fbpx
Таг: камп

таг: камп

Правење на музика со луѓе што не ги познаваш – во тек е музички камп во Битола

Младинскиот културен центар – Битола (МКЦ Битола) информираше дека е домаќин на музички камп на кој учествуваат 25 млади луѓе од Северна Македонија, Белгија, Шпанија, Германија и Холандија. Кампот започна на 1 јули, а ќе заврши во понеделник, на 10 јули. Ова е прва едукативна активност во рамките на проектот „Европска караван мрежа“ кој е финансиран од програмата Еразмус+ од...

Прв скопски извиднички одред: Сведочењата за „Есенски бакнежи, прегратки“ се извадени од контекст

Организаторот на настанот „Секс, извидници и рокенрол“, Прв скопски извиднички одред (ПСИО) се огласи со соопштение по наводите во јавноста дека на овој настан имало недолично однесување. Според соопштението на извидниците, официјалното име на настанот било „Есенски бакнежи, прегратки 2021“ и тој се одржувал веќе 12 години, а имал за цел да ги спои основите на рок музиката, извидничките...

Демант на Фондацијата Отворено општество – Македонија: Не го финансиравме кампот „Секс извидници и рокенрол“

Фондацијата Отворено општество – Македонија ги демантира написите кои се појавија во Курир, Република, Нетпрес, Лидер и Плус Инфо, а кои имплицираат дека ФООМ го финансирал извидничкиот настан Sex Scouts and Rock n Roll. Изнесените информации се комплетна невистина и претставуваат дезинформирање на јавноста, велат од ФООМ. „Би сакале да ја информираме јавноста дека Управниот одбор на Фондацијата Отворено општество-...

Петиција во Словачка против тенковите на моторџиите „Ноќни волци“

Повеќе од 200 истакнати имиња од Словачка ја потпишале досега петицијата со која се бара од премиерот Петер Пелегрини да преземе мерки за растурање на кампот на моторџиската група „Ноќни волци“, која има свои ограноци во многу земји, а е основана во Русија и ужива сесрдна поддршка од рускиот претседател Владимир Путин. Петицијата беше покрената откако преку снимки се дозна...

Лицата со попреченост четврти пат ќе кампуваат пред Собрание

Лицата со посебни потреби и нивните семејства од денеска во 22 јули четврти пат ќе ги постават своите шатори во паркот Жена -  борец, спроти Собранието. Граѓанската иницијатива „Пет до дванаесет“ ги повикува сите лица со попреченост, хендикеп или посебни потреби, заедно со нивните родители и семејства, да ја поддржат иницијативата и да учествуваат во процесот за изедначување на нивните...

Деца со посебни потреби и нивните родители ќе кампуваат и ќе протестираат пред Собранието

Додека пратениците „бистрат“ политика во Собранието на Република Македонија, надвор, во паркот Жена - борец, деца со посебни потреби и нивните родители в четврток ќе распнат шатори. Планираат да кампуваат три дена, за на политичарите да им покажат што сè им стои за решавање. Родителите од здружението „Сплотени срца“ на денешната прес-конференција во Штип рекоа дека сакаат да бидат видливи...

Во Прешево бегалците добиваат само чај и супа, нема повеќе храна

Во Прифатниот центар за мигранти и бегалци во Прешево, каде во последниот месец престојуваат помеѓу 700 и 1.000 лица, од крајот на ноември поради недостиг од продукти, не се дели храна туку само топли чаеви и супа. Секретарот на Црвен крст во Прешево, Ахмети Халими рече денеска дека мигрантите во тој прифатен центар пред дваесетина дена добивале по еден пакет...

Протести во бегалскиот камп на Хиос

Бегалците и мигрантите во кампот Суда на островот Хиос денеска повторно протестираат, вознемирени од информацијата за нивно масовно депортирање во Турција. Како што јавуваат локалните медиуми, низ кампот се појавила информација дека за две недели грчките власти ќе почнат да ги враќаат во Турција луѓето кои се сместени во Суда, а чии барања за азил се одбиени. Во кампот од...

Во Париз се евакуираат 3.000 мигранти од предградие

Париските власти денеска почнаа евакуација на околу 3.000 мигранти од шаторскиот камп под железничкиот мост на северозападот на француската престолнина, каде се населија голем број луѓе откако минатата недела беше затворен кампот во крајбрежниот град Кале. Полицијата ја почнала евакуацијата утринава во пет часот, а светските медиуми јавуваат дека мирно се одвива дислоцирањето на мигрантите кои се наоѓаат во близина...

Оланд најави дислокација на дивиот бегалски камп во Париз

Францускиот претседател Франсоа Оланд најави дека ќе го дислоцира дивиот бегалски камп, што го поставија илегални мигранти во северозападниот дел на Париз. – Го отстранивме илегалниот бегалски камп во Кале и планираме да спроведеме слична операција и да го дислоцираме и кампот во Париз. Нема да дозволам илегални кампови во Франција - истакна Оланд при посетата на центарот за прием...

