fbpx

Словачка од денеска го презема претседавањето со ЕУ

-

Словачка од денеска го презема претседавањето со Европската Унија, кое ќе трае до 1 јануари 2017 година. Претходните шест месеци со ЕУ претседаваше Кралството Холандија.

Главна тема на која ќе биде фокусирана Словачка, во текот на своето претседавање со Унијата, ќе биде кризата по референдумот во Велика Британија, на кој граѓаните одлучија земјата да ја напушти ЕУ.

Словачкиот министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, порача дека во претстојните преговори за новите односи меѓу ЕУ и Велика Британија ќе биде покажана флексибилност, но дека нема да има посебен договор со Лондон.

Тој истакна дека Словачка ќе ја поддржи политиката на отворени врати за прием на нови земји членки во ЕУ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...