fbpx
Таг: пумпи

таг: пумпи

Македонската војска доби британска опрема за дезинфекција

Британска донација
Пумпи за дезинфекција под висок притисок, пумпи за дезинфекција на помали површини и друга заштитна опрема доби Армијата како донација од Обединетото Кралство за справување со пандемијата. Ова е само дел од вкупната помош што Македонија ја добива од сојузниците од НАТО. „Сојузништво на дело! Денеска државниот секретар Драган Николиќ ја прими британската донација од заштитни ракавици и повеќе видови...

Поплавени куќи во кавадаречко Возарци

Невреме со поројни дождови го зафати кавадаречкото село Возарци, каде има поплавени куќи и подруми, јави МИА. Претседателот на месната заедница, Зоран Силјанов информира за МИА дека во моментов трае извлекувањето на надојдената вода со пумпи, а интервенира територијалната противпожарна единица од Кавадарци. Обилни врнежи од дожд  проследени со грмотевици ја зафатија Тиквешијата од доцна синоќа, а дождот сè уште паѓа.

Компанијата „Лукоил“ ги напушта балтичките земји поради анти-руско расположение

Руската нафтена компанија „Лукоил“ соопшти дека ќе го продаде останатиот имот во Литванија и во Летонија, поради, како што се наведува во соопштението, анти-руско расположение во тие земји. Извршниот директор на „Лукоил“, Вагит Алекперов, за телевизијата „Русија 24“ изјави дека компанијата не планира ширење на мрежата бензиски пумпи во Европа, туку ќе се фокусира на истражување и на производство на...

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...