fbpx
Таг: преземање

таг: преземање

Контроверзниот Милан Радоичиќ ја презеде одговорноста за нападот кај Бањска

Контроверзниот бизнисмен Милан Радоичиќ, кој беше осомничен од косовската полиција за оружениот инцидент кај селото Бањска, денеска ја презеде одговорноста за нападот врз косовската полиција, пренесува Радио Слободна Европа. Неговиот адвокат јавно го објави неговото писмо, во кое стои дека токму тој ги направил сите логистички подготовки за, како што стои во писмото, „одбрана на нашиот народ од окупаторот“. Потпретседателот...

Болницата „Жан Митрев“ останува со стариот сопственик, нема влез на странски партнер

И покрај најавите во текот на летово дека приватната клиника „Жан Митрев“ ќе се продава, раководството на клиниката денеска излезе со информации дека ќе остане старата сопственичка структура. „Завршните преговори за влегување на стратешкиот партнер Холандскиот фонд Balkan Alliance Healthcare не завршија со конечен договор. Остануваме посветени на нашата работа во Клиниката Жан Митрев и развивањето на стандардите во приватното...

ЕУ со зелено светло за преземањето на „Активижн“ од „Мајкрософт“

Регулаторите на ЕУ го одобрија обидот на „Мајкрософт“ за 69 милијарди долари да ја купи американската компанија „Активижн близард“, која е една од најголемите компании за видео-игри, пишува Би-Би-Си.  Од Европската комисија (ЕК) потврдија дека „Мајкрософт“ соодветно одговорил на нивната загриженост во однос на прашањето за конкурентност. Имено, станува збор за најголем договор што е склучен во историјата на видеоигрите. Ваквата...

УБС ја купува Кредит Свис во обид да ја запре банкарската криза

Најголемата банка во Швајцарија, УБС, се согласи да го купи својот ривал Кредит Свис во итен спасувачки договор кој има за цел да ја запре паниката на финансиските пазари предизвикана од пропаѓањето на две американски банки претходно месецов. „УБС денеска го објави преземањето на Кредит Свис“, се вели во вчерашното соопштение на швајцарската национална банка, во кое се додава дека...

Британскиот регулатор се противи на купувањето на „Активижн Близард“ од страна на „Мајкрософт“

Управата за конкуренција и пазари на Обединетото Кралство соопшти дека е против планираното купување на компанијата за развивање игри „Активижн Близард“ од страна на технолошкиот гигант „Мајкрософт“, јавува Би-би-си. Управата смета дека ваквиот договор ќе резултира со повисоки цени, помал избор и помалку иновации и ќе направи штета во индустријата за видеоигри. „Мајкрософт“, како производител на конзолата „Ексбокс“, сака преку...

Обиди за блокирање на преземањето на „Активижн Близард“ од страна на „Мајкрософт“

Федералната трговска комисија (ФТК) на САД поднесе тужба во обид да го блокира преземањето на „Мајкрософт“ на компанијата за игри „Активижн Близард“ (Activision Blizzard) преку договор вреден 69 милијарди американски долари, пишува „Блумберг“. Според медиумот, американскиот регулатор поднел жалба побрзо од очекуваното бидејќи сакал да ги спречи европските колеги кои се подготвуваат да преговараат за потенцијален компромис со „Мајкрософт“. Преземањето на...

Гејмери тужат за да го спречат преземањето на Активижн од Мајкрософт

Десет гејмери поднесоа тужба во федерален суд во САД, во обид да спречат спојување на „Активижн Близард“ (Activision Blizzard), компанијата што ја создаде играта „Call of Duty“ и Мајкрософт. Тужителите велат дека договорот за спојување „тежок“ 69 милијарди американски долари, односно купувањето на ривалот од страна на Мајкрософт, кој ја создаде играчката конзола „Иксбокс“ (Xbox) „ќе создаде монопол во...

Илон Маск го купи Твитер за 44 милијарди американски долари

Elon Musk
Илон Маск, најбогатиот човек на светот, го купи Твитер и ја додаде компанијата во својата деловна империја по неколкумесечни правни препукувања, пренесе „Врџ“. Според медиумот, преземањето на Твитер Маск го прославил со отпуштање на директорите. Тој ги отпуштил Параг Агравал, кој го наследи Џек Дорси на местото извршен директор на Твитер, како и главниот финансиски директор Нед Сегал. Сменет бил...

Музичарот Канје Вест ја купува контроверзната онлајн платформа „Парлер“

Parler
Музичарот Канје Вест, кој сега е познат како Је, ја купува платформата за социјални медиуми „Парлер“ која се опишува како алтернатива за „слободен говор“ на Твитер, пренесе „The Verge“. Веста за преземањето ја сподели „Парлер“ во соопштение во кое се вели дека бил склучен начелен договор со Је, а истиот се очекува да биде затворен до крајот на годинава. Неодамна профилите...

Пресврт во договорот меѓу Маск и Твитер – милијардерот сепак ја купува социјалната мрежа?

