fbpx

Германскиот неделник „Шпигел“ го повлече известувачот од Турција

-

Германскиот неделник „Шпигел“ тврди дека бил принуден да го повлече својот дописник од Турција поради „неподносливото“ однесување на турските власти.

Угледниот германски неделник пишува дека нивната редакција донела одлука да го повлече дописникот Хаснаин Казим, откако Турција со месеци одбивала да ја обнови неговата прес-акредитација.

– Ваквото однесување спрема нашиот дописник и начинот на однесување спрема „Шпигел“ и „Шпигел онлајн“ е неподносливо и ја крши слободата на печатот – изјави главниот и одговорен уредник, Флоријан Хармус, во соопштение.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...