fbpx

Чавков и Илиеска на министерски состанок во Братислава

-

Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, и државниот секретар на МВР, Анастасија Илиеска, денеска и утре се во Братислава, каде ќе учествуваат на неформалниот министерски состанок на земји кандидати за членство во Европската Унија, соопштија попладнево од МВР.

Како што информираат оттаму, состанокот на кој ќе присуствуваат министри за внатрешни работи и за правда, е во рамките на словачкото претседавање со ЕУ, а учесниците ќе разговараат на тема „миграциите и границите“.

„Предвидено е вечер, на маргините од неформалниот состанок, министерот Чавков да оствари билатерална средба со неговиот домаќин, министерот за внатрешни работи на Словачка, Роберт Калинак“, стои во соопштението на МВР.

Инаку, државната секретарка на МВР, Анастасија Илиеска денеска беше именувана за директор на Управата за јавни приходи (УЈП).

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...