Бројот на мигранти во Париз е драстично зголемен поради затворањето на Џунгла

Бројот на мигранти кои спијат на улиците на Париз е зголемен за една третина откако е отстранет мигрантскиот камп Џунгла во пристанишниот град Кале. На булеварите и во каналите во североисточниот дел на Париз поставени се неколку стотини шатори во кои спијат мигрантите. https://twitter.com/Telegraph/status/792025454563778560 Заменичката на градоначалникот на Париз, Коломб Бросел, изјавила дека присуството на мигранти на улиците на претстолнината не е...

Евроамбасадорот Жбогар ги посети бегалците во кампот кај Гевгелија

Амбасадорот на Европска Унија во Македонија, Самуел Жбогар денеска ги посети бегалците кои се сместени во транзитниот центар „Винојуг“ кај Гевгелија. Тој изрази задоволство што ЕУ соработува со владата, институциите и со Општина Гевгелија за справување со мигрантската криза. „Како што веќе ви е познато, пред два дена претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер рече дека во следните 12 месеци Европската комисија ќе...

Германска помош за обезбедување на бугарската граница од напливот на мигранти

Бугарија чека помош од Германија за да се справи со илегалните мигранти. Во план е да се изградат кампови во близина на пограничните реони, а се очекува осум џипови да пристигнат од Германија. Ова го изјави бугарската министерка за внатрешни работи, Румјана Бачварова, по нејзината посета на јужната граница, каде што е поставена ограда. Новите машини за изградба на камповите...

Бегалка од Сирија почина во бегалски камп кај Солун

Млада бегалка од Сирија почина во бегалскиот камп Софтекс во Солун. 29-годишната девојка, според информациите во Грција, имала епилепсија и починала од ненадеен епилептичен напад вчера вечерта. Во моментот кога го имала нападот, во кампот немало доктор да ѝ помогне. Бегалците повикале и брза помош, која пристигнала на местото со еден час задоцнување. Кога пристигнале медицинските лица, девојката веќе била...

Грчките власти продолжуваат со акцијата за релокација на бегалците од Евзони и од Идомени

Продолжува акцијата на грчките власти за релокација на бегалците што се наоѓаат во импровизирани кампови покрај македонско-грчката граница. Откако вчера беше испразнет кампот и беа релоцирани 1.158 бегалци од бензинската станица кај Поликастро, грчката полиција денеска планира да ги релоцира бегалците кои се на бензинската станица непосредно пред граничниот премин Евзони, во насоката кон Македонија, и на паркиралштето пред хотелот „Хара“...

Заврши акцијата за релоцирање на бегалците од Поликастро

Заврши полициската акција за релокација на бегалците од имровизираниот камп на бензинската станица на автопатот кај Поликастро. Со 31 автобус, денеска во новиот бегалски центар Василика во Солун беа пренесни 1.158 бегалци од Ирак и од Сирија, кои со месеци се наоѓаа на бензинската кај Поликастро. Акцијата заврши мирно и без инциденти. Грчките власти утре продолжуваат со вториот дел од интервенцијата...

Грција ги преместува бегалците од бензинските пумпи околу Идомени, затворен автопатот кај Поликастро

Грчката полиција од утрово почна со празнење на импровизираниот бегалски центар на бензинската станица кај Поликастро. Под надзор на околу 300 полицајци, грчките власти планираат денеска од цела Северна Грција да релоцираат во бегалските центри во Солун 1.828 бегалци, кои со месеци живеат на бензинската пумпа кај Поликастро. Поради акцијата, затворен е делот од автопатот од и кон Солун, а...

Бегалците до темел го запалиле кампот во Дизелдорф

Бегалскиот камп во Дизелдорф изгорел до темел, а како што пренесуваат германските медиуми, тоа го направиле бегалците кои биле незадоволни затоа што не биле разбудени за време на рамазанскиот појадок. Кампот, кој бил дом за 280 бегалци, исчезнал во пожарот, а медицинските служби морале да пружат помош на група од 25 лица кои имале симптоми на труење со јаглерод моноксид. Пожарот...

Бегалци се степаа во мигрантскиот центар Морија на Лезбос

Десетици повредени, голема материјална штета и вознемиреност е исходот од синоќешните насилни судири во мигрантскиот центар Морија на островот Лезбос. Доцна вечерта во кампот избија насилни инциденти меѓу групи бегалци од Авганистан и од Пакистан, кои есклираа со масовен пожар, при што е уништен дел од центарот. Тројца од повредените се пренесени во болница, а полицијата го евакуираше местото за да...

Бегалците од Идомени се преселија на автопатот околу Евзони

Бегалците од кампот на македонско-грчката граница кои одбија да заминат во организираните бегалски центри најдоа засолниште на празните простори околу автопатот кон Солун. Илјадници луѓе сега со своите шатори се сместени на просторот на напуштени бензински пумпи околу Идомени, пред граничниот премин Евзони, во две напуштени згради на еден хотел и стара царинска зграда, како и на паркингот на хотелот...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...