fbpx

Милошоски: Одлуката на Јанева за притворот на Верушевски е скандалозна и опасна

-

Она што Зоран Заев го нарача и го нареди, Верушевски да се ослободи од притвор, Катица Јанева го исполни, рече денеска на прес-конференција пратеникот и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, додавајќи дека „срамна и жална е леснотијата и ароганцијата со која Јанева поданички и додворувачки побрза да му удоволи на Заев“.

– Одлуката на Јанева, да не побара продолжување на притворот на Зоран Верушевски, првоосомничен во случајот „Пуч“, е скандалозна, неправична и многу опасна – рече Милошоски.

Според него, постојат сериозни основи за сомневање, со ваквата одлука на специјалната обвинителка, Верушевски да може да изврши повторување на делото за кое се сомничи и може да изврши влијание врз сведоците.

– Имајќи предвид дека јавно е признаено дека Верушевски и Заев договарале бегство на Верушевски од Македонија, повеќе од извесна е опцијата дека сега кога Верушевски не е во притвор, тој може да стане недостапен за органите на прогонот, особено во ситуација кога министер за внатрешни работи е генералниот секретар на СДСМ. Извесност на опцијата за бегство од земјата е третата основа по која задолжително се определува притвор. Со оваа своја одлука, која не е базирана на аргументите, Катица Јанева наместо во интерес на правдата, дејствува во интерес на попречување на правдата – изјави Милошоски.

Тој додаде дека со оваа одлука Јанева настапила како бранител на Зоран Заев и на Зоран Верушевски, обвинети во случајот „Пуч“.

– Јанева од денеска, во очите на целокупната јавност, претставува само класично партиско апаратче на СДСМ, и таа треба да живее со тоа. Македонија издржала и поголеми апаратчиња од неа. ВМРО-ДПМНЕ изразува сериозна резерва кон секој чекор што ќе го преземе Јанева во иднина, како во поглед на нејзината непристрастност, така и во поглед на законитоста на нејзините дејствувања – рече Милошоски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Последици од невремето: поплавени куќи и подруми, паднати дрва, уништени автомобили

По вчерашното невреме што ги зафати Скопје, Гостивар и Тетово околу 16.30 часот, од Центарот за управување со кризи (ЦУК), информираа дека на Единствениот повикувачки број за итни случаи...