fbpx
Таг: КампНаСлободата

таг: КампНаСлободата

Кампот пред Собранието останува, се чека одлука на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

„Чуварите на демократијата“ од кампот во паркот Жена-борец спроти Собранието сè уште ја чекаат одлуката на партиските тела на ВМРО-ДПМНЕ, по што ќе знаат дали ќе се повлечат како активистите од спротивниот табор, кои денеска ги кренаа шаторите од „Кампот на слободата“ пред Владата. Во кампот спроти Собранието денеска владееше вообичаена атмосфера, како и во изминатите денови. Иако од кампот вчера за...

Камповите чекаат сигнал од партиите дали и кога да се растурат

Од „Кампот на слободата“ пред Владата и од „Чуварите на демократијата“ пред Собранието, по постигувањето на договорот меѓу политичките лидери за решавањето на кризата, со позитивна оцена за договореното и со подршка за лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, но со тврдо спротивставени ставови за она што допрва престои, изборите во април догодина. - Синоќа падна диктурата и режимот во...

Пред Влада ќе се отвори пункт за донации за азилантите

Од денеска до недела, во „Кампот на слободата“ ќе има отворен пункт за собирање донации за помош на азилантите што транзитираат низ Македонија. Пунктот ќе биде поставен кај централната бина, пред Влада. Секој што сака, може да помогне со донирање пилешки паштети, кроасани, енергетски штангли, урми, вода, затворени обувки за пешачење, чорапи, фластери, кенгури за бебиња и пелени. На тема „Да им помогнеме на...

Професионални спортисти од девет земји гости на спортските игри во Велес

Од 4 до 8 јуни, Велес ќе биде домаќин на третиот по ред спортски настан „Спортски игри Велес“, кој ќе се одржи во Градскиот парк. Покрај спортисти од Македонија,...