fbpx
Таг: ПетреШилегов

таг: ПетреШилегов

Данела Арсовска ја презеде градоначалничката функција од Петре Шилегов

Во просториите на Град Скопје денеска се одржа примопредавање на функцијата градоначалник при што победничката кандидатка Данела Арсовска ја презеде функцијата од Петре Шилегов. Таа ќе биде првата жена која ќе раководи со главниот град од осамостојувањето до денес, како и прва градоначалничка по 73 години откако Вера Ацева била избрана на оваа функција во далечната 1948 година. Арсовска на...

Зоран Заев си поднесе оставка од премиерското место и од лидерската позиција на СДСМ

Зоран Заев поднесе оставка од претседателската позиција во СДСМ и од премиерската позиција, соопштувајќи ја одлуката на вечерашната прес-конференција. И во вакви околности, тој останува на ставот дека не треба да има вонредни парламентарни избори. Заев рече оти претстојат одлични услови за работа во претстојните две и пол години, а тој ќе остане да помогне да се организира ново...

ДИК: На третина пребројани гласови во Скопје, Арсовска води пред Шилегов со над 13.000 гласови

Кандидатката поддржана од ВМРО-ДПМНЕ Данела Арсовска води со над 13.000 гласа пред кандидатот на СДСМ, Петре Шилегов. На преброени 33,69 отсто од гласовите на Државната изборна комисија (ДИК), Арсовска има 41.972 гласови пред Шилегов којшто има добиено 28.771 гласови. По скопските општини, во моментов Шилегов води во општините Центар, Сарај и Чаир, додека Арсовска има водство во општините Карпош, Шуто...

Распишан тендерот за изградба на брзиот автобуски превоз – БРТ во Скопје

Tри дена пред одржувањето на вториот круг од локалните избори во Скопје, скопскиот градоначалник Петре Шилегов денеска објави дека е распишан тендерот за изградба на брзиот автобуски систем - БРТ. „Скопје е првиот град на Балканот кој ќе воведе БРТ систем, што не е само успех за градот туку и за целата држава“, изјави градоначалникот Шилегов. Тендерската постапка следува откако Европската...

Петре Шилегов: Во вториот круг влегуваме изедначено

Кандидатот за градоначалник на Град Скопје од СДСМ, Петре Шилегов на денешната прес-конференција посочи дека вчера имало успешен демократски ден и празник на демократијата. „Драги скопјанки и скопјани, вчера имавме успешен демократски ден и празник за демократијата. Им честитам на сите кандидати за резултатот во првиот круг и на граѓаните кои излегоа на гласање. Сакам да се заблагодарам за поддршката...

Вистиномер: Крајот од мандатот – каква е судбината на 20-те најважни ветувања на Шилегов

Во кампањата за локалните избори во 2017 година и на почетокот од градоначалничката функција Шилегов најави амбициозни проекти. Некои од ветените проекти се исполнети – главно изградба и реконструкција на сообраќајници, но дел се покажаа преоптимистички за изведување, а имаше и такви кои беа нереални од кои Шилегов се откажа, пишува „Вистиномер“ во анализата, од која подолу пренесуваме дел. Тука...

Младинските организации се сретнаа со градоначалникот Шилегов

На иницијатива на Град Скопје, Националниот младински совет на Македонија денеска одржа консултатитвна средба за приоритетите и потребите на младите од главниот град. На средбата во канцелариите на „МладиХаб“ присуствуваа претставници од неколку младински организации кои пред градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов ги истакнаа своите мислења за градските младински политики, но и укажаа каде градот може и треба да...

Почна изградбата на новиот мост меѓу Карпош 4 и Бардовци

Изградбата на новиот висечки мост на улицата Љубљанска е во тек, информираат градските власти. Овој мост треба да го поврзе булеварот Илинден во Карпош 4 со улицата Скупи во Бардовци, ќе има четири коловозни ленти во двата правци, со пешачки и велосипедски патеки, ќе биде долг 113 метри, додека вкупната должина на сообраќајницата ќе биде 940 метри. Проектот во...

Вистиномер: Направена е реконструкција на источниот влез во Скопје

Ветување: Проширување на „Александар Македонски“   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Ветувањето на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, за проширување на булеварот „Александар Македонски“, дадено во предизборието за локалните избори во 2017 година, е исполнето, пишува Вистиномер.мк. Ова ветување на Шилегов е дел од неговата изборна програма „Живот во Скопје за сите!“ (стр.19),  во поглавјето „Инфраструктура“ меѓу предлозите за нови сообраќајни решенија. Реконструкција на оваа сообраќајница, од раскрсницата во Автокоманда до...

Вистиномер: Булеварот „Никола Карев“ доби четири ленти од Бит-пазар до Момин Поток

Ветување: Проширување на булеварот „Никола Карев“   ОБРАЗЛОЖЕНИЕ: Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов за локалните избори (октомври 2017г.), на кои како кандидат на СДСМ ја бараше довербата за градоначалничката функција во главниот град, вети проширување на  булеварот „Никола Карев “. Ова ветување на Шилегов, наведено во неговата изборната програма, „Живот во Скопје за сите!“,  во рамките на проектот:  „Нови сообраќајни решенија го решаваме градскиот метеж!“ (стр.19), е исполнето. Реконструкцијата...

