fbpx

Компанијата „Лукоил“ ги напушта балтичките земји поради анти-руско расположение

-

Руската нафтена компанија „Лукоил“ соопшти дека ќе го продаде останатиот имот во Литванија и во Летонија, поради, како што се наведува во соопштението, анти-руско расположение во тие земји.

Извршниот директор на „Лукоил“, Вагит Алекперов, за телевизијата „Русија 24“ изјави дека компанијата не планира ширење на мрежата бензиски пумпи во Европа, туку ќе се фокусира на истражување и на производство на нафта.

Во јуни годинава, „Лукоил“ ја продаде својата естонска филијала „Лукоил ести“ на компанијата „Олерекс“, а минатата година ги продаде бензинските пумпи во Чешка, Словачка, Унгарија и во Украина. Како резултат на продажба на имотот, компанијата лани доби 1,86 милијарди долари.

Според процените на „Форбс“, „Лукоил“ е најголема приватна компанија во Русија, а кон средината на 2000 година, била најголем производител на нафта во таа земја.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...