fbpx

Вардар меѓу најдобрите осум екипи во Европа

-

Вардар не успеа да се пласира во финалната четворка во Келн, откако загуби од Киелце и во реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите со 33-31. Нијанси беа во прашање и на вториот натпревар меѓу двете екипи, македонскиот тим постојано им дишеше во врат на Полјаците, на мечот дури 11 пати беше нерешено, но онаа ситница која треба за завршниот исчекор – ја немаше, пренесе „Спортмедиа“ (спортмедиа.мк).

Второто полувреме беше подобро за „вардарци“, тогаш дадоа сѐ од себе за да го стигнат минималното, но константно водство на Киелце. Имаше шест-седум напади за да поведе, но секогаш нешто се случуваше, или техничка грешка или одбрана на Славомир Шмал за топката да не влезе во мрежа.

По 16-14 за Полјаците на паузата, почнаа поубедливо и дојдоа до 19-16 по неколку минути игра, но вистинската борба почна по 40. минута, кога Вардар изедначи на 22-22. Оттогаш се играше гол за гол, важен беше секој милиметар и секоја секунда, но среќата не го посака македонскиот тим, дури ни во ситуација кога Киелце имаше еден, па и двајца исклучени играчи. Беше 29-29 во 56. минута и 30-30 во 58., но Киелце и овојпат ги запре нападите за водство за да го трасира патот за Келн.

Во првиот дел Вардар имаше кратко водство, со 4-3 и 5-4 до 10. минута, но направи премногу технички грешки во продолжението (вкупно осум во првото полувреме) и му дозволи на Киелце да поведе, а потоа да дојде и до три разлика, со 10-7 и 11-8, сепак на паузата негативата беше два гола (14-16).

Алекс Душебаев беше најефикасен на мечот со девет гола, Игор Карачиќ постигна осум, колку и Карол Бјелецки, првиот стрелец на Киелце. Вардаровите голмани имаа по шест интервенции, а Славомир Шмал, кој бранеше само во вториот дел, одбрани шест удари, од кои два пенали.

Киелце ќе учествува во полуфиналето во Келн, на 31 мај и на 1 јуни, заедно со Барселона и со победниците од мечевите Веспрем – ПСЖ и Кил – Пик Сегед.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Музика и омраза: Како една песна предизвика етнички тензии на студентска забава во Скопје

Студентска забава во Скопје пролетва доби неочекуван пресврт кога пуштањето на албанска песна при крајот на настанот предизвика полемики и говор на омраза на социјалните мрежи. И покрај инклузивниот...