fbpx

ФИБА Европа одлучи да не ја признава АБА-лигата

-

Управниот одбор на европската кошаркарска организација (ФИБА Европа) на вчерашната седница донел одлука од наредната сезона да не ја признава АБА-лига.

„Признавањето на одредени лиги може да биде повлечено во случај лигата да не ги почитува барањата на ФИБА Европа, генералните статути и интерните правила на ФИБА. Јадранската лига не успеа да ги обезбеди потребните информации за неколку точки, на барање на ФИБА Европа и на ФИБА. За да не се наруши натпреварувањето, кое е во тек, и поради можни негативни ефекти за клубовите, донесена е одлука повлекувањето да стапи на сила на крајот од тековната сезона на јадранската лига“, стои во соопштението од 4. редовна седница на Управниот одбор на ФИБА Европа, објавено на интернет-страницата на кошаркарската организација.

Во АБА-лигата, како македонски претставник, настапува тимот на МЗТ Скопје Аеродром.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...