fbpx

Кампот пред Собранието останува, се чека одлука на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

-

„Чуварите на демократијата“ од кампот во паркот Жена-борец спроти Собранието сè уште ја чекаат одлуката на партиските тела на ВМРО-ДПМНЕ, по што ќе знаат дали ќе се повлечат како активистите од спротивниот табор, кои денеска ги кренаа шаторите од „Кампот на слободата“ пред Владата.

Во кампот спроти Собранието денеска владееше вообичаена атмосфера, како и во изминатите денови.

Иако од кампот вчера за „Мета“ рекоа дека на состанок закажан за вечерта истиот ден, ќе се одлучува за кампот, сепак, како што велат денеска, тоа не се случило.

Тие велат дека на состанокот синоќа се расправало за други прашања, а за кампот дополнително ќе се решава.

– Сè уште нема одлука и кампот останува. На синоќешниот состанок се разговарало за други прашања. За кампот координирано ќе одлучуваат Централниот комитет и општинските комитети, а дотогаш ние остануваме. Ако речат да се повлечеме, ќе го сториме тоа, ако има одлука да останеме, ќе останеме – велат од кампот на „Чуварите на демократијата“.

Засега не се знае дали, доколку биде одлучено кампот да се растури, претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Никола Груевски, и партиското раководство ќе се обратат на активистите во кампот, како што тоа синоќа го направи лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Кампот спроти Собранието беше поставен по митингот на ВМРО-ДПМНЕ на 18 мај, на булеварот пред законодавниот дом, како контраодговор на митингот и на кампот на опозицијата пред Владата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Малолетници во притвор за планирање терористички напад во Германија

Четворица малолетници на возраст од 15 и 16 години завршија во истражен затвор поради сомнение дека планирале терористички напад. Тие, наводно, го подготвиле нападот „во согласност со целите и...