fbpx
Таг: војска

таг: војска

Бомбаш самоубиец совладан во Брисел

Белгиската војска неутрализирала личност која носела појас со експлозив на главната железничка станица во Брисел. Медиумите пренесуваат дека полицијата стрелала кон мажот со експлозив и дека одекнала и помала експлозија на станицата, која е веднаш евакуирана. - Се случи инцидент на централната станица. Личноста носела експлозив околу појасот. Војниците успеаја да ја неутрализираат личноста – изјави портпаролот на полицијата. Полицијата го евакуирала...

Соботка: Утврден е кризен план за балканската мигрантска рута

Една и пол година по затворањето на западнобалканската мигрантска рута, направен е заеднички кризен план кој треба да ја подобри соработката меѓу погодените земји, нагласи австрискиот министер за внатрешни работи, Волфганг Соботка. Иако засега е мирно долж балканската рута, намерите се де се интензивира соработката со вклучување на војската, со што би се спречиле случувањата од 2015 и 2016 година, кога...

Германија ги повлекува своите војници од базата на НАТО во Турција

Германската влада денеска наложи да се повлечат германските трупи од турската база Инџирлик и да се преместат во Јордан поради затегнатите германско-турски односи. Владата го одобри предложениот план на министерката за одбрана, Урсула фон дер Лејен. Одлуката следи откако Турција им забрани на германските пратеници да ја посетатат базата на НАТО, каде се распоредени околу 260 војници на Бундесверот во рамки...

При напади на турската војска убиени 13 припадници на ПКК

Во воздушните напади на турската војска убиени се 13 припадници на Работничката партија на Курдистан, соопшти војската. Авионите погодиле седум мети на Работничката партија на северот од Ирак, а убиените се екстремисти за кои се верува дека се подготвувале за напад. Во друг воздушен напад во турската југоисточна провинција Ван, убиени се уште шест припадници на Работничката партија на Курдистан.

Филипинската војска со тенкови влезе во Марави

Филипинската војска со тенкови влезе во градот Марави на југот на земјата каде бунтовниците, кои се поврзани со Исламска држава претходно палеа згради. Освен тоа, терористите киднапирале десеттина луѓе и истакнале црни знамиња. Повеќе илјади лица утринава побегнаа од Марави, додека над градот се издига црн чад. Најмалку 21 лица загина во судирите кои избија вчера вечер, кога војската упадна во...

„Блиц“: Србија е повеќе од четири пати воено посилна од Македонија, Албанија и Косово

Србија со 36.000 војници е повеќе од четири пати посилна отколку Македонија, Албанија или Косово, во кои има по 8.000 војници. Најдолу е Црна Гора со 1.853 војници. Сепак, Косово малку отскокнува над другите, поради 150-те припадници на специјалните антитерористички единици РОСУ, кои се придодадени на бројката  8.000 војници, од кои 4.000 се припадници на КФОР, а 4.000 се...

Хеликоптери ги исплашија скопјани, од Генералштабот велат дека е вежба

Хеликоптери на АРМ околу пладне исплашија скопјани, откако триесетина минути летаа над централното подрачје на Скопје. Се јавивме во Генералштабот на АРМ, од каде ни кажаа дека нема причини за паника, бидејќи не станува збор за никаква вонредна ситуација, туку во прашање се редовни вежбовни активности - и на пилотите и на други припадници на АРМ. Тони Јаневски, началникот на...

Саудиски воен хеликоптер се урна во Јемен, 12 лица загинаа

Најмалку 12 лица загинаа при уривање на саудиски воен хеликоптер во Јемен, јави саудиската новинска агенција СПА. Сè уште се истражува причината за падот на хеликоптерот, кој се урна во покраината Мариб, источно од Сана. Ова е една од најголемите човечки загуби на саудиските сили во поединечен инцидент откако коалицијата на арапски држави поведе воени операции против движењето Хути во 2015...

Тачи до Столтенберг: Неопходна е трансформацијата на војската на Косово

Преседателот на Косово, Хашим Тачи, му испрати писмо на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, објаснувајќи му ги причините за неговите напори за трансформација на војската во земјата. Тој на Столтенберг му напиша дека чекорите што следуваат се промена на уставот и трансформирање на целите на мисијата на Безбедносните сили на Косово, што може законски да се спроведе со просто мнозинство. Понатаму,...

Заев: Експертите се против промена на државните симболи, банкнотите и униформите

Банкнотите се употребуваат на територијата на целата држава и испишувањето на друг јазик на нив, покрај македонскиот, е спротивно на уставните одредби, изјави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање, по презентацијата на програмата на партијата за новата влада. Ова, како што рече Заев, бил ставот на уставните експерти што ги консултирала партијата. Истото важи за униформите...

