fbpx
Таг: војска

таг: војска

Германија размислува за повторно воведување на задолжителен воен рок

Германскиот министер за одбрана Борис Писториус изјави дека разгледува модели за задолжително служење на војска во Германија, а кој би претставувал сличен на шведскиот модел, јавува германската новинска агенција ДПА. „Таму се проценуваат сите млади жени и мажи и само еден избран дел на крајот го служи основниот воен рок. Дали е тоа нешто што е замисливо и кај нас...

Во Израел се таложи гневот против премиерот Нетанјаху – се ближи ли крајот на неговото владеење?

На еден израелски министер не му било дозволено да влезе во болница на влезот за посетители. Телохранителот на друг министер бил плиснат со кафе од страна на еден ожалостен маж. Трет министер, односно министерка, била нарекувана „предавничка“ и „имбецил“ кога пристигнала да ги теши семејствата евакуирани од ужасот, пишува новинската агенција „Ројтерс“. Шокот од масакрите извршени од Хамас на 7...

Србија бара КФОР да дозволи српска војска на Косово, за Курти тоа е враќање во времето на Милошевиќ

Србија одлучи да достави барање до командантот на КФОР на административните гранични премини за враќање на српските воени и полициски сили на Косово. Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека барањето синоќа требало да биде испратено до КФОР и по електронска пошта, пренесе Би-Би-Си на српски јазик. Според Вучиќ, враќањето на српската војска на Косово би ги намалило тензиите, но...

Идејата да се врати воениот рок е личен став на началникот на Генералштабот на АРМ, а не некаков план за во иднина

На овој пост му недостига контекст. Точно е дека началникот на Генералштабот на АРМ изјавил дека е потребно да се врати задолжителниот воен рок во Македонија, но тоа е негов личен став, а не некаков предлог или план како тоа би изгледало. Идејата за враќање на воениот рок не се разгледува во Министерството за одбрана, а како можна ја...

Вистиномер: Не е вистина дека Русија веќе ги срушила авионите што ѝ ги дониравме на Украина

Официјалните информации говорат дека четирите авиони воопшто не се пуштени во употреба од страна на Украинската војска. Тврдењето дека два од нив се веќе срушени е без никаков доказ или потврда. Иако на почетокот на овој пост е напишана фразата „објавено е“, сепак никаде нема информација каде е тоа објавено или кој го објавил тоа. Нема никаков податок како...

Крвав Велигден во Украина – почнува третиот месец од руската инвазија

Денешниот ден е почетокот на третиот месец од руската инвазија на Украина, што донесе еден од најголемите ужаси на европска територија во 20. и 21. век, со десетици илјади мртви и милиони раселени, со многу населени места претворени во урнатини. Велигден за десетици милиони Украинци што се уште во земјата или се раселени во странство минува во знакот на војната,...

Украинската влада со продажба на незаменливи токени ќе се брани од Русија

Владата на Украина изјави дека ќе започне да издава незаменливи токени (Non-fungible tokens, NFT) за да ја исплаќа војската што ја брани државата при воениот конфликт со Русија, пренесува Би-би-си. Изјавата на заменикот на премиерот, Михајло Федоров беше јавно споделена истата недела кога Украина успеа да собере повеќе од двесте милиони фунти од продажба на воени обврзници. Овие обврзници се...

Жестоки борби во Харкив, украинската власт почнува да раздава оружје на заинтересираните граѓани

Руски тенкови се веќе влезени во Харкив, најголемиот град во североисточна Украина и втор по големина во Украина по Киев, јавува Би-Би-Си од Киев, повикувајќи се на извори од теренот. Таму веќе се водат и копнени борби, а непријателот трпи загуби во жива сила, соопшти украинскиот генералштаб. Според Укринформ, украинските сили уништиле 6 авиони, 2 хеликоптери и десетици оклопни единици...

Целосното воено интегрирање на земјава во НАТО ќе се оствари следната седмица

Со потпишувањето на Заедничката декларација за интеграција на Северна Македонија во НАТО, следната седмица ќе се реализира целосната воена интеграција на земјава во Северноатлантската алијанса, информира Министерството за одбрана. „Процесот на воена интеграција на Северна Македонија во НАТО започна по потпишувањето на Протоколот за пристапување на нашата земја во Алијансата. Процесот на воена интеграција го следеше, координираше и имплементираше работна...

Пендаровски: Издадов наредба армијата да интервенира во гаснењето на пожарите

Началникот на Генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски го информирал претседателот Стево Пендаровски за состојбата со пожарите низ земјата и посебно за големиот пожар во Кочани доцна попладнево, соопштија од кабинетот на шефот на државата. „Претседателот Пендаровски, како Врховен командант, во 16:30 часот издаде наредба за ангажман на Армијата со целосен капацитет. Одобрена е и употреба на воздухопловите, кои денеска...

