fbpx
Таг: претседателство

таг: претседателство

Нови претседателства на ЕУ, нови политички предизвици – сѐ помалку амбиции за Западниот Балкан

Овој јули не е само промоција на шпанското претседателство, туку и на новото трио - Шпанија, Белгија и Унгарија. Она што предизвика најмногу внимание не е програмата на триото, туку сѐ поголемата загриженост дали Унгарија, земја која континуирано го прекршува владеењето на правото, може да претседава со Унијата. Европскиот парламент во резолуција усвоена на крајот на мај ја стави...

С.Македонија го презема претседавањето со Процесот за соработка на Југоисточна Европа

Претседавањето со Процесот за соработка на Југоисточна Европа од 1 јули ќе го преземе Северна Македонија. Министерот за надворешни работи Бујар Османи учествува на состанок на министрите за надворешни работи на земјите-учеснички што се одржува во Будва, што е последен министерски состанок во рамките на црногорското претседавање. Во своето обраќање, Османи се заблагодари за успешното претседавање на Црна Гора, афирмирајќи...

Османи: Словенечкото претседателство со ЕУ ќе ја реафирмира европската перспектива на земјите од Западен Балкан

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска се обрати на заедничката седница на Комисијата за европски прашања и на Националниот совет за евроинтеграции на која беа презентирани Програмата и Приоритетите на словенечкото претседателство со Советот на ЕУ. „Преземањето на водството со Советот на ЕУ, од страна на Словенија доаѓа во многу важно време за самата ЕУ која продолжува да се...

Османи ја собра европската дипломатска мрежа на амбасадорски состанок

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска одржа вонреден тематски работен состанок со Амбасадорите акредитирани во земјите членки на ЕУ и институциите поврзани со ЕУ, информираат од Министерство за надворешни работи. Состанокот се одржа на самиот почеток на словенечкото претседателство со ЕУ, што беше и главна тема на состанокот. „Следниот период, идните дипломатските делувања во однос на заокружувањето на нашето европско...

Проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан е приоритет на словенечкото претседателство, истакнаа Пахор и Логар

Проширувањето на Европската Унија со земјите од Западен Балкан е геополитичко прашање од највисок приоритет, истакна денеска претседателот на Република Словенија, Борут Пахор на маргините на Преспанскиот форум за дијалог. Тој порача дека од една страна, земјите од Западен Балкан треба да го забрзаат темпото на реформските мерки, а од друга страна пак, побрзото проширување е суштински и витален интерес...

Хрватска ги напишала препораките за давање датум на Македонија и Албанија

Хрватска, како претседавач со Советот на ЕУ, веќе ги подготви нацрт-заклучоците, кои би требало да бидат усвоени следната седмица на Советот за заеднички работи на ЕУ, односно да им се даде датум за почеток на преговорите за зачленување во ЕУ на Северна Македонија и Албанија, пишува хрватскиот дневен весник „Вечерњи лист“. Според неофицијалните информации пласирани од весникот, се предлага безусловен...

Османи-Тигањ: Очекуваме Хрватска да го задржи процесот на проширување високо на агендата на ЕУ

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, се сретна со новата амбасадорка на Република Хрватска во земјава, Нивес Тигањ. Денешната средба се остварува непосредно по вчерашното преземање на Претседателството со Советот на ЕУ од страна на Хрватска која ќе претседава во наредните шест месеци. „Навистина клучен период во кој ја преземате функцијата, за кој се надевам дека ќе можеме да го...

Советот на министри не донесе одлука за датум, топката се префрла на премиерите

Советот на министри за општи работи на ЕУ заврши без заклучок за започнување преговори со Албанија и Македонија, па одлуката се префрла кај шефовите на држави или влади кои ќе се сретнат в четврток и петок во Брисел. Пропаднаа обидите на финското претседателство да постигне компромис помеѓу земјите членки со тоа што во преговарачкиот процес ќе ги одвои Македонија и...

ДУИ: Не е време за предвремени избори

Во моментов не е време за предвремени парламентарни избори, туку за изнаоѓање решение со кое ќе се имплементира Преспанскиот договор во Парламентот, заклучи синоќа централното претседателство на ДУИ, информираа од партијата. - Инцијалната порака од ДУИ до сите политички партии и сите граѓани во Македонија е дека се наоѓаме во историски момент кога е потребно единство и меѓуетничко, но и уште...

Груби на конференција во Софија за бугарското претседавање со ЕУ

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Артан Груби, од 20 до 22 јануари 2018 година, ќе учествува на конференција на претседателите на комисиите за европски прашања на земјите-членки и на земјите-кандидати за членство во Европската Унија - КОСАК, во Софија, Бугарија. На конференцијата, како што информираат кабинетот на Груби, ќе стане збор за програмата и приоритетите на бугарското...

