fbpx
Таг: балтички земји

таг: балтички земји

Европа гневна откако кинески дипломат зборуваше против суверенитетот на земјите од поранешен СССР

Европските земји бараат одговори од Пекинг откако кинески висок дипломат во Париз го доведе во прашање суверенитетот на поранешните советски републики, и тоа во коментари кои би можеле да ги поткопаат напорите на Кина да се смета за потенцијален посредник меѓу Русија и Украина, пишува Си-ен-ен. Официјални лица од Литванија, Латвија, Украина, Франција и од Европската Унија  возвратија против забелешките...

Компанијата „Лукоил“ ги напушта балтичките земји поради анти-руско расположение

Руската нафтена компанија „Лукоил“ соопшти дека ќе го продаде останатиот имот во Литванија и во Летонија, поради, како што се наведува во соопштението, анти-руско расположение во тие земји. Извршниот директор на „Лукоил“, Вагит Алекперов, за телевизијата „Русија 24“ изјави дека компанијата не планира ширење на мрежата бензиски пумпи во Европа, туку ќе се фокусира на истражување и на производство на...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...