fbpx

Украинската влада со продажба на незаменливи токени ќе се брани од Русија

-

Владата на Украина изјави дека ќе започне да издава незаменливи токени (Non-fungible tokens, NFT) за да ја исплаќа војската што ја брани државата при воениот конфликт со Русија, пренесува Би-би-си.

Изјавата на заменикот на премиерот, Михајло Федоров беше јавно споделена истата недела кога Украина успеа да собере повеќе од двесте милиони фунти од продажба на воени обврзници. Овие обврзници се еден од неколкуте начини што земјата ги користи за да ги зголеми своите финансиски фондови.

Владата на Украина моментално е во преговори со Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка за добивање помош.

На својот Твитер профил, заменикот претседател на владата, Федоров преку твит објава за лансирањето на незаменливите токени нагласи дека владата нема намера да продава заменливи токени, како што се на пример криптовалутите.

Тој додава дека токените ќе бидат лансирани наскоро.

Незаменливите токени се „единствени“ средства во дигиталниот свет што можат да бидат купени и продадени како било каков друг имот, само што немаат опиплива, конкретна форма. Дигиталните токени се купуваат како сертификати за поседување на виртуелни или физички средства.

Украинската влада се обидува да пронајде нови начини за средства со кои може да ги финансира своите воени сили што се борат со руските трупи за време на девет дневната инвазија, која започна минатиот четврток на 24 февруари.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЕУ бара македонските власти итно да ги имплементираат проектите за управување со отпад на терен

Шефот за соработка на Делегацијата на ЕУ во земјава, Стефен Худолини го повтори ставот на Европската Унија до македонските институции под најитно да отпочнат со практична имплементација на проектите...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course
download micromax firmware
Premium WordPress Themes Download
free online course