fbpx

Европската комисија сака да ја повлече од оптек банкнотата од 500 евра

-

Европската комисија работи на тоа од употреба да се исфрли банкнотата од 500 евра, а со тоа би можела да се согласи и Европската централна банка (ЕЦБ), пишува „Фајненшал тајмс“.

Станува збор за банкнота за која многу од жителите на еврозната велат дека не постои затоа што никогаш не ја виделе.

Таа се појави по примерот на банкнота со слична вредност која постоеше пред воведувањето на еврото, односно 1.000 германски марки.

Европската комисија би ја тргнала оваа банкнота бидејќи полициските истраги во повеќе земја покажуваат дека нејзе најмногу ја користат криминалците, а неодамнешните истраги по нападите во Париз потврдиле дека е омилена меѓу терористите.

Поради ова во европската полиција Европол веруваат дека отстранувањето на таа банкнота е прв чекор во борбата против криминалот, особено тероризмот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...