fbpx
Таг: претседателски избори во САД

таг: претседателски избори во САД

Илиноис му забрани на Трамп да се кандидира за републикански кандидат за претседател

Американската држава Илиноис му забрани на Доналд Трамп да се кандидира на изборите на републиканската партија за кандидат за претседател. Според судијата, оваа одлука е последица на инволвираноста на Трамп во упадот во Капитол Хил во 2021 година, пренесува Би-би-си. Сепак, одлуката е ставена во мирување, додека се чека да се процесира жалба. Во Илиноис е веќе започнато предвремено гласање,...

Кампањата на Бајден се приклучи на ТикТок, и покрај загриженоста за националната безбедност на САД

Претседателот на Комитетот за разузнавање во американскиот Сенат и претставник на Демократската партија, Марк Ворнер, рече дека е загрижен поради одлуката на кампањата на претседателот Џо Бајден да се приклучи на ТикТок. Во неделата, кампањата за реизбор на Бајден го искористи „Супербоул“ за да ја најави својата нова корисничка сметка на ТикТок во обид да допре до младите гласачи пред...

Лажен роботски повик од „Џо Бајден“ им кажува на гласачите да ги прескокнат прелиминарните избори во Њу Хемпшир

Лажен телефонски повик со глас за кој се тврди дека е на американскиот претседател Џо Бајден ги повикува гласачите во САД да ги прескокнат прелиминарните избори во Њу Хемпшир што се одржуваат денеска. За случајот е отворена истрага, а сомневањата се дека аудиоснимката е генерирана со помош на вештачка интелигенција, јавува Би-би-си. Во моментов не е јасно кој ја создал...

Рон Де Сантис се откажа од претседателската трка и го поддржа Доналд Трамп

Гувернерот на Флорида, Рон Де Сантис, се откажа од претседателската трка за републикански кандидат на изборите во САД годинава и го поддржа Доналд Трамп. Тој поднесе оставка пред републиканските прелиминарни избори во Њу Хемпшир, пренесува Би-би-си. Де Сантис се сметаше за силен кандидат за номинација на Републиканската партија, но вчера рече дека „нема јасен пат до победа“. Повлекувањето на Де Сантис...

Ривалите Хејли и ДеСантис во жестока политичка битка на републиканската претседателска дебата

Гувернерот на Флорида, Рон ДеСантис и поранешниот амбасадор на Oбединетите Нации, Ники Хејли, постојано се обвинуваа меѓусебно во републиканската претседателска дебата организирана од Си-Ен-Ен на Универзитетот Дрејк во Де Мојн, Ајова, пренесе Ројтерс. Но, со оглед на тоа што поранешниот претседател Доналд Трамп отсуствуваше од дебатата, двајцата ривали се препукуваа меѓусебно. „Не ни е потребна уште една замолчена политичарка која ви...

Американскиот Врховен суд може да ги реши претседателските избори догодина

„Врховниот суд на САД може да ги реши изборите во 2024. Еве како“, објави Си-ен-ен. „Уставната клаузула потив бунт ја загрозува кампањата на Трамп. Еве како се одвива случајот“, пишува Асошиејтед прес (АП). „Демократите продолжуваат да се надеваат дека се спушта завесата за Трамп. Тој сè уште е во центарот на вниманието“, објави Њујорк тајмс. Ова се само дел од...

Судот пресуди: Трамп во Колорадо не смее да учествува на претседателските избори

Врховниот суд на американската сојузна држава Колорадо донесе пресуда со која го исклучи поранешниот претседател Доналд Трамп од можноста да учествува на претстојните претседателски избори во оваа држава, пренесува Си-ен-ен. Донесената пресуда е поради однесувањето на Трамп во врска со упадот во американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година. Судиите се повикуваат на забраната за вршење на јавни функции од...

Второ претседателство на Трамп е закана за демократијата, предупреди Бајден

Американската демократија е загрозена од одмаздољубивиот Доналд Трамп, предупреди вчера американскиот претседател Џо Бајден пред неговите поддржувачи и пред претстојната кампања за претседателските избори во САД. Трамп е негов веројатен противник следната година, пишува Гардијан. Соочен со стагнација на рејтингот и грижи за неговата возраст, американскиот претседател се обиде да ги раздвижи своите поддржувачи и да ги анимира неопределените гласачи со...

Ново обвинение против Трамп и неговите сојузници во Џорџија поради изборите во 2020 година

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп е обвинет за обид да го поништи изборниот пораз во 2020 година во американската сојузна држава Џорџија. Трамп, кој е водечки републикански кандидат за претседател и на изборите во 2024 година, е обвинет заедно со 18 негови соработници, пренесува Би-би-си. Обвинителката на Џорџија, Фани Вилис, првпат започна истрага против Трамп и соработниците во февруари 2021 година...

Обвинение против Трамп за обид за поништување на изборните резултати во 2020 година

Федералните обвинители од САД поднесоа обвинение против поранешниот американски претседател Доналд Трамп за неговиот обид да ги поништи изборните резултати во 2020 година, во очајничкиот обид да остане на власт, пишува Би-би-си. Обвинението против поранешниот претседател на САД е покренато само неколку недели откако тој беше обвинет за задржување информации за националната одбрана. Во обвинителните акти составени од четири точки...

