fbpx

Николовски: Земјоделците се жалат дека исполнуваат услови за субвенции, а пари нема

-

Во струмичко Босилово, земјоделците му се пожалиле на дополнителниот заменик-министер за земјоделство, Љупчо Николовски, дека останале без субвенциите за 2012, 2013 и за 2014 година, иако сите документи и услови ги имаат исполнето.

– Се прават намерни административни грешки, со што субвенциите им се кратат на 5.000 вистински земјоделци, а парите завршуваат кај луѓе блиски на власта – изјави Николовски.

Тој испрати порака до земјоделците да ги чуваат сите документи и судски решенија, во кои судот потврдил дека им следуваат субвенциите.

Вети дека „по смената на власта, ќе се исправи оваа неправда и сите земјоделци ќе ги добијат парите што им следуваат со закон“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...