fbpx
Таг: признавање

таг: признавање

Европскиот парламент со нова проценка за политичката ситуација во Босна и Херцеговина, Косово и Србија

Европскиот парламент денеска ја презентираше својата проценка за политичката ситуација во три земји-пристапнички: Босна и Херцеговина, Косово и Србија. Босна и Херцеговина: Ставање крај на политичкиот ќорсокак и унапредување на реформите Европратениците ја потврдија својата поддршка за евроатлантската ориентација на Босна и Херцеговина. Сепак, тие силно ги осудуваат сите реторики на омраза и попречувачки дејствија, вклучително и повлекување и опструкција на...

Ковачевски, Вучиќ и Рама на 8 јуни ќе потпишат договорот за заемно признавање дипломи

Владата на Република Северна Македонија на денешната 50-та седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе измени и дополнувања на заклучокот од претходната седница во врска со Договорот за соработка за земјите од Западен Балкан на полето на заемно признавање на дипломи и научни степени издадени од високообразовни институции и други овластени институции. „Согласно измените на заклучоците, потписник на...

Порфириј соопшти дека СПЦ ја прифаќа и признава автокефалноста на МПЦ-ОА

Српската православна црква (СПЦ) го признава и прифаќа барањето за автокефалност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), објави српскиот патријарх Порфириј во својот говор по задничката литургија меѓу МПЦ-ОА и СПЦ во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје. „Сега кога дојдовме овде ви носиме уште една радост. Светиот архијерејски Собор на СПЦ едногласно излезе во пресрет на...

Епископот Партениј на прием кај патријархот Вартоломеј, ќе има ли признавање на МПЦ-ОА?

Вселенскиот патријарх Вартоломеј во Истанбул ги прими на посета сите монаси и монахињи под духовно раководство на епископот Антаниски Партениј, информираат од Бигорскиот манастир. На приемот кај Вартоломеј биле монасите и монахињите од четири манастири: Бигорскиот, Рајчица, Пречиста и Кнежино, со благослов на Дебарско-кичевскиот митрополит Тимотеј. Грчкиот православен сајт Ромфеа.гр по приемот во Фанар пренесува оценка дека овој чин е...

Бајден е првиот американски претседател што го призна геноцидот врз Ерменците, Турција бесна

Џо Бајден е првиот американски претседал кој официјално го призна геноцидот извршен врз Ерменците, по повеќе од еден век откако османлиските сили во 1915 и 1916 година убија околу 1,5 милиони Ерменци. За овој потег, претседателот Бајден го известил турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор. Претходно, во 2019 година и Конгресот на САД го призна извршениот геноцид...

Случајот со Јамајка и (не)признавањето на Косово: Како да се проверуваат тврдењата на политичарите?

jamajka kosovo taci smith
Јамајка ја призна независноста на Косово - веста што вчера одекна во медиумскиот простор во Косово, но и во регионот, само неколку часа подоцна се покажа неточна. Медиумите речиси идентично ја пренесоа оваа вест, повикувајќи се на објавата на Твитер-профилот на косовскиот претседател Хашим Тачи, проследена со објави од највисоките косовски функционери. Беа потребни девет часа за министерката за надворешни...

Руската Федерација го призна нашето ново уставно име

Амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин на премиерот Зоран Заев му врачи копија од нотата на Министерството за надворешни работи на Руската Федерација, согласно која врз основа на одлуката на претседателот на Руската Федерација, оваа земја го признава новото име на нашата земја - Република Северна Македонија, информираат од Влада. „На средбата во кабинетот на премиерот Заев двајцата соговорници ги потврдија...

Дачиќ: Србија нема да го признае Косово поради „европскиот морков“

Реагирајќи на изјавата на германскиот пратеник Петер Бајер дека „Србија не може да биде дел од ЕУ додека не ја признае ,де јуре‘ независноста на Косово“, српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска порача дека „Србија нема да ги згази својот Устав и образ признавајќи ја лажната држава Косово поради некаков европски морков“. - Изјавата на германскиот пратеник секако...

Започнаа преговорите за заемно признавање на дипломите на Балканот

Шест земји од Западен Балкан, меѓу кои и Македонија, започнале преговори за заемно признавање на стручните квалификации на докторите по медицина, стоматологија, архитектура и на градежните инженери. Состанокот се одржал во Брисел по покана од Регионалниот совет за соработка (РСС), оперативно тело на земјите членки на Процесот за соработка во Југоисточна Европа и е дел од повеќегодишниот план за економска...

Со македонските возачки дозволи ќе се вози и во Германија

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и амбасадорот на Германија, Томас Герберих, денеска во Скопје ја потпишаа заедничката декларација меѓу македонското МВР и германското сојузно министерство за транспорт и дигитална инфраструктура, за олеснување на постапките за меѓусебна замена на возачките дозволи на граѓаните од Република Македонија и Сојузна Република Германија. Со тоа македонските државјани во Германија ќе може да управуваат...

