fbpx
Таг: Словачка

таг: Словачка

Земјите од Централна Европа се подготвуваат за нов бран на бегалци од Украина

Руските напади врз енергетската инфраструктура на Украина и најавите на тамошните власти за можна евакуација на жители од Кијив ги принудија властите од Централна Европа да се подготвуваат за нов бран на бегалци од Украина, пишува весникот Гардијан. Постојните бројки од 6,9 милиони внатрешно раселени лица во Украина, заедно со контролираните рестрикции на струја низ 14 региони во земјата и...

Словачки пратеници не истураат вода врз украинското знаме оти им „дошло преку глава рекламирањето на Украина“

Со споделувањето на видео материјалот јавноста се доведува во заблуда дека настанот се случил неодамна, односно по инвазијата на Русија врз Украина и дека Словачка ѝ откажува поддршка на Украина. Видеото е снимено на 8 февруари годинава, пред да почне инвазијата и тоа за време на вжештена парламентарна сесија на која се дискутираше за договор за одбрана со САД....

Летечкиот автомобил „AirCar“ доби сертификат за летање во Словачка

Летечкиот автомобил AirCar
Летечки автомобил што може да достигне брзина од 160 километри на час и да лета на висина од над 2,5 километри го доби својот сертификат за летање од страна на Транспортната управа на Словачка. Хибридниот автомобил – авион, наречен „ЕрКар“ (AirCar) поседува мотор на „БМВ“ (BMW) и работи на обично гориво, пишува „Би-би-си“. На возилото му се потребни две минути и...

Летечки автомобил го имаше првиот меѓуградски лет во Словачка (ВИДЕО)

Летечкиот автомобил AirCar
Прототип на летечки автомобил успешно го заврши тест-летот помеѓу два словачки града, при што помина 35 минути во воздух, пишува „Си-ен-ен“. Летечкиот автомобил „AirCar“ на словачката компанија „Клејн Вижн“ (Klein Vision) летал од градот Нитра до главниот град на Словачка, Братислава, каде по слетувањето, за помалку од три минути се трансформирал во обичен автомобил и продолжил да вози низ улиците...

Словачка донираше полнач за електрични возила на Факултетот за електротехника и информациски технологии

Словачка донираше полнач за електрични возила на Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје. Донацијата ја предаде амбасадорот на Република Словачка во Северна Македонија, Хенрик Маркуш. „Овој полнач за електрични возила е добиен во рамки на проектот „Greener Mobility“ и има моќност од 2x22 кw. Полначот е наменет за истражувања на Факултетот и...

Словачка донираше четири респиратори за Клиниката за детски болести за лекување на ковид-пациенти

Аспазија Софијанова
Република Словачка донираше четири респиратори на Универзитетската клиника за детски болести, медицинска опрема со која што ќе се лекуваат децата заболени од ковид-19. Според директорката на клиниката Аспазија Софијанова, оваа донација ќе значи спасување на детски животи. Таа информираше дека во моментов на клиниката се лекуваат 15 деца со 15 мајки, кои се стабилни и не се во животозагрозувачка состојба....

С. Македонија, Словачка и Чешка заеднички ќе ја организираат манифестацијата „По трагите на светите Кирил и Методиј“

Северна Македонија, Словачка и Чешка заеднички ќе ја организираат манифестацијата „По трагите на светите Кирил и Методиј“, информираат од Владата на РСМ. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска го прими амбасадорот на Република Словачка Хенрик Маркуш, кој на средбата го претстави долгогодишниот организатор и иницијатор на манифестацијата „По трагите на светите Кирил и Методиј“ Стојан Лекоски,...

Чешка и Словачка се спротивставија на одредницата „погрешно толкување на историјата“ – заклучоците за проширувањето на ЕУ повторно блокирани

Усвојувањето на заклучоците на Советот на ЕУ за проширувањето и Западен Балкан се повторно блокирани, јавуваат МИА и Танјуг. Чешка и Словачка го блокираа усвојувањето на заклучоците за процесот на проширување кои вчера ги усвои Европската унија на ниво на амбасадори. Двете земји-членки не ставија министерски потпис со што заклучоците не ја поминаа процедурата за писмена потврда од секоја...

Петиција во Словачка против тенковите на моторџиите „Ноќни волци“

Повеќе од 200 истакнати имиња од Словачка ја потпишале досега петицијата со која се бара од премиерот Петер Пелегрини да преземе мерки за растурање на кампот на моторџиската група „Ноќни волци“, која има свои ограноци во многу земји, а е основана во Русија и ужива сесрдна поддршка од рускиот претседател Владимир Путин. Петицијата беше покрената откако преку снимки се дозна...

Унгарскиот и словачкиот амбасадор: Очекуваме Македонија да ги почне преговорите со ЕУ

Очекуваме добри вести идната недела, Македонија да ги почне преговорите со ЕУ. Ќе помогнеме колку што можеме зашто земјата треба да стане полноправен член што поскоро, а договорот со Грција е само дополнителен, силен поттик во оваа насока, рекоа денеска амбасадорите на Унгарија и на Словачка во Македонија, Ласло Дукс и Хенрик Маркуш, на прес-конференцијата по повод примопредавањето на...

