fbpx
Таг: конфликт

таг: конфликт

Борбите во Судан продолжуваат, бројот на жртви се искачи на 100

Жителите на суданската престолнина Картум, ги разбудија звуците на артилерија и бомбардирање од воени авиони. Интензивните борби продолжуваат веќе трет ден, бројот на загинати се искачи на околу 100, а стотици други се повредени, пренесе Си-Ен-Ен. Судирите најпрво избиле во саботата меѓу војската и паравоената група Сили за брза поддршка (РСФ), предводени од Мохамед Хамдан Дагало, познат и како Хемедти,...

Русија не е во војна со НАТО

Русија не е во војна со НАТО, во војната во Украина нема војници од земјите-членки на НАТО. Она што НАТО го прави е испраќање воена помош на Украина со цел таа да се заштити од експанзионистичката политика на Русија. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг тоа досега многупати го нагласил. Алијансата не е терористичка организација, туку е одбранбена алијанса...

Руската амбасада реагира на Османи, немало докази оти сакале конфликт меѓу Македонија и Бугарија

Амбасадата на Руската Федерација во земјава денеска реагираше на изјавата на министерот за надворешни работи, Бујар Османи што ја даде во неделното интервју за Радио Слободна Европа. Османи изјави дека Руската Федерација е еден од факторите на кои од интерес им е да се одржат живи конфликтите во регионот на Балканот, со цел полесно да може да се манифестира влијание. „Јас...

Вучиќ: Нема евроинтеграции и инвестиции ако не го прифатиме француско-германскиот план за Косово

Ми соопштија дека мораме да го прифатиме овој план, француско-германскиот, за нормализација на односите со Косово, а ако не го профатиме, ќе се соочиме со последици, изјави вчера претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во своето обраќање на прес-конференција. Како што пренесе телевизијата „Н1“, тој навел дека му било соопштено оти земјата ќе се соочи со прекин на процесот за...

Северна Македонија ќе донира оружје и воена опрема на Украина

Владата соопшти дека е донесена одлука за донација на воени средства и опрема за официјалните вооружени сили на Украина. Со тоа, како што вели, Владата се придружува на сеопфатната поддршка на сојузниците во НАТО и партнерите во ЕУ. Видот на средства кои се донираат се согласно барањата на Украина. Слични мерки преземаат и земјите во ЕУ, но и во окружувањето.

Вистиномер: Протест што оправдува агресија врз суверена земја

Мала група граѓани минатата недела протестираше пред амбасадата на Украина со класична замена на тези  – жртвата на агресијата од страна на „поголемиот брат“ да се прогласи за оправдана цел и сето тоа да биде завиено во некаква измислена идеолошка обланда, пишува „Вистиномер“ во својата нова анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Има ли оправдување за анексијата на дел од...

Бошњаковски: Не постојат конфликти во Владата како што пишуваат медиумите

Не постојат конфликти или судири во Владата како што пишуваат медиумите, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, одговарајќи на новинарско прашање како функционира владината коалиција по различните изјави на премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи во однос на Законот за јазиците. – Во основа не постојат некои конфликти или судири како што пишуваат медиумите. Вчера имавме...

Путин, Порошенко, Макрон и Меркел телефонски разговарале за Украина

Лидерите на Русија, Украина, Франција и на Германија разговарале телефонски околу решение за конфликтот на истокот на Украина. Владимир Путин, Петро Порошенко, Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел прво го слушнале извештајот на претставникот на набљудувачката мисија на Организацијата за европска безбедност и соработка во Украина за почитување на прекинот на оган. „Лидерите потоа разменија идеи околу ситуацијата на југоистокот...

Папата повика на дијалог поради насилство во Ерусалим

Папата Франциск изјави дека е вознемирен поради неодамнешните насилства во Ерусалим и повика на дијалог и на умереност за да се воспостави мир. - Вознемирен ги следам тешките тензии и насилството во последните денови во Ерусалим. Чувствувам потреба да изразам повик на умереност и на дијалог – изјави папата, обраќајќи им се на верниците собрани на плоштадот Свети Петар. Тој повика на...

Утре состанок на Советот за безбедност на ОН поради конфликтот во Ерусалим

Советот за безбедност на Обединетите нации ќе се состане в понеделник за да разговара за порастот на насилството помеѓу Израелците и Пакистанците. Шведска, Франција и Египет побараа итен состанок на Советот за безбедност на ОН по конфликтот помеѓу Израелците и Палестинците во Ерусалим. Заменик-амбасадорот на Шведска во ОН, Карл Скау, на „Твитер“ наведе дека целта на состанокот е „итен разговор за...

