fbpx
Tag: камп

tag: камп

Besimi: Për emigrantët duhet të koordinohemi me vendet e rajonit dhe BE-në

Lidhur me emigrantët, Maqedonia duhet të ketë koordinim të fuqishëm me vendet e rajonit, vendet e rutës ballkanike dhe BE, për zbatim të suksesshëm të vendimeve të BE-së dhe ajo që pritet të miratohet në Samitin e Brukselit. Këtë sote deklaroi zv- kryeministri për çështje evropiane, Fatmir Besimi gjatë vizitës së kampit të emigrantëve "Vinojug" në Gjevgjeli. Sipas tij, procesi me...

Te themelit i kryqit në Butel është qetë, hiqen tendat

Sot në lagjen Butel të Shkupit, në vendin ku ditë me radhë kamp bënin qytetarë që dolën kundër vendosjes së kryqit të gjatë 55 metra, është qetë dhe pamje e zakonshme për një pasditë. Ka vetëm lëvizje të madhe të makinave të cilët shkojnë në varrezat e Butelit për shkak të festës fetare. Në fakt, kjo ishte edhe arsyeja e krerëve...

Muzikë, flamuj, çaj dhe parulla në “kamp” te themeli i kryqit në Butel

Me muzikë shqipe, afër zjarrit rreth pesëdhjetë të rinj shqiptarë vazhdojnë protestën në vendin ku më herët u vendos gur- themeli i kryqit në Butel. Palmat e djegura dhe themelet e prishura të kryqit dëshmojnë për incidentet e mbrëmshme. Në vendin e ngjarjes edhe më tej vazhdojnë të qëndrojnë kampet ku janë vendosur dy tenda të vogla dhe një tendë më...

Refugjatët protestojnë qetë në hekurudhën në Idomeni

Refugjatët përsëri kanë bllokuar hekurudhën në zonën neutrale në kalimin Idomeni. Për momentin zhvillohet protestë e re, në shenjë revolti që ata me ditë të tëra qëndrojnë të ngujuar, të ballafaquar me gardh hekuri, kufij të mbyllur dhe të pasigurt nëse do të lëshohen në Maqedoni. Në kampin në Idomeni, kushtet janë mizore, pakësohen rezervat e ushqimit dhe ilaçeve. Vlerësimet...

Greqia ka frikë se Maqedonia krejtësisht do ta mbyll kufirin për refugjatët 

Rritet numri i refugjatëve në Idomeni, kurse kufiri mbetet i mbyllur. Në Greqi mbretëron frika se  vendimi për mbylljen e kufirit të Maqedonisë për refugjatët ndoshta është më shumë se e përkohshme. Edhe pse zyrtarisht shpjegon se kufiri është i mbyllur me kërkesë të Sllovenisë, për shkak të defektit të hekurudhës, pas paralajmërimeve gjermane dhe austriake se bisedohet për uljen e...

“Mbrojtësit e demokracisë” do të heqin kampet par Kuvendit

Përkrahësit e pushtetit ose të vetëquajturit “Mbrojtësit e demokracisë” këtë fundjavë tërhoqën  tendat që kishin vendosur para parkut “Gruaja luftëtare”, përball Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, ku kaloi rreth një muaj  e gjysmë. Sipas personave që takuam në park, shpërbërja e kampit ka filluar të shtënën në mbrëmje, kurse të dielën krejtësisht vendi është pastruar. Kampi “Mbrojtësit e demokracisë”, u...

Kampi para Kuvendit qëndron, pritet vendimi i KQ të VMRO DPMNE-së

“Rojtarët e demokracisë” në kampin para Kuvendit edhe më tej e presin vendimin e trupave partiake të VMRO DPMNE, pas çka do të mësojnë nëse do të tërhiqen aktivistët e palës së taborit të kundërt, që sot i hoqën tendat nga “Kampi i lirisë” para Qeverisë. Në kampin para Parlamentit sot ishte atmosferë e rëndomtë sikur edhe ditët tjerë. Edhe pse...

