fbpx
Таг: повлекување

таг: повлекување

Груевски: ДУИ не ја напушти Владата, само ќе изврши замена на министрите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) не ја напушти Владата туку ќе изврши замена на своите кадри, изјави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, додавајќи дека тоа е право на секоја партија која партиципира во извршната власт. Тој рече дека немале средба со лидерот на ДУИ Али Ахмети, по одлуката за повлекување на министрите од Владата. - Средба не сме имале, а...

Груевски: Одлуките на ДУИ се внатрепартиска работа

Никола Груевски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска на отворањето на помошен објект за Државниот Архив и на министерството за внатрешни работи во Куманово, рече дека одлуката на ДУИ за ги повлече министрите од Владата е внатрешна партиска работа и тој нема намера да ја коментира. - Немам некој посебен коментар. Се работи за внатрешна партиска одлука. Тоа е нивна одлука и...

СДСМ: ДУИ само ја усложнува политичката криза

Со денешниот потег ДУИ ја усложнува и дополнително ја комплицира политичката криза во Република Македонија, соопшти СДСМ. Од опозициската партија велат дека ДУИ еднострано напушта техничка влада, формирана согласно Договорот од Пржино, за спроведување на слободни, фер и демократски избори во Македонија. „Во периодот кога во рамки на проектот „Вистината за Македонија“ беа објавувани докази и аргументи, за криминалот и курупцијата...

Германскиот неделник „Шпигел“ го повлече известувачот од Турција

Германскиот неделник „Шпигел“ тврди дека бил принуден да го повлече својот дописник од Турција поради „неподносливото“ однесување на турските власти. Угледниот германски неделник пишува дека нивната редакција донела одлука да го повлече дописникот Хаснаин Казим, откако Турција со месеци одбивала да ја обнови неговата прес-акредитација. - Ваквото однесување спрема нашиот дописник и начинот на однесување спрема „Шпигел“ и „Шпигел онлајн“ е...

Британија не е сигурна дека Русија навистина ќе се повлече од Сирија

Велика Британија не е сигурна дека Русија навистина ќе ги повлече своите воени сили од Сирија, изјави британскиот министер за надворешни работи, Филип Хамонд, во Багдад. - Веќе имаме искусено слична ситуација во Украина. Русија најави повлекување на своите трупи, а всушност тоа беше само ротација на воените сили. Ако се потврди повлекувањето, ќе биде интересно да се види колку...

Руските авиони ја напуштаат Сирија

Руските борбени авиони утринава ја напуштиле Сирија, соопшти Министерството за одбрана на Русија. Повлекувањето синоќа го најави рускиот претседател Владимир Путин, истакнувајќи дека руските сили ја завршиле својата главна задача во борбата против тероризмот. Путин за оваа одлука го известил и американскиот колега Барак Обама. Советот за безбедност на ОН ја поздравил одлуката Русија да ја повлече воената опрема од Сирија.

Руската војска ја напушта Сирија

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска му нареди на министерството за одбрана да започне со повлекување на руските сили од Сирија. - Задачата што им беше доверена на Министерството за одбрана и на вооружените сили е целосно исполнета, затоа наредив да се започне со повлекување на главнината на нашите сили од Сириската Арапска Република - изјави Путин по средбата министрите за...

Европската комисија сака да ја повлече од оптек банкнотата од 500 евра

Европската комисија работи на тоа од употреба да се исфрли банкнотата од 500 евра, а со тоа би можела да се согласи и Европската централна банка (ЕЦБ), пишува „Фајненшал тајмс“. Станува збор за банкнота за која многу од жителите на еврозната велат дека не постои затоа што никогаш не ја виделе. Таа се појави по примерот на банкнота со слична вредност...

Кувајт го отповика амбасадорот во Иран

Кувајт го отповика својот амбасадор во Иран поради нападот на дипломатското претставништво на Саудиска Арабија во Иран. Саудиска Арабија претходно ги прекина односите со Иран, а слични чекори преземаа и Бахреин, Судан и Обединетите Арапски Емирати. Во меѓувреме, шефот на египетската дипломатија го осуди нападот на иранската амбасада во Ирак и го нарече „неприфалтив“. Саудиска Арабија за време на викендот погуби 47...

