fbpx
Таг: примирје

таг: примирје

Нетанјаху ги одби условите за примирје на Хамас

Премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху ги одби условите за примирје поставени од Хамас, нарекувајќи ги нивните барања „бизарни“, известува Би-би-си. Според него, може да се очекува победа за Израел во текот на следните месеци. „Ако Хамас преживее во Газа, ќе биде прашање на време кога ќе се случи следниот масакр. Не постои друго решение освен целосна и конечна победа“, изјавил...

Хамас одговори на договорот за примирје од Израел

Хамас одговори на договорот за примирје, кој беше подготвен по преговори меѓу Израел, САД, Египет и Катар. Премиерот на Катар изјавил оти одговорот на Хамас генерално бил „позитивен“, известува Би-би-си. Деталите на договорот сè уште не се јавни, но претходно медиумите добија информации дека станува збор за шестнеделно примирје, кое би вклучувало размена на палестински затвореници во Израел и заложници...

Израел ја проширува офанзивата во Рафах, дом на преку милион раселени Палестинци

Министерот за одбрана на Израел Јоав Галант соопшти на Х (поранешно Твитер) дека офанзивата на Израел ќе продолжи во градот Рафах, кој се наоѓа на границата со Египет, пренесува Гардијан. Изминатите недели најголемите борби беа во градот Хан Јунис. Според Галант, главните структури на Хамас во Хан Јунис се погубени. Галант најави дека откако целосно ќе се заврши операцијата во...

Израел и Хамас договораат примирје

Израел и Хамас наводно преговараат околу 30-дневно примирје, кое би вклучувало размена на затвореници, велат извори за Ројтерс. Ова би било второто примирје од почетокот на војната во Газа. Првото примирје меѓу Изарел и Хамас се случи претходната година и траеше од 23 до 30 ноември. Тогаш Израел ослободи 150 палестински затвореници, а Хамас ослободи 50 од заложниците кои ги...

Започна четиридневното привремено примирје меѓу Израел и Хамас

По неколку недели изјави околу потенцијално примирје од високи функционери од Израел, Хамас и САД, а и по неколку одложувања, денеска во 7 часот наутро конечно започна привременото четиридневно примирје меѓу Израел и Хамас, известува Би-би-си. Договорот за примирјето вклучува и размена на палестински затвореници во Израел за дел од израелските заложници заробени од Хамас за време на нивниот...

Русија ќе го понуди корејското сценарио за решавање на војната во Украина, тврдат украинските власти

Русија може да ѝ го понуди на Украина корејското сценарио за постигнување примирје, што би значело поделба на земјава, изјави секретарот на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Олексиј Данилов. Тој тврди дека Русите ќе измислат што било, вклучувајќи ја и опцијата за т.н. „38 паралела“, која всушност беше првичната граница на поделба на Северна и Јужна...

Русија трупа нови воени сили во Белорусија и не дозволува мир за божиќните празници

Русија доведува дополнителни мобилизирани резервисти во Белорусија, додека белоруската армија врши проверка на борбената готовност на својата армија со одржување на воени вежби во северозападниот дел од земјата. Русија воената агресија врз главниот град на Украина, Кијив, во февруари годинава ја изврши преку навлегување од Белорусија, при што повторно се појавуваат стравувања дека руското раководство би можело да ја...

Во Украина не е постигнат мир, руската агресија продолжува и по 4 месеци

Не е точно дека Зеленски и Путин се договориле да се повлечат и дека е постигнат мир во Украина. Потребата за сензационализам во онлајн медиумите ги дезинформира читателите како руските војници да се повлекле од Украина и како војната да е завршена, пишува Порталб.мк. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   „Добри вести за целиот свет, доаѓа мир – Зеленски и Путин...

Вистиномер: Невистинито е тврдењето дека Русија и Украина постигнале мировен договор и дека војната престанува

Иако од насловот од текстот што го рецензираме се подразбира како војната да прекинува и мировниот договор да е завршена работа, понатаму тоа се демантира, велеќи дека всушност станува збор за нацрт план „кој би требало да доведе до крај на војната”. Текстот инаку би требало да биде превод, односно пренесување на објавен текст во Фајненшл Тајмс, меѓутоа фактите...

Продолжува гранатирањето на Мариупол, се одложува примирјето за евакуација

Примирјето што утринава го постигнаа Русија и Украина во договор од пет часовен прекин на воените дејствија во градовите Мариупол и Волновакха поради евакуација на цивилното население беше прекинато откако украинските власти ги обвинија руските трупи за искористување на состојбата во своја предност и промена на своите позиции. Градскиот совет на Мариупол објави дека евакуирањето се одложува поради нарушената безбедност...

Ерменија и Азербејџан постигнаа договор за прекин на огнот во Нагорно-Карабах по преговорите во Москва

По десетчасовните преговори во Москва помеѓу министрите за надворешни работи на Русија, Ерменија и Азарбејџајн постигнат е договор за прекин на огнот во Нагорно-Карабах. Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров истакна дека во документот кој бил потпишан, Ерменија и Азербејџан биле согласни за хуманитарен прекин на огнот уште денеска. Овој договор подразбира размена на воени заробеници, повредени и тела на загинатите,...