Словачка за 10 години би можела да излезе од НАТО, тврди Чарногурски

Во следните 10 години, Словачка би можел да излезе од НАТО, изјави поранешниот словачки премиер, Јан Чарногурски. - Алијансата на ниту еден начин не ја чува нашата земја. Словачка со ниту една држава не е во судир, а членството во НАТО ја вовлекува Братислава во вештачко создавање конфликт со Русија. Затоа, голема е веројатноста во следните 10 години Словачка да...

Постојат двојни аршини за стоката за западот и за истокот на Европа, призна Јункер

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод-Јункер, по средбата со словачкиот премиер Роберт Фицо во Брисел, призна дека навистина постои проблем со двојните аршини за продуктите и стоките наменети за Западот и за посткомунистиките земји кои се членки на ЕУ. Јункер оцени дека проблемот не е безначаен и дека практиката на различен состав е неприфатлива, но рече дека за тоа веројтано нема да...

Заев на средба со Безак: Мора да има решение по демократски пат!

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладнево на средба со амбасадорот на Република Словачка, Мартин Безак, посочил дека мора да се почитуваат демократските принципи, односно одлуката на околу 700.000 граѓани. - Решение мора да има низ почитување на демократските принципи. Граѓаните на веродостојни избори се изјаснија за промени. Легитимно е формирано новото парламентарно мнозинство од 67 пратеници избрани од околу 700.000...

Малта го презеде претседавањето со ЕУ

Малта од денеска го презема шестмесечното ротационо претседавање со Советот на ЕУ од Словачка. Како приоритети за време на својот мандат, ги постави прашањата поврзани со миграцијата, безбедноста, единствениот европски пазар, како и соседската политика и поморскиот сектор. - Малтешкото претседавање останува посветено на процесот на проширување. Проширувањето на ЕУ е долготраен процес кој бара силни реформи од земјите кандидатки -...

Словачки полицајци ќе ја чуваат јужната граница на Македонија

Словачки полицајци ќе спроведуваат заеднички патролни активности со македонските колеги на државната граница со Грција, со намера за превенција на неовластено преминување на државната граница и за подобрување на јавната безбедност, информира Амбасадата на Република Словачка во Скопје. Врз основа на меморандумот за разбирање помеѓу министерствата за внатрешни работи на Словачка и на Македонија, на 7 ноември ќе пристигне...

Неселективно да се спроведе Договорот од Пржино, порача Амбасадата на Словачка

Словачката амбасада ги повика државните институции и политичките партии да се придржуваат до Договорот од Пржино и да не ја опструираат работата на Специјалното јавно обвинителство. „Словачкото претседателство во Советот на ЕУ нема да ги коментира изјавите на Министерството за внатрешни работи, ниту на Специјалното јавно обвинителство на оваа тема. Сите страни ги повикуваме на доследна и неселективна имплементација на...

Mej: Британија со Брексит не ја напушта Европа

Британската премиерка Тереза Меј денеска во Братислава изјави дека Велика Британија со Брексит не ја напушта Европа. - Остануваме во НАТО. Велика Британија и понатаму ќе стои до своите сојузници на источното крило на НАТО. Неодамна одобривме засилување на британската армија за источното крило и редовно ќе праќаме наши војници на вежбите во Словачка и кај другите сојузници – рече...

Чавков во Братислава: Потребна е засилена европска солидарност за бегалската криза

Мигрантската и бегалската криза биле во фокусот на неформалниот состанок на министрите за внатрешни работи и за правда на земјите членки на Европската Унија и на земјите кандидати за членство во Унијата, што денеска се одржа во Братислава, Словачка, а на кој учествуваше и министерот за внатрешни работи на Македонија, Митко Чавков. Чавков, по состанокот, како што соопштуваат од МВР,...

Словачка од денеска го презема претседавањето со ЕУ

Словачка од денеска го презема претседавањето со Европската Унија, кое ќе трае до 1 јануари 2017 година. Претходните шест месеци со ЕУ претседаваше Кралството Холандија. Главна тема на која ќе биде фокусирана Словачка, во текот на своето претседавање со Унијата, ќе биде кризата по референдумот во Велика Британија, на кој граѓаните одлучија земјата да ја напушти ЕУ. Словачкиот министер за надворешни...

Спасовски и Безак потпишаа меморандум за заеднички патроли на јужната граница

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и амбасадорот на Словачка во земјава, Мартин Безак, денеска потпишале меморандум за разбирање меѓу министерствата за внатрешни работи на двете земји, во врска со заедничките патроли на македонско-грчката граница поради мигрантската криза, соопшти МВР. „Со потпишување на овој меморандум за разбирање, се утврдува постапката за испраќање словачки полициски службеници на територија на Република Македонија за...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...