како еден од...

Вистиномер: Не е точно дека се најавувала блокада на половина Скопје поради безбедносна вежба

Предупредувањето што се споделува во оваа објава на Фејсбук: „утре не возете во Скопје ако не морате“, е неосновано и преувеличено. Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски вели дека квалификацијата оти...