Во тензичен и мачен натпревар, репрезентацијата на Македонија загуби од Хрватска на Светското првенство во Катар, со резултат 26:29.

Во првото полувреме (14:15), македонските ракометари беа на нивото на задачата, но играта полека паѓаше со почетокот на второто полувреме.

Македонија има обезбедено влез во осминафиналето, а од групното натпреварување преостанува в петок, во 17 часот, да се сретне со репрезентацијата на Австрија.