ОН повикуваат на почитување на примирјето на истокот на Украина

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска ги повика украинските власти и проруските бунтовници строго да го почитуваат новиот прекин на огнот на истокот на Украина. - Знаеме дека конфронтациите продолжуваат. Повикуваме на целосен прекин на огнот – изјави Гутереш во Киев, пред состанокот со украинскиот премиер Володимир Гројсман. Новиот прекин на огнот на истокот на Украина стапи на сила...

Тилерсон ја потврди американската поддршка за Украина

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон ќе престојува во Украина за да ја потврди поддршката на САД кон таа земја, која се бори против проруските активисти на истокот на земјата. Тилерсон ќе се сретне со украинскиот претседател Петро Порошенко, само 48 часа откако присуствуваше на првата средба помеѓу американскиот и рускиот претседател на самитот на Г20 во Хамбург. Неговата еднодневна посета на Киев...

Могерини и Лавров не ги надминаа разликите

Шефовите на дипломатиите на ЕУ и на Русија, Федерика Могернини и Сергеј Лавров, не успеаја во Москва да ги надминат несогласувањата, но се обврзаа на поблиска соработка. Ова за Могерини беше прва официјална посета на Русија откако стапи на функцијата шефица за надворешна политика во 2014 година. Таа наведе дека соработката помеѓу Брисел и Москва „не е замрзната“, туку закочена...

Манчевски: Ниту еден живот, ниту една гребнатинка не е вредна за Никола Груевски

Времето и моментот од стратегијата за деблокирање на Собранието и за избор на спикер, ќе го зачуваме за себе за да избегнеме каква било шанса за каков било конфликт помеѓу граѓаните, изјави денеска пратеникот на СДСМ, Дамјан Манчевски, одговарајќи на новинарски прашања. - Ниту еден живот, ниту една гребнатинка не е вредна за Никола Груевски - рече Манчевски. Прашан за коментар на...

Лавров: Не смее да се дозволи вооружен конфликт на Балканот

Шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, рече дека војна на Балканот не смее да има, како и дека на албанските сили не им е местото на северот на Косово и Метохија. Тој го истакна ова на годишната конференција на руското министерство за надворешни работи, на кој една од темите беа и неодамнешните „искри“ помеѓу Белград и Приштина. - Силите на косовските...

Сирија: Бунтовниците го замрзнаа учеството во разговорите за решавање на конфликтот

Сириските бунтовнички групи соопштија дека одлучиле да ги замрзнат разговорите за нивно учество во мировните преговори за Сирија, кои треба да се одржат во Казахстан, сè додека сириските сили и нивните советници не престанат да го кршат примирјето. Бунтовничките групи, како што јавуваат светските агенции, во соопштението наведуваат дека територијалното напредување на војската и на милицијата, кои имаат поддршка од...

Абас: Подготвен сум да соработувам со Трамп

Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека е подготвен да соработува со новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, за решението на „две држави“ во конфликтот со Израел. - Сакам да ја нагласам нашата волја да соработуваме со новоизбраната американска администрација. Да постигнеме мир, заснован на решението на две држави, како и на арапската мировната иницијатива и на меѓународните резолуции – рече...

Израел веќе нема да ги враќа телата на убиените Палестинци

Израел најави дека веќе нема да ги враќа посмртните останки на палестинските екстремисти, туку дека ќе ги погребува. Одлуката е донесена како настојување на Израел да изврши притисок на Хамас да ги врати двајцата Израелци кои, како што се верува, се држат како заложници. - Политичко-безбедносниот кабиент расправаше за политиката на третман на телата на терористите од Хамас убиени за време...

Украинските сили и бунтовниците го кршат примирјето

Украинската влада и проруските бунтовници на истокот на земјата соопштија дека се крши новото примирје. Украинската артилерија од петокот на полноќ, кога беше воспоставено за примирјето, ги гаѓаше положбите на бунтовниците најмалку 140 пати, јавува агенцијата „Доњецк“. Владата во Киев првично не пријавуваше дека има кршење на примирјето, но подоцна соопшти дека бунтовниците отвориле оган четирипати на три локации. Најмалку осум украински војници...

Русија по преговорите во Лозана порача дека Сирија мора да остане цела и секуларна

Сиријците сами треба да одлучат за иднината низ инклузивен дијалог, а земјата треба да остане цела и секуларна, соопшти руското министерство за надворешни работи. Оттаму соопштија дека за успех на руско-американскиот договор за примирјето, неопходно е да се одвои сириската умерена опозиција од Ал нусра фронтот и терористичките групи кои се поврзани со неа. „Истовремено треба да се разбере дека воените...

Пост на Фејсбук манипулира дека со дрон намерно се палеле шуми

Станува збор за хеликоптери кои се користат за да се стопира понатамошното ширење на шумски пожар, односно за контролирано палење, при што се прави обрач околу огнот за да...