Користењето на албанскиот јазик на манифестацијата „Спортист на годината“ во организација на Агенцијата за млади и спорт вчеравечер го испровоцирало ракометниот репрезентативец Стојанче Стоилов демонстративно да си замине, пишува „Порталб.мк“. Неговиот потег го критикуваат спортисти и спортски работници, кои се прашуваат дали не треба да му се одземе наградата „Спортист на 2017 година“.

Директорот на Македонската кошаркарска федерација, Владимир Темелковски, го нарече потегот „срамен и низок и спротивен на светото спортско мото“.

„Во спортот нема место за политика, расна и полова дискриминација или национализам, но очигледно некои спортисти го заборавиле Најважното и светото спортско мото, дека во спортот нема раса, религија или националност. Во спортот сите се еднакви, а победуваат нај упорните и најпосветените, а за оние кои што предвремено се откажуваат и презентираат омраза и нетолеранција, не им е местото во спортот“, напиша, меѓу другото, Темелковски на својот Фејсбук профил.

Координаторот на Работната група за изработка на национална стратегија за едно општество за сите и интеркултурализам, Рубин Земон порача дека Стоилов со својот потег покажал дека не е спортист.

„Стојанче Стоилов покажа синоќа дека не е спортист, туку само играч во ракометот. За спортист треба да бидеш голем човек полн со толеранција надвор од теренот“, напиша Земон на својот Фејсбук профил.