fbpx
Таг: известувач

таг: известувач

Илхан Ќучук од Бугарија е новиот известувач на ЕП за Македонија

Европратеникот Илхан Ќучук од Бугарија ќе биде новиот известувач за Македонија јави „Јуропиан Вестерн Балканс“ (European Western Balkans). Ќучук е член на групата пратеници За обнова на Европа (Renew Europe), порано позната како Алијанса на либералите и демократите (АЛДЕ). И поранешниот ивестувач за Македонија на Европарламентот, Иво Вајгл, и припаѓаше на оваа група пратеници. Ќучук кој доаѓа од Движењето за правата...

Груби – Вајгл: Посветено работиме, очекуваме и ЕУ да го испорача ветеното

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања и пратеник од ДУИ, Артан Груби, за време на неговата дводневна посета на Брисел се сретна со европратеникот, Иво Вајгл, кој е известувач за Македонија во Европскиот парламент. На средбата Груби истакнал дека Македонија ја цени досегашната поддршка на ЕУ на политички и на економски план, но побарал да се валоризираат напорите на...

Вајгл денеска ќе има средби со Џафери и со опозицијата во Собранието

Иво Вајгл, известувач на Европскиот парламент за Македонија, денеска во Собранието во 14.30 часот ќе се сретне со спикерот Талат Џафери, соопшти собраниската служба за информирање. Потоа европратеникот од Словенија ќе се сретне со експерти на ЕУ, по што ќе има средби со координаторите на пратеничките групи на опозициските ВМРО-ДПМНЕ и БЕСА, Илија Димовски и Африм Гаши. Вајгл ќе се...

Мекалистер: Сите шест држави од Западен Балкан имаат европска перспектива

Земјите-членки на Европската Унија имаат единствен став дека сите шест држави од Западен Балкан (Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Косово, Македонија и Србија) имаат европска перспектива, вели известувачот на Европскиот парламент за Србија, Дејвид Мекалистер. „На сите им е во интерес сите шест држави од регионот, пред сè, Србија, да имаат проевропски курс. Сакаме трајна политичка и економска стабилност...

Германскиот неделник „Шпигел“ го повлече известувачот од Турција

Германскиот неделник „Шпигел“ тврди дека бил принуден да го повлече својот дописник од Турција поради „неподносливото“ однесување на турските власти. Угледниот германски неделник пишува дека нивната редакција донела одлука да го повлече дописникот Хаснаин Казим, откако Турција со месеци одбивала да ја обнови неговата прес-акредитација. - Ваквото однесување спрема нашиот дописник и начинот на однесување спрема „Шпигел“ и „Шпигел онлајн“ е...

Ховит и Вајгел во Македонија

Досегашниот известувач за Македонија во европскиот парламент, Ричард Ховит, и неговиот наследник на оваа позиција, Иво Вајгел, денеска во Скопје ќе одржат прес-конференција, а, како што беше најавено, Ховит треба да одржи и предавање. Тој вчера имаше средба со премиерот Никола Груевски, на која позитивно била оценета досегашната соработка во напредокот на Македонија кон ЕУ, пренесува „Радио Слободна Европа“. Според најавите,...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...