Вучиќ: Формирањето војска на Косово е спротивно на уставот и на резолуцијата од ОН

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека формирањето војска на Косово претставува кршење на резолуцијата 1244 на Советот на безбедност на Обединетите нации и на косовскиот устав, како и дека околу тоа очекува поддршка и помош од ЕУ, САД, Русија и од „сите други“. На прес-конференција на бизнис-форумот во Копаоник, Вучиќ рече дека вчера телефонски разговарал со претседателот на...

Офицерите и подофицерите на АРМ со нови униформи

Со церемонија во Домот на АРМ во Скопје, денеска Министерството за одбрана ги промовираше новите службени униформи за офицерите и за подофицерите на АРМ, кои од денеска ќе бидат во употреба. Униформите ги претстави министерот за одбрана, Зоран Јолевски, кој посочи дека службените униформи се македонски производ – производството на ткаенината и шиењето е извршено во Македонија. Набавката е реализирана...

Нова средба од редовните консултации на Македонија со НАТО

Нова средба од редовните билатерални консултации помеѓу Република Македонија и НАТО се одржува од претпладнево во Клубот на пратениците во Скопје. На консултациите, како што соопшти Министерството за одбрана, ќе се разговара за напредокот на одбранбените подготовки на Македонија за интеграција во Алијансата.

Криминалците вежбаат стрелање во касарните на војската, тврди српскиот воен синдикат

Воениот синдикат на Србија поднесе кривични пријави против двајца високи офицери на српската војска, поради тоа што, како што тврдат, на луѓето од подземјето им овозможиле да стрелаат во една од воените касарни, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Претседателот на тој синдикат, Новица Антиќ, денеска изјавил дека еден член на владата го користел истиот стрелачки погон. Антиќ денеска за телевизијата „Н1“...

Турските власти издадоа налог за апсење на 243 припадници на војската

Турското обвинителство издало налог за апсење на 243 припадници на војската во 54 провинции во земјата, јавуваат турските медиуми. Налозите се издадени во рамки на истрагата за неуспешниот воен удар извршен минатата година во јули. Осомничените наводно ја користеле апликацијата „бајлок“ за праќање пораки на паметни телефони. Турската влада тврди дека апликацијата ја користела мрежата на имамот Фетулах Ѓулен, кого Анкара...

Николиќ: Испраќањето војска на Косово е заклучок на Советот за национална безбедност

Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, ги отфрли обвинувањата дека „ѕвечка со оружје“ и додаде дека неговата изјава за испраќање војска на Косово е заклучок на Советот за национална безбедност. - Ние не ѕвечкаме со оружје туку на тоа предупредивме доколку биде загрозен српскиот народ на Косово и Метохија. Србија ќе ги одбрани Србите. И тука постои согласност помеѓу владата и...

Американски воени сили пристигнуваат во Полска

Американски тенкови и оклопни возила со повеќе од 3.000 војници утринава почнаа да се пристигнуваат во Полска. Тие претставуваат дел одговорот на американскиот претседател во заминување, Барак Обама, на загриженоста на НАТО-сојузниците поради Русија. Ова е најголеми американско воено ангажирање во Европа во последните неколку децении. Повеќе од 80 тенкови и стотина окопни возила пристигнаа во Германија и сега се преместуваат кон...

Сириската војска ја презеде контролата врз Алепо

Сириската војска денеска соопшти дека ја презела целосната контрола над градот Алепо, по евакуацијата и на последната група цивили и бунтовници од градот, јавува „Би-би-си“. Претставник на Обединетите нации (ОН) претходно соопштил дека за една недела, односно од минатиот четврток до денеска повеќе од 34.000 лица биле евакуирани од градот. Евакуираните цивили и припадници на бунтовничките сили се однесени на територија...

Полицискиот и воениот синдикат повторно протестираа во Белград

Полицискиот и воениот синдикат денеска повторно организираа протест во центарот на Белград во обид да го свртат вниманието на тешката социјална положба на вработените во полицијата и во војската и, како што велат од синдикатите, колапсот на системот за безбедност. Протестот симболично беше организиран во една минута до 12 часот, пред зградата на владата на Србија, а помина без инциденти...

Сириската војска ги суспендира операциите во источен Алепо

Сириските безбедносни сили привремено ги суспендираа своите операции во источен Алепо за да се обезбеди евакуација на цивили кои се „заробени“ во борбената зона, соопшти рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. За време на прекинот на огнот, како што рече Лавров, би требало да се извлечат околу 8.000 луѓе. САД го поздравија ваквото решение, но сепак се резервирани во поглед на тоа...

По четири дена измачување, се ослободуваат две од трите блокирани крстосници во Скопје

Приватните превозници утрово почнаа да ги отстрануваат автобусите кои во понеделникот, на 05 декември, ги паркираа на три крстосници во главниот град. Со тоа сообраќајот во главниот град повторно...