„Гардијан“: Тајни документи од Кремљ покажуваат заговор на Путин за да го инсталира Трамп во Белата куќа

Лондонскиот весник „Гардијан“ објави ексклузивни документи кои сугерираат дека Русија на почетокот на 2016 година започнала таен мулти-агенциски напор да се замеша во американската демократија. Наводно, рускиот претседател Владимир Путин лично одобрил тајна шпионска операција за поддршка на „ментално нестабилниот“ Доналд Трамп на претседателските избори во САД во 2016 година, за време на затворената седница на Рускиот совет за...

Трамп не ја исклучува можноста повторно да се кандидира за претседател на САД во 2024 година

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп навести можна кандидатура за претседател на претседателските избори во САД во 2024 година. Во својот говор на Конференцијата за конзервативна политичка акција во Орландо, Флорида Трамп ги демантираше гласините дека планира да формира нова партија. „Јас ќе продолжам да се борам на вашата страна. Не стартуваме нови партии. Ние ја имаме Републиканската партија. Ќе биде...

Еден загинат по упадот на приврзаниците на Трамп во Конгресот, конгресмените ќе продолжат со работа

Во 2 часот по средноевропско време, американскиот Конгрес ќе продолжи со работа на утврдувањето на победата на американскиот претседател Џо Бајден. Гардијан јавува дека до моментот на упадот на приврзаниците на Доналд Трамп во зградата на Конгресот, електорските гласови на само две сојузни држави биле официјално избројани. Очекувањата се дека целокупната процедура ќе трае до доцна во ноќта. Ненси...

Полициски час во Вашингтон, протестот на Трамп стана насилен, демонстранти упаднаа во Конгресот

Десетици илјади приврзаници на американскиот претседател Доналд Трамп се собраа денеска во Вашингтон во последен обид да обезбедат пресврт во резултатите од претседателските избори на кои победи Џо Бајден. Конгресот денеска водеше дебата по која требаше да ги потврди гласовите на електорите пред стапувањето на функцијата на Џо Бајден за нов претседател на САД. Во критичните попладневни часови во Вашингтон,...

Демократот Џо Бајден е избран за нов претседател на САД

Кандидатот на Демократската партија на САД, Џо Бајден е 46. Претседател на САД, јавија светските медиуми. Асошиејтед прес попладнево објави дека Бајден го поразил републиканскиот кандидат Доналд Трамп. Изборот на новиот американски претседател доаѓа откако беа објавени резултатите во сојузната држава Пенсилванија, со што Џо Бајден освои вкупно 273 електорски гласа од неопходните 270 гласа за да биде избран...

Се бројат последните гласови, светот го очекува новиот претседател што ќе седне во Белата куќа

САД влегуваат во самиот финиш на пребројувањето на гласовите на претседателските избори што се одржаа на 3 ноември. Кандидатот на Демократската партија, Џо Бајден води според бројот на освоени гласови во четири од шесте држави во кои сè уште се бројат гласовите, кои би му овозможиле да го зголеми бројот на електорски гласови од постојните 253 на над 270,...

Неизвесен исход на изборите во САД, во некои сојузни држави ќе треба да се добројат гласовите добиени преку пошта

Победникот на претседателските избори во САД сѐ уште е неизвесен, бидејќи до сега ниту еден од двајцата кандидати - демократот Џо Бајден и републиканецот Доналд Трамп не успеаја да ги добијат неопходните 270 електорски гласа, кои им го гарантираат изборот за иден претседател на најмоќната држава во светот. Како што јавува „Гардијан“, изборните резултати во сојузната држава Висконсин се очекува...

Републиканците и демократите од Конгресот го отфрлија барањето на Трамп за одложување на изборите

По вчерашниот твит на американскиот претседател Доналд Трамп во кој тој постави прашање за одложување на претседателските избори во САД закажани за 3 ноември, претставниците на Републиканската и на Демократската партија во американскиот Конгрес децидно го отфрлија ваквото барање. - Никогаш во историјата на земјата, преку војни, депресии и граѓанска војна, никогаш сме немале ненавремено одржување на изборите и ќе...

Трамп сака одложување на претседателските избори во САД закажани за ноември

На 96 дена пред одржување на американските претседателски избори, актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп преку твит посака одложување на изборите закажани за ноември до моментот кога американските граѓани ќе можат правилно, безбедно и сигурно да гласаат. „Со универзално гласање по пошта (а не гласање во отсуство, што е добро), изборите во 2020 година ќе бидат најизмамничките во историјата. Тоа...

ТикТокерите одговорни за слабата посетеност на митингот на Доналд Трамп

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја почна својата кампања за претстојните претседателски избори. И покрај реакциите од јавноста дека не е баш добра идеја да се одржи митинг во затворена просторија каде не може да се одржува физичка дистанца, Трамп смета дека тоа не е проблем бидејќи според него вирусот веќе слабеел во неговата држава. Пред настанот кој се одржа...

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...