fbpx

Руската војска ја напушта Сирија

-

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска му нареди на министерството за одбрана да започне со повлекување на руските сили од Сирија.

– Задачата што им беше доверена на Министерството за одбрана и на вооружените сили е целосно исполнета, затоа наредив да се започне со повлекување на главнината на нашите сили од Сириската Арапска Република – изјави Путин по средбата министрите за одбрана и за надворешни работи.

Путин изразил надеж дека повлекувањето на руските сили ќе биде поттик за да се најде политичко решение за конфликтот во Сирија

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Словенечкиот премиер е надвор од животна опасност, но останува на интензивна нега

Словачкиот премиер Роберт Фицо веќе не е во животна опасност, но останува на интензивна нега четири дена откако беше застрелан од вооружен маж, изјави заменик-премиерот на земјата, а пишува...