Лидерите на ЕУ го поддржаа новото примирје во Украина, соопшти Кремљ

Лидерите на Русија, Украина, Германија и Франција го поддржаа новото примирје на истокот на Украина, кое би требало да стапи на сила на 1 септември, соопшти Кремљ. „Лидерите ја поддржаа одлуката на Контакт групата за воведување ново примирје од 1 септември, кога почнува школската година“, стои во соопштението на Кремљ издадено по телефонскиот разговор на германската канцеларка, Ангела Меркел и...

ОН сметаат дека договорот за примирје во Сирија ќе помогне за мировните преговори

Обединетите нации го поздравија договорот што САД и Русија го постигнаа за примирје на југозападот на Сирија, наведувајќи дека тоа ќе помогне за мировните преговори. Заменикот на специјалниот известувач на ОН за Сирија, Рамзи Рамзи, изјави дека договорот за примирјето кој е постигнат вчера во Хамбург на самитот на Г20, претставува чекор напред во правилна насока. Рамзи изрази надеж дека и...

Судири меѓу бунтовниците и владините сили на кратко го прекинаа примирјето во Сирија

Само два часа по стапувањето на сила на примирјето во Сирија, договорено со посредство на Русија и на Турција, избувнале судири меѓу бунтовниците и владините сили, тврди сириската Опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон, јавуваат светските агенции. Опсерваторијата наведува дека бунтовниците го прекршиле примирјето, заземајќи позиции во провинцијата Хама, но додава дека судирите набргу прекинале и дека во...

Украинските сили и бунтовниците го кршат примирјето

Украинската влада и проруските бунтовници на истокот на земјата соопштија дека се крши новото примирје. Украинската артилерија од петокот на полноќ, кога беше воспоставено за примирјето, ги гаѓаше положбите на бунтовниците најмалку 140 пати, јавува агенцијата „Доњецк“. Владата во Киев првично не пријавуваше дека има кршење на примирјето, но подоцна соопшти дека бунтовниците отвориле оган четирипати на три локации. Најмалку осум украински војници...

Русија и Кина ставија вето на резолуцијата на ОН за Алепо

Русија и Кина синоќа ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на Обединетите нации за седумдневен прекин на огнот во сирискиот град Алепо. Русија во образложението за ветото рече дека прекинот на огнот ќе им овозможи на бунтовниците да се прегрупираат и оти на Вашингтон и на Москва им е потребно време за да разговораат за идните чекори во...

Прекршено примирјето во Колумбија, убиени двајца бунтовници

Двајца бунтовници од Револуционерните вооружени сили на Колумбија (ФАРК) се убиени, а еден им се предал на колумбиските владини сили во северната колумбиска покраина Боливар, откако вооружени излегле од зоната што им е одредена со примирјето. Колумбиската војска го потврди инцидентот, кој претставува прво кршење на билатералното примирје што владата во Богота и ФАРК го потпишаа во септември, а кој минатиот...

Бунтовници го одбија предлогот на Русија за продолжување на примирјето во Алепо

Сириската бунтовничка група Нур ел дин ел зинки го отфрли рускиот предлог за хуманитарна пауза во Алепо, нарекувајќи го „медиумска сензација за јавна употреба“. Портпаролот на бунтовниците, Јасер ал Јусеф, рече дека Русија „не е сериозна“, додавајќи дека не се заинтересирани за последната иницијатива од Москва. Јусеф оцени дека предлогот на рускиот претседател Владимир Путин не ја отсликува реалноста на терен и...

Судири и пукање кај хуманитарниот коридор во Алепо

Во областа предвидена за хуманитарен коридор во сирискиот град Алепо, избија судири во кои се слушаат пукотници. Сириската државна новинска агенција САНА, за нападот ги обвини „терористичките групи“. Русија претходно објави привремен прекин на воздушните напади за да се овозможи цивилите и борците да го напуштат градот. Москва соопшти дека прекинот ќе трае најмалку до 16 часот, со можност да биде продолжен. Сириската...

Неуспешен состанок за примирјето во Сирија

Меѓународниот состанок на високо ниво за кризата во Сирија во Њујорк заврши без договор за тоа како да се заживее пропаднатото примирје што претходно го договорија Русија и САД. Американскиот државен секретар, Џон Кери, рече дека неговиот руски колега, Сергеј Лавров, не бил во можност да вети приземјување на сириските бомбардери и да го запре бомбардирањето на сириските градови. Кери, Лавров и...

Камала Харис апелира за итно примирје во Газа, го критикува Израел за негување „хуманитарна катастрофа“

Потпретседателка на САД Камала Харис апелираше за итно примирје во Газа и притоа излезе со една од најострите критики за Израел досега изјавена од политички лидер во САД, пренесува...