Српски „Ало“ забрзано почна да не вооружува „со оружје од моќен сојузник“

Во сензационалистички манир српскиот портал „Ало“, преку насловот на текстот објавен на 10.12.2019 година ја манипулира јавноста: „МАКЕДОНЦИТЕ ЗАБРЗАНО СЕ ВООРУЖУВААТ – Пристигнува оружјето од моќниот сојузник. Скопје, сепак,  ќе мора од нешто да се откаже!“ (MAKEDONCI SE UBRZANO NAORUŽAVAJU Stiže oružje od moćnog saveznika. Skoplje će ipak morati nečeg da se odrekne!)  Во конкретниот случај направена  е збунувачка  насловна конструкција со која е врамена една преземена информација од ТВ 21,  според која „во следните 10 години ќе бидат потрошени...

Регионот против дезинформациите: Пак за војските, паравојските и НАТО

Албанскиот сервис за проверка на фактите „Фактоје“ во својата најнова анализа ја проверува вистинитоста изјавата на министерката за одбрана Олта Џачка дека 14 отсто од албанските војници во мисии во странство се жени. Истрагата на Фактоје, која вклучувала анализа на официјални документи добиени од Министерството за одбрана, утврдила дека Џачка кажала невистина, односно дека процентот на жени во мировни...

Партизаните го ослободиле Скопје од германската војска, кога Бугарија веќе била на страна на сојузниците

Сатирата е неопходна во секое цивилизирано и демократско општество, но преголемо симплифицирање може да доведе и до дезинформирање. Пример за пренос на неточен историски податок преку сатира е еден од најпопуларните твитови објавени во врска со вчерашниот Ден на ослободување на Скопје на 13 ноември 1944 година. Тој потекнува од профил кој претставува пародија на премиерот Зоран Заев. Today before 75...

Во МВР само 20 отсто жени, во војската помалку – (инфографик)

Дваесет отсто од вработените во МВР и 40 отсто од администрацијата во Министерството за одбрана се жени, покажуваат податоците на двете министерства, но дамите се многу помалку застапени во униформираната полиција и во војската. Во МВР во 2018 година само 13 отсто од учесниците во основната обука за полицаец биле жени, покажуваат податоците на Министерството. !function(e,t,s,i){var n="InfogramEmbeds",o=e.getElementsByTagName("script"),d=/^http:/.test(e.location)?"http:":"https:";if(/^/{2}/.test(i)&&(i=d+i),window&&window.initialized)window.process&&window.process();else if(!e.getElementById(s)){var r=e.createElement("script");r.async=1,r.id=s,r.src=i,o.parentNode.insertBefore(r,o)}}(document,0,"infogram-async","https://e.infogram.com/js/dist/embed-loader-min.js"); Во Армијата жените...

МО: Ревизорскиот извештај е потврда за тешката состојба која ја наследивме

Извештајот на Државниот завод за ревизија (ДЗР) е уште една потврда за тешката состојба која Владата ја наследи и во Министерството за одбрана, нагласува Министерството во својот допис до „Мета“ по повод ревизорскиот извештај за 2017 година. При ревизија на сметката на основниот буџет на Министерството за одбрана за 2017 година, ревизорите констатирале  слабости во системот за јавни набавки во...

Допрва ќе има депортација и обвиненија за повратници од ИСИС (инфографик)

Се очекува репатријација на македонски државјани заробени како борци во редовите на Исламска држава на Ирак и Сирија, а добар дел од нив ќе бидат предмет на понатамошна постапка, затоа што учеството во странски војски е кривично дело, оценува Павле Трајанов, поранешен министер за внатрешни работи. - Се очекува дека во претстојниот период ќе има доста депортирани. Курдите држат околу...

Захарова: Единствена закана за регионот е косовската армија обучена од НАТО

Со тоа што ќе стане членка на НАТО, Македонија ќе ја изгуби својата способност да ја следи својата надворешна политика како суверена држава, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова, за време на вчерашниот брифинг со новинарите. Според неа, нејасно е од кого НАТО би ја штитело државата и оцени дека единствената опасност во регионот е армијата на...

Косово ги донесе законите за формирање армија, Србија на готовс

Косовските пратеници претпладнево ги изгласаа трите закони кои се однесуваат на промена на мандатот на Косовските безбедносни сили (КБС) во војска, со што Косово и официјално влезе во процес на добивање своја армија. Министерот за одбрана на Србија, Александар Вулин, порача дека војската е на готовс. Седницата на косовскиот парламент, започна со едноминутен молк во знак на почит за, како што...

Вучиќ ги повика Србите да не учествуваат во формирање војска на Косово

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ги повика Србите од Косово да не учествуваат во формирање војска во Косово затоа што, како што рече, „Албанците ја формираат не за било што друго туку за да еден ден ја искористат и пукаат на Србите“. После состанокот во Белград со претставниците на Србите од Косово, Вучиќ рече дека „зборот и молбата“ се...

Шекеринска: Бројот на жените во одбраната не е на задоволително ниво

Состојбата со бројот со жените во АРМ не е доволно добра, но таква е ситуацијата во речиси сите армии и во европските, кои се неколку чекори понапред во однос на Македонија, порача денеска вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска на трибината на тема „Родова перспектива во одбраната”, организирана по повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената. Нагласи дека...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...