fbpx
Таг: претседателство

таг: претседателство

Маратонска седница на претседателството на ДУИ

Четири часа трае седницата на Централното претседателство на ДУИ, кое почна околу 15 часот во седиштето на партијата во Мала Речица. Според неофицијалните информации, на средбата се разговарало за актуелната политичка состојба, а лидерот на партијата, Али Ахмети, ги информирал сопратијците за преговорите во Брисел. Официјално соопштение од партијата се очекува по завршувањето на состанокот.

Летонија од денеска на чело на ЕУ

Летонија од денеска го презема шестмесечното претседателство со Европска Унија и нејзини приоритети, како што најави, ќе бидат конкуретноста и економскиот пораст, користењето на европскиот дигитален потелнцијал за развој на Унијата и зајакнување на улогата на ЕУ во светски рамки. „Во првата половина на 2015 година, Летонија станува земја-претседавач на ЕУ, првпат во својата историја. Тоа е голема чест, која...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...