Компанијата „Лукоил“ ги напушта балтичките земји поради анти-руско расположение

Руската нафтена компанија „Лукоил“ соопшти дека ќе го продаде останатиот имот во Литванија и во Летонија, поради, како што се наведува во соопштението, анти-руско расположение во тие земји. Извршниот директор на „Лукоил“, Вагит Алекперов, за телевизијата „Русија 24“ изјави дека компанијата не планира ширење на мрежата бензиски пумпи во Европа, туку ќе се фокусира на истражување и на производство на...

„Бентли“ повлекува 27.640 автомобили со фабричка грешка

Британскиот произведувач на луксузни возила „Бентли“, кој е дел од групацијата „Фолксваген“, објави дека повлекува 27.640 автомобили поради потенцијално неисправни кабли за акумулатори. Повлекувањето се однесува на моделите „континентал ГТ, „гтц“ и „флај спур“, кои се произведени меѓу февруари 2011 и јуни 2014 година. На споменатите модели постои можност спојката на главниот приклучок на батеријата да е лабава. Поради тоа...

Џафери и Мукоски го повлекоа законот со кој се забрануваат „бомбите“

Предлог-законот за забрана за поседување, обработка, објавување и располагање со материјали што произлегуваат од незаконско следење на комуникациите е повлечен од дневниот ред на Собранието.  Дека е почната процедура за повлекување на законот, потврдија и од Собранието. На интернет-страницата на која се објавуваат материјалите за законите, сега можат да се видат и известувањата од предлагачите Талат Џафери и Крсто Мукоски, во кои пишува дека...

Политичкиот лидер на талибанците најави повлекување

Водачот на политичкото крило на авганистанските талибанци, со седиште во Катар, Сајед Тајаб Ага, си поднел оставка, по расцепот во групата, по назначувањето на новиот водач на талибанците, Мула Мансур, откако минатата недела беше потврдена смртта на неговиот претходник Мула Омар, кој починал во болница во Пакистан пред две години, јавуваат медиумите. Во изјавата, во која Тајаб Ага го соопштил...

Кампот пред Собранието останува, се чека одлука на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

„Чуварите на демократијата“ од кампот во паркот Жена-борец спроти Собранието сè уште ја чекаат одлуката на партиските тела на ВМРО-ДПМНЕ, по што ќе знаат дали ќе се повлечат како активистите од спротивниот табор, кои денеска ги кренаа шаторите од „Кампот на слободата“ пред Владата. Во кампот спроти Собранието денеска владееше вообичаена атмосфера, како и во изминатите денови. Иако од кампот вчера за...

ФИБА Европа одлучи да не ја признава АБА-лигата

Управниот одбор на европската кошаркарска организација (ФИБА Европа) на вчерашната седница донел одлука од наредната сезона да не ја признава АБА-лига. „Признавањето на одредени лиги може да биде повлечено во случај лигата да не ги почитува барањата на ФИБА Европа, генералните статути и интерните правила на ФИБА. Јадранската лига не успеа да ги обезбеди потребните информации за неколку точки, на...

Проруските сили во Украина се согласиле за повлекување на тешкото оружје

Проруските сили од истокот на Украина се согласиле да го повлечат тешкото вооружување од првата линија на фронтот, изјавил денеска рускиот генерал Александар Лентсов, член на украинско-рускиот Заеднички центар за контрола и за соработка, задолжен за примената на прекинот на огнот на истокот на Украина. Лентсов навел дека претставниците на проруските сили ја потпишале наредбата повлекувањето на тешкото оружје да...

Членството во НАТО не ни ги загрозува ниту суверенитетот, ниту безбедноста

Тврдењето дека С. Македонија не е веќе суверена држава затоа што е членка на НАТО е во најмала рака бесмислено. Суверенитет на една држава не зависи од членство во...