OJQ-të dhe LSDM sot do të vendosin nëse do ta largojnë kampin

A do të ketë largim të kampit para Qeverisë, do të vendoset sot në takimin e krerëve të LSDM me OJQ-të. Pas takimit të djeshëm me partitë e bllokut opozitar, kryetari i LSDM ka marrë mbështetje të plotë për kthimin e lirisë dhe demokracisë në Maqedoni. Në takim njëzëri është vërtetuar se Gruevski ka shkelur marrëveshjen e 2 qershorit dhe...

Debat në kampin para Qeverisë: Çfarë Maqedonie duam pas daljes nga kriza?

Në “Kampin e lirisë” para Qeverisë sot prej orës 18:00 do të mbahet debat me temë: “Çfarë Maqedonie duam pas daljes nga kriza? Vizionet, pozicionet dhe politikat”. Në këtë temë do të debatojnë përfaqësues të OJQ-ve dhe kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev. Debatuesit nga sektori civil do të jetë Natalia Popovska nga “Transparent National- Maqedoni”, gazetari Muhamed Zeqiri, Dona Kosturanova...

Arsimi dhe gjuha, temat për të cilat do të flitet në kampin para Qeverisë

Në “Kampin e lirisë” para Qeverisë, sot do të mbahen disa aktivitete që do të organizohen në suazat e festës së “Shën Kirilit dhe Metodit”. Me këtë rast, prej orës 18.30 do të mbaj fjalim u.d drejtorja e Institutit të gjuhës maqedonase, Elena Jovanoska Grujovska, studentja iva Tufegiq dhe profesoresha, Vangelina Mojanovska. Temat në të cilat do të diskutohen do të...

Shënohet Dita e Vllahëve, koloni dhe debat në kampin para Qeverisë

Në “Kampin e Lirisë” para Qeverisë, për sot parashihen disa aktivitete. Me rastin e Ditës së Vllahëve do të lëshohet muzikë vllahe ndërsa fjalim do të mbaj Nikolla Babovski dhe Ratko Stefanovski nga Lidhje demokratike e vllahëve, Marinela Mariçiq –Tusheva nga LSDM dhe Dimo Dimçev nga Lidhja për kulturë e vllahëve. OJQ-ja “Civil” do të hap punëtori artistike dhe koloni. Prej 19...

Edhe Kuvendi u zgjua me lagje kampingu

Pas përfundimit të tubimit të djeshëm të madh, që e organizoi VMRO DPMNE, një grup më i madh i qytetarëve vendosën tenda para Kuvendit. Ata thonë se janë rojtarë të demokracisë dhe vullnetit zgjedhor. Sot në mëngjes në kampin para Kuvendit kishte lëvizje ndërsa qytetarët luanin futboll.

Tendë- demokracinë e shpiki VMRO DPMNE ndërsa LSDM vetëm e vazhdon dhe e mbindërton

Nxënësit e shkollave të mesme tanimë tre ditë po bëjnë kamping para Ministrisë së arsimit për të kryer presion që të dëgjohen dhe bashku me MASH-in të gjejnë zgjidhje për kërkesat e tyre rreth maturës shtetërore. Nëse shteti së shpejti nuk e zgjidh çështjen e ushtarëve profesionist mbi 35 vjet, edhe ata do të bëjnë kamping para Ministrisë së mbrojtjes....

Prej 9 Majit, LSDM do të bëj kamping para Qeverisë

Me kamping para Qeverisë së R. së Maqedonisë, duke filluar prej datës 9 maj, LSDM do të vazhdoj presionin për dorëheqje nga Nikolla Gruevski dhe formimin e qeverisë kalimtare deri në zgjedhjet parlamentare. Kreu i partisë këto ditë në mënyrë intensive bën listë me njerëz të cilët do të bënin kamping para Qeverisë. Po përgatiten edhe lista me materialet dhe ushqimet...