fbpx

„Бентли“ повлекува 27.640 автомобили со фабричка грешка

-

Британскиот произведувач на луксузни возила „Бентли“, кој е дел од групацијата „Фолксваген“, објави дека повлекува 27.640 автомобили поради потенцијално неисправни кабли за акумулатори.

Повлекувањето се однесува на моделите „континентал ГТ, „гтц“ и „флај спур“, кои се произведени меѓу февруари 2011 и јуни 2014 година. На споменатите модели постои можност спојката на главниот приклучок на батеријата да е лабава. Поради тоа „Бентли“ доброволно одлучи да ги повлече трите модели.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...