Вистиномер: Кејот на Вардар кај ГТЦ со нов лик

„Вистиномер“ го анализираше ветувањето на скопскиот градоначалник Петре Шилегов за целосно нов изглед на кејот на Вардар кај ГТЦ. Анализата подолу ја пренесуваме во целост:   Ветување:  Кејот на Вардар кај ГТЦ е претворен во сообраќаен хаос, каде што возилата се движат врз руиниран плочник и постојано им пречат на гостите во рестораните и на пешаците на кејот. Ставаме крај на злоупотребата...

Шилегов е задоволен од својот актуелен рејтинг, ВМРО-ДПМНЕ го „мери“ својот кандидат за изборите

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов е задоволен од својот актуелен рејтинг меѓу граѓаните на главниот град во пресрет на одржувањето на локалните избори есенва. Тој денеска ја коментираше анкетата спроведена од Меѓународниот републикански институт - ИРИ, велејќи дека 31 отсто од граѓаните се задоволни од него и тоа е многу во политиката. Во одговор на новинарско прашање, Шилегов рече дека нема...

Отворен Дино паркот во Скопје – 41 реплика со движења и звуци ќе ги забавуваат граѓаните [галерија]

Скопје доби нова туристичка атракција, Дино паркот лоциран веднаш до скопската зоолошка градина синоќа беше официјално отворен за посетители. За сите оние кои сакаат да се впуштат во нови и возбудливи авантури, да дознаат нешто повеќе за неверојатниот свет на диносаурусите и имаат желба да видат како изгледале Тираносаурус, Стегосаурус и Алосаурус во природна големина, од денеска ќе имаат...

Во Скопје одбележан Денот на пожарникарите – 20 Мај

Во кругот на Противпожарната станица во Автокоманда, денеска свечено беше одбележан Денот на пожарникарите - 20 Мај, информираат од Град Скопје. Командантот на Противпожарната бригада, Владимир Симоновски, пред построените пожарникари му поднесе рапорд на градоначалникот Петре Шилегов. Градоначалникот Шилегов рече дека пожарникарите отсекогаш биле и секогаш ќе останат хероите на градот, а нивната хуманост останува најголема гаранција за безбедноста и заштитата...

Градот го почна отстранувањето на првата галија од коритото на Вардар, сопственикот негодува

Градот Скопје денеска почна да ја отстранува првата од трите галии во коритото на реката Вардар. Станува збор за галијата поставена спроти хотелот „Холидеј ин“, информираат градските власти. Демонтажата ќе ја вршат екипите на ЈП „Улици и патишта“ во наредните неколку недели, и тоа на трошок на фирмата која досега управуваше со галијата во својство на должник во извршната...

Со нови контејнери во Скопје, годинава ќе се зголемува селекцијата на стаклениот отпад за 20 отсто

Нови 60 садови за одлагање на стаклена амбалажа ќе бидат поставени во скопските општини Гази Баба и Аеродром, со цел преку зајакнатата отпадна инфраструктура да се дејствува кон подигање на свеста на граѓаните за рециклирање на стаклото како амбалажен материјал и за ангажирање на експерти што ќе создадат соодветен модел за рециклажа на стакло што во иднина ќе биде...

Реконструкцијата на Универзална сала ќе започне во мај, ќе се задржи стариот лик

Во мај годинава ќе започне реконструкцијата на Универзална сала, откако ќе заврши тендерот за изведувачките работи. Таа ќе остане во автентичниот изглед, во постојниот облик и големина, за и понатаму да биде во колективната меморија како симбол на солидарноста. Тоа го посочи премиерот Зоран Заев, кој заедно со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денеска го најавија почетокот на...

Започна реконструкцијата на Кејот „13 Ноември“, ќе трае четири месеци

Со проект вреден 88,6 милиони денари со вклучен ддв, ќе се реконструира Кејот „13 Ноември“, покрај реката Вардар, од мостот „Слобода“ кај „Холидеј Ин“ до Камениот мост. Уредувањето на површината од околу 12.500 квадратни метри предвидено е да заврши за четири месеци, односно пред почетокот на летната сезона, соопштија денеска на заедничка прес-конференција по повод старт на работните активности,...

Ќе се чисти депонијата Визбегово од 50.000 кубни метри различен отпад

Ќе се чисти депонијата Визбегово, децениски проблем на Скопје и еден од поголемите причинители на загадувањето на воздухот. Активностите денеска ги најавија министерот за животна средина Насер Нуредини, градоначалникот на Скопје Петре Шилегов и градоначалниците на Бутел и Шуто Оризари, Велимир Смилевски и Курто Дудуш, откако вчера Државниот инспекторат за животна средина на лице место откри како камиони и...

Скопските градоначалници заедно ќе делуваат против нередот и загадувањето

Градоначалникот Петре Шилегов и градоначалниците на сите 10 скопски општини денеска потпишаа меморандум за соработка за заедничко вршење на надлежностите во делот на инспекцијата. „Од денеска, инспекторите за животна средина, комуналните инспектори и комуналните редари од Град Скопје, заедно со инспекторите и редарите од сите скопски општини од денеска се еден заеднички тим. Тимот го формираме заради заштита на животната...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...