fbpx

Украинската војска се повлече од Авдиивка за да ги спаси животите на војниците

Украинската агенција Укринформ, пак, цитирајќи го најновиот извештај на Институтот за проучување на војната во седиште во Вашингтон, пишува дека руските сили најверојатно ќе се борат да напредуваат западно од Авдиивка кон секундарните подготвени позиции кон кои се повлекуваат украинските сили

-

Украинската армија ги повлече своите војници од разурнатиот град Авдиивка во Доњецк за да избегне опкружување и да ги спаси животите на своите војници, изјави врховниот командант на армијата.

Во кратката изјава објавена на Фејсбук, украинскиот командант, генерал полковник Олександар Сирскиј рече дека донел одлука да избегне опкружување и „да ги зачува животите и здравјето на војниците“. Тој додаде дека војниците се движат кон „поповолни линии“.

„Нашите војници достоинствено ја извршија својата воена должност, направија сѐ што е во нивна моќ за да ги уништат најдобрите руски воени единици, му нанесоа значителни загуби на непријателот во однос на работна сила и опрема. Преземаме мерки за стабилизирање на ситуацијата и одржување на нашите позиции“, се вели во соопштението кое го пренесува британски Гардијан.

Украинската агенција Укринформ, пак, цитирајќи го најновиот извештај на Институтот за проучување на војната во седиште во Вашингтон, пишува дека руските сили најверојатно ќе се борат да напредуваат западно од Авдиивка кон секундарните подготвени позиции кон кои се повлекуваат украинските сили.

Во извештајот се додава дека Русите „веројатно би претрпеле значителни загуби доколку одлучат фронтално да ги нападнат овие украински позиции на отворено поле“.

Понатаму, се вели дека руските сили „веројатно имаат за цел да го комплицираат или спречат украинското повлекување со надеж дека ќе нанесат значително оперативни загуби на украинските сили во областа, бидејќи самото заземање на Авдиивка нема да понуди никакви оперативно значајни придобивки или можности за оперативно значаен напредок“.

Според Институтот, украинските сили можеби ќе треба да спроведат контранапади за да обезбедат уредно повлекување од Авдиивка, а руските напори да го комплицираат или да го спречат украинското повлекување може да станат сè понеподобни.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...