Милијардерот Илон Маск се предомисли и сега е подготвен да продолжи со преземањето на Твитер, објави „Би-би-си“. Во писмото до компанијата, Маск се согласил да ја плати цената што ја понуди пред неколку месеци пред да се обиде да се повлече од договорот. Изненадувачкиот пресврт доаѓа само неколку недели пред двете страни да излезат на суд. Се сметаше дека Твитер,...

Илон Маск се откажа од зделката од 44 милијарди долари за купување на Твитер

Најбогатиот човек на светот Илон Маск сака да ја раскине понудата од 44 милијарди долари за купување на Твитер, со тврдење дека биле прекршени повеќе точки од договорот, пренесе Би-Би-Си. Оваа информација е последна во долгиот развој на сагата за купување на социјалната мрежа која трае од април. Маск вели дека се откажал од намерата бидејќи Твитер не доставил доволно информации...

Илон Маск се закани дека ќе се повлече од договорот за преземање на Твитер

Elon Musk
Илон Маск се закани дека ќе се повлече од преземањето на Твитер со договор вреден 44 милијарди долари, обвинувајќи ја компанијата дека ги оневозможува неговите барања да дознае повеќе за нејзината база на корисници. Светските медиуми јавуваат дека во писмото поднесено до регулаторите, Маск вели дека има право да врши свои мерења на лажните профили на оваа платформа. Писмото доаѓа по...

Акционери на Твитер ги тужат Илон Маск и Твитер

Elon Musk
Акционери на Твитер поднесоа тужби против Илон Маск и против Твитер поради „хаотичниот процес на преземање на компанијата“ што управува со истоимената социјална мрежа, во време кога преземањето на компанијата од страна на Маск не е завршен. Акционерите сметаат дека спроведувањето на овој процес довело до неочекувани и големи скокови на цената на акциите, известува „Си-ен-би-си“. Илон Маск, првиот човек...

Договорот за преземање на Твитер од Илон Маск ставен во мирување

Директорот на „Тесла“ и „Спејс Eкс“, Илон Маск, изјави дека договорот за преземање на Твитер вреден 44 милијарди американски долари е ставен во мирување. Како причина за паузирањето на постапката, Маск наведе дека очекува детали кои ќе го поддржат тврдењето на Твитер дека лажните профили на оваа социјална мрежа изнесуваат помалку од 5 проценти од вкупниот број корисници на...

Грчкото електростопанство ја купува ЕДС на вицепремиерот Анѓушев

Грчката национална компанија за производство на струја, „Паблик пауер корпорејшн“ ППЦ (Public Power Corporation) ја почнала постапката за купување на компанијата „Енерџи деливери солушнс“ (ЕДС) на вицепремиерот Кочо Анѓушев, информираат од компанијата. Од таму се додава дека, постапката за целосно купување на групацијата ЕДС со сите нејзини подружници на Балканот, ќе се реализира откако одобрение за тоа ќе издаде македонската Комисија...

КХВ: „Балкан петролеум“ не може да даде понуда за преземање на „Макпетрол“

Комисијата за хартии од вредност (КХВ), на денешната седница одлучи, на „Балкан петролеум“ да не му се издаде дозвола за давање понуда за преземање на „Макпетрол“, соопштуваат од таму. Ваквата одлука, Комисијата ја донела откако на 18 декември, со допис од страна на друг државен орган, била известена дека, претходно е решено прашањето за случајот. Од Комисијата информираат оти констатирале дека...

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во Камбрилс

Исламска држава денеска ја презеде одговорноста за нападот во Камбрилс, во Каталонија, каде што петмина терористи со автомобил повредија петмина граѓани и еден полицаец, јавуваат светските медиуми. Полицијата ги уби петмината терористи, а идентификувани се телата на тројцата од нив. Истовреме, безбедносните сили трагаат по возачот на комбето кој изврши напад во Барселона, односно влета на улицата Ла Рамбла и...

Владата ги отвори седниците – дневниот ред и записниците достапни на интернет

Јавноста од денеска има можност да ги види дневните редови и заклучоците од сите седници на Владата на нејзината официјална интернет страница. Ваквата новина Владата ја соопшти попладнево, преку својот „твитер профил“. На интернет-страницата е додадено ново „прозорче“ - „Седници на Влада“, каде во табела се наведени датумите, дневниот ред и записниците и соопштијата од седниците со можност за преземање на...

Естонија го презеде претседавањето со Европската Унија

Естонија денеска го презеде шестмесечното претседателство со Европската Унија од Малта. Естонскиот премиер, Јури Ратас, и претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, вчера имаа средба на која разговараа околу програмата на естенското претседавање со ЕУ. „Вашиот тим е подготвен и ги видовме големите напори кои ги вложивте во изминатите неколку месеци. Претседателството е во добри раце“, изјави Јункер, пренесува...

Вучиќ положи заклетва, се степаа неговите поддржувачи и противници

Досегашниот премиер на Србија, Александар Вучиќ, денеска положи заклетва пред пратениците во Собранието на Србија, со што и официјално ја презеде должноста претседател во наредниот петгодишен мандат. На специјално изработен примерок на српскиот устав и реплика на Мирославовото евангелие, Вучиќ се заколна дека како претседател „сите свои сили ќе ги посвети на зачувување на суверенитетот и на целовитоста на територијата...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...