fbpx
Таг: производител

таг: производител

„Ериксон“ контра Чавков: Не сме сопственици ниту оперираме со опремата за прислушување

„Ериксон“ не е сопственик, ниту оперира со опремата за законско пресретнување на комуникациите, се вели во соопштението што денеска го испратија од шведската компанија. Оттаму потврдуваат дека на 19 октомври добиле барање од Специјалното јавно обвинителство за техничка асистенција во истрагата што СЈО ја спроведува во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), но не соопштуваат повеќе детали и за сите понатамошни информации...

Компанијата „Лукоил“ ги напушта балтичките земји поради анти-руско расположение

Руската нафтена компанија „Лукоил“ соопшти дека ќе го продаде останатиот имот во Литванија и во Летонија, поради, како што се наведува во соопштението, анти-руско расположение во тие земји. Извршниот директор на „Лукоил“, Вагит Алекперов, за телевизијата „Русија 24“ изјави дека компанијата не планира ширење на мрежата бензиски пумпи во Европа, туку ќе се фокусира на истражување и на производство на...

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Блумберг објавува најнови сознанија, добиени со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за руско влијание во Европа, а попатно контактирал и...