Дачиќ: Никогаш нема да го признаеме Косово и да му ги дадеме Прешево, Бујановац и Медвеѓе

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ изјави денеска изјави дека Србија никогаш нема да ја признае независноста на Косово, ниту ќе дозволи спојување на Прешево, Медвеѓе и Бујановац кон Косово. „Тие не сакаат да зборуваат за корекција на границите, а сакаат да зборуваат за Прешево и Бујановац. Знаете ли кога ќе ги признаеме, кога ќе им дозволиме право...

Тимотеј: Одлуката на Вселенската патријаршија отвора пат за признавање на МПЦ-ОА

МПЦ е подготвена за разговор со Цариград за изнаоѓање пат и начин за решавaње на македонското црковно прашање, вели владиката Тимотеј за Радио Слободна Европа, во врска со одлуката што ја донесе Вселенската патријаршија на соборот во Истанбул од 1 до 3 септември, да објавува независност на црквите и без согласност на останатите православни цркви. Според митрополитот дебарско-кичевски и плаошки,...

Автоматско признавање на дипломите во Западен Балкан е се поблиску

Министрите за образование од земјите на Западен Балкан, меѓу кои и од Македонија, ги поддржаа клучните принципи за автоматско признавање на академските квалификации во регионот, соопшти Регионалниот совет за соработка (РСС). Овој напредок е направен на 7. министерски состанок на Платформата за образование и обука, за истражување и иновации, што беше организиран денеска во Брисел под покровителство на Европската комисија. Станува...

Балканот ќе преговара за признавање на дипломите на лекарите, инженерите, архитектите…

Земјите од Западен Балкан наскоро треба да започнат преговори за заедничко признавање на стручните квалификации на докторите по медицина, стоматолозите, архитектите и инженерите, соопшти денеска Регионалниот совет за соработка (РСС). Претставници на шест земји од регионот на денешниот состанок во Сараево во седиштето на РСС ја потврдија препораката, која всушност беше барање во Агендата за мобилност во рамките на повеќегодишниот...

Макрон го отфрли барањето за признавање на корзиканскиот јазик

На својата прва посета на островот Корзика, кој во минатото беше потресуван од голем број терористички напади извршени од поборниците за независност, францускиот претседател Емануел Макрон вчера порача дека нема да го признае корзиканскиот јазик како официјален јазик. Макрон отфрли и друго барање на корзиканските националисти за специјален резиденцијален статус за да се спречат шпекулациите со недвижен имот на островот....

Трамп се закани дека ќе ја прекине помошта за Палестинците

Соединетите Американски Држави би можеле да ја прекинат помошта за Палестинците, кои, „повеќе не сакаат да разговараат за мир“ порача американскиот претседател, Доналд Трамп, пренесува „Би-би-си“. Трамп на „Твитер“ напиша дека, „САД не добиле ниту признание, ниту почит за помошта од стотици милиони долари што годишно им ја даваат на Палестинците.“ https://twitter.com/realDonaldTrump/status/948322497602220032 Заканите на Трамп следуваат по острите реакции на Палестинците на...

Палестинците го отповикаа својот дипломатски претставник во САД

Палестинците денеска соопштија дека го отпoвикале својот дипломатски претставник во Соединетите Американски Држави за „консултации“, неколку недели откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим како главен град на Израел, јавува „Би-би-си“. Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека нема да прифати никаков мировен план од САД по одлуката на Трамп, која предизвика протести и судири во појасот Газа. На 21 декември...

Анкара: САД ја изгубија својата објективност

Официјална Анкара денеска изрази жалење поради ветото на САД на вчерашната седница на Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) на резолуцијата со која се бара повлекување на одлуката на САД за признавање на Ерусалим за главен град на Израел. „Тоа што Соединетите Американски Држави останаа сами во ова гласање е конкретен показател за незаконитоста на нивната одлука за Ерусалим“,...

МПЦ: Решението на БПЦ дава надеж за конечно решение на нашата автокефалност

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) изрази благодарност до бугарскиот патријарх Неофит и до членовите на Светиот архиерејски синод на Бугарската православна црква, кои денеска донесоа решение за да прифатат да бидат мајка црква на МПЦ. „Донесеното решение на САС на БПЦ дава надеж за конечно решавање на статусот на легитимната автокефалност на Македонската православна...

Владиката Наум: Барањето БПЦ да биде наша мајка црква е нормално, логично и потребно

Барањето на Македонската православна црква - Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) да ја прифати Бугарската православна црква (БПЦ) како мајка црква е нормално, логично и потребно, пишува струмичкиот митрополит Наум во анализата за бугарската новинска агенција БГНЕС. Митрополитот Наум во својата кратка анализа ја објаснува врската меѓу БПЦ и МПЦ-ОА, на ден пред БПЦ да го разгледува писмото од МПЦ. „Барањето на МПЦ...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...