ДУИ ќе ги истражува сите функционери во партијата за злоупотреби

Демократската унија за интеграција денеска соопшти дека на последниот состанок на претседателството на партијата се разговарало и за потребата од транспарентно реформирање на сите нивоа и структури на ДУИ. „Довербата на граѓаните за спроведување на изборните ветувања е остварена со речиси непрекинато учество во сите надлежности, што има направено партиските експоненти да станат предмет на постојана критика, но, исто така,...

Ахмети: Kризата може да се надмине само со политички средства, а не со протести

Пред почетокот на седницата на претседателството на ДУИ, лидерот на партијата, Али Ахмети, изјави дека лидерството на ДУИ денеска ќе разговара за формирањето на владата и за уставните можности за конституирање на парламентот. - На седницата ќе се зборува за актуелната политичка состојба, за надминување на политичката криза и за формирање на државните институциите, зашто ескалацијата на состојбите не оди во...

ДУИ даде зелено светло за предлогот на СДСМ за употребата на албанскиот јазик

Централното претседателство на ДУИ даде зелено светло за предлог-одлуката на СДСМ околу употребата на албанскиот јазик, останува уште работните групи да испеглаат мали разлики кои не се толку важни околу овој предлог-закон, информира портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, по завршувањето на средбата на претседателството на партијата, кое синоќа се состана во седиштето на партијата во Мала Речица. Утре се очекува лидерот...

Османи: ДУИ вечерва нема да донесе одлука дали ќе му ги даде потписите на СДСМ

Оваа дебата што се одвива на централното претседателство ќе биде маратонска, ќе трае доцна во ноќта и нема да се донесе никаква одлука во однос на тоа дали ќе му се дадат потписите на СДСМ за состав на нова влада или не, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, за време на заседанието на централното претседателство на партијата во Мала...

Централното претседателство на ДУИ денеска ќе донесе одлука

Централното претседателство на ДУИ во проширен состав се собра во седиштето на партијата во Мала Речица и расправа по конкретни предлози за можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за состав на влада. Средбата почна околу 14 часот и пред нејзиниот почеток никој не даде изјава за текот на разговорите. Но, високи партиски извори на ДИУ брифираа дека „денеска без разлика на што...

На полноќ истекува рокот за формирање влада, ДУИ пак ќе заседава во 14 часот

На полноќ истекува рокот за мандатарот Никола Груевски да состави влада и дотогаш треба да го добие одговорот од првиот човек на ДУИ, Али Ахмети, дали партијата ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ. Синоќа по завршувањето на средбата на членовите на ДУИ во седиштето во Мала Речица, Ахмети изјави дека нема одговор со кого ќе бидат во коалиција и ги анализираат сите опции...

ДУИ ги објави носителите на изборните листи, Ахмети ќе се натпреварува во шестката

Демократската унијата за интеграција (ДУИ) денеска ги објави имињата на носителите на листите за предвремените парламентарни избори на 11 декември. Оттаму соопштуваат дека генералниот совет на ДУИ го одобрил предлог на централното претседателство, па лидерот на партијата, Али Ахмети, ќе биде носител на кандидатската листа во шестата изборна единица, Артан Груби во изборната единица еден, Ејуп Халими во двојката, Нафи Дурмиши во...

Чавков и Илиеска на министерски состанок во Братислава

Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, и државниот секретар на МВР, Анастасија Илиеска, денеска и утре се во Братислава, каде ќе учествуваат на неформалниот министерски состанок на земји кандидати за членство во Европската Унија, соопштија попладнево од МВР. Како што информираат оттаму, состанокот на кој ќе присуствуваат министри за внатрешни работи и за правда, е во рамките на словачкото претседавање...

Словачка од денеска го презема претседавањето со ЕУ

Словачка од денеска го презема претседавањето со Европската Унија, кое ќе трае до 1 јануари 2017 година. Претходните шест месеци со ЕУ претседаваше Кралството Холандија. Главна тема на која ќе биде фокусирана Словачка, во текот на своето претседавање со Унијата, ќе биде кризата по референдумот во Велика Британија, на кој граѓаните одлучија земјата да ја напушти ЕУ. Словачкиот министер за надворешни...

Претседателството на ДУИ разочарано од неуспехот на преговорите

Претседателството на Генералниот совет на ДУИ на седницата одржана денеска, дискутираше за последните политички случувања во земјата, откако политичките партии не постигнаа договор во Брисел на 10 јуни. Откако претседателот на партијата, Али Ахмети, го информираше членството, претседателството на ДУИ изрази разочарување од неуспехот на преговорите и од непочитувањето на договорот потпишан помеѓу лидерите на четирите најголеми политички партии во земјата. ДУИ смета...

Владата одлучи професионалните возачи побрзо да добијат пасоши

Министерот за транспорт и врски денеска по владината седница се пофали дека владата донесе одлука за воспоставување на брза лента за издавање на патни документи за сите професионални возачи. Како...